"Biały kieł" - Jack London    "Biały kieł" to klasyczna powieść wybitnego pisarza Jack'a London'a. Mimo iż została wydana aż 112 lat temu, ma swój klimat i jest ponadczasowa. Głównym bohaterem ów powieści jest wilk, i w tym zwyczajnym z pozoru wilku, dostrzeżemy odzwierciedlenie własnych myśli i uczuć. Autor książki zabiera nas w podróż po mroźniej Kanadzie, gdzie na świat przychodzi tytułowy Biały Kieł, zrodzony z ojca wilka, zwanego Jednookim i matki, która była w połowie wilkiem, w połowie psem. Losy młodego wilczka będą się splatać z bogami (ludźmi), którzy z czasem okażą się być większymi bestiami, niż dzikie zwierzęta. Z pozoru zwyczajna, banalna i może nudna powieść, leczy gdy już zdecydujemy się na tę pozycję, to z pewnością nie pożałujemy. Zwierzęta podobnie jak ludzie - potrafią czuć, cierpieć i pragną miłości. Wszyscy zmagamy się z wieloma trudnościami i w tym wszystkim potrzebujemy wsparcia, potrzebujmy przyjaciela..

    Cała książka jest podróżą przez życie wspomnianego już wilczka. Biały Kieł od najmłodszych lat poznaje czym jest życie, czym jest świat i jak on funkcjonuje. Z początku największą zagadką było dla niego to, co znajdowało się poza pieczarą, w której ukrywała go matka. Intrygowało go światło, zanim zdobył się na jakąkolwiek świadomą myśl o samym sobie. Stopniowo apetyt wzrastał w miarę jedzenia i pragnął udać się ku słońcu, lecz wtedy odkrył nos matczyny, który ostrym tknięciem popychał go wstecz, oraz łapę, która turlała go w głąb legowiska. 

"Poznał wtedy ból, a co za tym idzie, poznał unikanie bólu, najpierw przez nienarażanie się, potem przez ucieczkę. Były to pierwsze świadome uczynki: skutki pierwszych pojęć o świecie. Przedtem cofał się przed bólem mimo woli, tak jak mimo woli pełzał ku światłu. Potem uciekał, wiedząc, że to ból"

    Był wszystkiego ciekaw, podobnie jak my, gdy dorastamy. Uczymy się na własnych błędach, analizujemy i odpowiednio interpretujemy pewne zachowania. Obserwował swoją matkę, która była dla niego olbrzymim autorytetem, czuł się przy niej bezpieczny i pewny siebie. 

      Pewnego dnia na swej życiowej drodze spotyka ludzi, którzy widząc w nim zysk, odebrali mu wolność. Było to pierwsze spotkanie Białego Kła z bogami, gdyż tak właśnie postrzegał ludzi. Wiedział już czym jest ból i co grozi za nieposłuszeństwo. Mimo wszystko był bardzo buntowniczy, gdyż nie był zwyczajnym psem, choć chciano go z niego zrobić. Jego życie zaczęło obfitować w doświadczenia. Im więcej widział, tym bardziej uznawał wyższość ludzi, pokorniał przed ich potężną boskością. Poznał łapczywość i niesprawiedliwość zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt. Musiał przetrwać, więc sam niejednokrotnie zaopatrywał się w pokarm i musiał codziennie walczyć o życie z wrogami. 

    Życie wilka jest metaforą naszego, ludzkiego żywota. Zmierzamy się z wieloma lękami, problemami, szukając w tym wszystkim akceptacji. Młody wilk mógł z łatwością uciec z obozu, dołączyć do watahy i żyć wśród swoich, lecz to właśnie przyzwyczajenie kazało mu zostać. Wśród ludzi czuł się bezpieczniej, gdyż zawsze miał do kogo wrócić. Decydując się na życie wśród "bogów", godził się na ból i cierpienie, nie mogąc liczyć na sprawiedliwość. Miłość była dla niego obcym zjawiskiem, gdyż jedyny jej przejaw otrzymał od matki, którą z czasem utracił. Nie pamiętał już tego uczucia, nie miał na kogo go przelać. Do czasu... 

    Nowe wydanie tejże książki posiada delikatną i zmysłową szatę graficzną. Fani książek z obrazkami nie rozczarują się, gdyż podczas czytania, towarzyszyć nam będą adekwatne do treści rysunki, którą sprawiają, że milej się czyta. Książka nie jest duża, ma idealnie dopasowaną czcionkę, która ułatwia szybie czytanie i jest bardzo poręczna! 

     Każdy z nas jest takim właśnie wilczkiem, który beztrosko szuka prawdy o świecie, pragnie uzyskać odpowiedź na temat sensu życia. Na swej życiowej drodze spotykamy wielu ludzi, uczymy się odróżniać dobro od zła i boimy się zmian, gdyż pozostawiają one trwały ślad w naszym życiu. Kto wie, może dzięki tej książce zrozumiemy, iż czasem warto pokusić się o pewne zmiany, o ryzyko? Może tak jak i wilk, odnajdziemy swoje miejsce w świecie i przyjaźń, która będzie trwać na wieki. Przy okazji nauczymy się miłości do zwierząt, zgłębimy tajniki dzikiej i nieposkromionej natury.  Proszę bardzo, aż tyle korzyści i mądrości płynie z jednej, niby zwyczajnej i prostej książki :)

Ocena: 8/10

Za przeczytanie książki dziękuję wydawnictwu: ZYSK I S-KA


Paulina Mocka


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Mraśna recenzja!
  PS: fajowy pies

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka mojego dzieciństwa. Świeża a zarazem ciepła recenzja przypomniała mi o zapomnianej dawno książce... teraz wiem... muszę ją mieć. 😊😊😊

  OdpowiedzUsuń