‘’Co? Jak? Zilustrować”, ‘’Co? Jak? Zilustrować. Zeszyt” - Francis Fredrick von Taschlein

Jeśli chodzi o rysowanie - to zdecydowanie moja słaba strona. Nigdy nie potrafiłam stworzyć żadnego wyszukanego rysunku, a raczej każda moja praca składała się kilkudziesięciu kresek lub po prostu odrysowywałam kontury z laptopa. Dlatego zainteresował mnie poradnik ,,Co? Jak? Zilustrować”, bo został przeznaczony dla trochę młodszej widowni, więc upatrzyłam w nim swoją ostatnią szansę. Całość zapowiadała się obiecująco i naprawdę mnie zaciekawiła.

Na wstępie warto napisać kilka słów o samym autorze, bo na początku książki znajduje się krótka notka biograficzna. Dowiadujemy się z niej, że Francis Fredrick von Taschlein to naprawdę mistrz w swojej dziedzinie. Jest on twórcą takich postaci jak królik Bugs czy kaczor Doffy. Opracował on własną, bardzo prostą technikę rysunku – SCOTArt.

Czym jest SCOTArt? Najpierw rozwińmy ten skrót, bo na pierwszy rzut oka można tylko wywnioskować, że ma związek ze sztuką. Square – kwadrat, Circle – koło, Oval – owal, Triangle – trójkąt. Te cztery figury geometryczne służą jako baza. Autor pokazuje jak za ich pomocą można stworzyć naprawdę niesamowite rzeczy. Oczywiście chodzi tu głównie o tworzenie postaci z komiksów czy bardziej karykaturalnych, a nie o dokładne odwzorowanie rzeczywistości. 

,,Pomyśl, że rysujesz obrazek na płaskiej kartce papieru i że na tej samej płaskiej kartce papieru pragniesz uzyskać iluzję głębi.
Chcesz, aby część twojego rysunku była blisko, a część zdawała się oddalona o wiele metrów. Jak możesz uzyskać efekt głębi na kartce papieru?
Zastosuj reguły perspektywy!”

Na początku książki znajdziemy listę rzeczy niezbędnych do wykonania rysunków. Jest to o tyle fajne, że od razu możemy sobie przygotować czy zakupić wszystkie przybory. Nie są one jakieś wymyślne, więc każdy powinien je mieć w domu. Z takich mniej oczywistych jest tusz kreślarski albo biała farbka. Jednak nie są to drogie rzeczy, a to bez wątpienia jest dużą zaletą. Jeśli komuś się nie spodoba rysowanie, ale okaże się zbyt trudne, nie poniesie prawie żadnych strat.

Autor krok po kroku wyjaśnia nam jak tworzyć postacie. Zaczyna od opisania na czym polega jego technika, później opisuje poszczególne etapy rysowania twarzy, nosa, oczu, uszu, włosów czy dłoni. Sam tworzy po kilkanaście różnych wersji na każdej figurze, aby udowodnić, że możliwa jest różnorodność i można przedstawiać różne rysy oraz emocje. Gdy już opanujemy twarze, możemy przejść do sylwetek. Je również tworzymy na podstawie tych czterech prostych figur geometrycznych ułożonych pod przeróżnymi kątami. 


Muszę przyznać, że możemy stworzyć naprawdę bardzo ciekawe karykatury oraz postacie komiksowe. Nie przypuszczałam, że na bazie czterech prostych figur będę w stanie narysować tak wiele przeróżnych twarzy oraz ciał. Jest to naprawdę proste i każdy będzie w stanie odtworzyć któryś z przykładów lub nawet wymyślić coś własnego.

Oprócz zasad tworzenia postaci, możemy przeczytać trochę o chociażby perspektywie, świetle czy operowania czarnym oraz biały na jednym rysunku. Wszystko jest bardzo fajnie i krótko opisane oraz zobrazowane. Można więc na różne sposoby przyswajać wiedzę. Myślę, że autor pisze bardzo lekkim i przyswajalnym językiem, więc nawet młodsi czytelnicy nie powinni mieć problemu ze zrozumieniem opisywanej teorii. Dodatkowo słowa uzupełnia wieloma rysunkami, które są przejrzyste i dokładnie obrazują zależność, którą mamy dostrzec.

,,Kostnica” to tylko upiorne słowo stosowane przez rysowników na określenie szafki do przechowywania dokumentów.
Niezależnie od tego, jak je nazwiesz, potrzebne ci miejsce, w którym będziesz przechowywać wycinki z gazet, magazynów itd., przedstawiające nieznane rzeczy, które przyjdzie ci narysować.”

Spodobał mi się fragment, gdzie autor przedstawia jedną postać w różnych pozycjach. Pokazuje jak operować kreską, aby móc pokazywać swojego bohatera w ruchu i jednocześnie nie zmieniać jego charakterystycznych rys. Jest to naprawdę istotna wiedza, zwłaszcza jeśli chcemy tworzyć komiksy i przedstawiać postacie w przeróżnych pozach.

Autor pokazuje również jak można wyrażać różne emocje na twarzach naszych postaci. Wybrał kilkanaście najpopularniejszych i po prostu za pomocą swoich rysunków, przedstawił nam je. Więc jak widać, mamy wszystkie niezbędne rady, dzięki którym możemy sami zaprojektować jakąś postać. Jeśli nie potrafimy narysować jakiegoś elementu, wystarczy po prostu poszukać go w książce i zainspirować się.

Jeśli chodzi o format, nie jest on standardowy tylko A4 w poziomie. Jednak myślę, że dzięki temu wszystko jest bardziej czytelne i przejrzyste. Autor pokazuje bardzo dużo rysunków i niektóre są bardziej szczegółowe, więc muszą mieć też odpowiedni rozmiar. Okładka jest gruba, kartki techniczne, więc całość jest raczej odporna na wielokrotne użytkowanie. Na samym końcu znajdziemy również kilka stron, które służą za szkicownik, więc w trakcie czytania zawsze możemy tworzyć jakieś rysunki. 

Do książki można dostać jeszcze specjalny zeszyt, który został stworzony specjalnie do ćwiczeń zdobytej wiedzy. Na jego początku znów jest notka o autorze oraz spis niezbędnych przyborów, ten sam, który znajduje się w książce. Na kolejnych stronach znajdują się figury – kwadraty, trójkąty, owale oraz koła. Możemy ćwiczyć swoje umiejętności i zdobytą wiedzę przenosić na papier.

,,Co? Jak? Zilustrować” to bardzo ciekawa książka, dzięki której nawet osoba bez talentu, może nauczyć się podstawowych zasad rysunku. Autor opisuje wszystko krok po kroku, dzieli się swoją obszerną wiedzą i to w bardzo przejrzysty oraz lekki sposób. Naprawdę z wielką ciekawością studiowałam wszystkie wskazówki i myślę, że moja wiedza dotycząca rysunku naprawdę wzrosła.Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z książką oraz zeszytem dziękuję Wydawnictwu Egmont
Patrycja Bomba 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz