"Druga szansa. Urzekająca opowieść o miłości i pięknych butach" - Marcie Steele


Miłość i przyjaźń to podstawowe potrzeby jednostki. Każdy z nas chciałby mieć oparcie nie tylko w osobie, którą darzymy gorącym uczuciem, ale także w kimś, kto potrafi zrozumieć nas bez słów, współczuć nam i zawsze stanie po naszej stronie. Taką właśnie przyjaźń pokazuje nam Druga szansa, która jest książką pełną ciepła i ważnych życiowych lekcji. 

Railey Flynn ma trzydzieści dwa lata i jest kierowniczką sklepu w niewielkiej miejscowości w Wielkiej Brytanii. Chandler to sklep obuwniczy z 80-letnią tradycją, a nasza bohaterka poświęciła mu ostatnie 8 lat swojego życia. Atmosfera w pracy zmieniła się po śmierci ostatniego właściciela, pana Alberta, który był duszą tego sklepu i wnosił do niego magię, która przyciągała wielu klientów. Jego córka Suzane przejmuje interes, jednak jedyne, na czym zależy to pieniądze i wyniki sprzedaży. Dwójka współpracowników, zabawny Dan oraz pogrążona w żałobie Sadie, to także najbliżsi przyjaciele Railey, która aktualnie przeżywa kolejny zawód miłosny i bardzo mocno skupia się na pracy. Jaki rozwój wypadków wprowadzi naszą bohaterkę na skraj depresji i wykluczenia społecznego? Czy film promujący konkurs o butach może przemienić się w koszmar dla szukającej szczęścia trzydziestki?

Druga szansa jest powieścią poruszającą wiele współczesnych problemów. Railey boryka się z rozterkami miłosnymi, nowymi związkami, ale także internetowym hejtem i szkalowaniem przez psychopatyczną byłą dziewczynę obecnego chłopaka, boi się stracić obecną pracę i zaczynać życie od nowa. Sadie nadal przeżywa śmierć swojego męża Rossa, który był jednym z ogniw spajających paczkę przyjaciół, jednak rak zabrał go przedwcześnie, zostawiając Sadie z sześcioletnią córeczką. Dan, łysiejący, brzuchaty śmieszek po rozstaniu z wieloletnią partnerką przeżywa ciąg porażek randkowych i pomimo optymistycznego podejścia do życia w głębi duszy czeka na swoją drugą połówkę.

Każdy z bohaterów boryka się z własnymi problemami i zamyka się w swoich światach, tylko Railey zawsze ma dla wszystkich czas i współczucie. Dźwiga na swoich barkach życie nie tylko swoje, ale stara się zadowolić każdego ze swoich przyjaciół. Szkoda tylko, że oni nie angażują tyle enegrii, by zwrócić uwagę na problemy, z którymi zmaga się przyjaciółka z pracy. Mimo że relacja paczki jest odbierana przez czytelnika z pozytywnym wydźwiękiem, to pokazuje nam, żebyśmy nie skupiali się tylko na swoich życiach, jeśli dzielimy je z innymi bliskimi nam osobami.


Język nie jest wymagający, chociaż przez pierwsze 40 stron tekst wydawał się strasznie toporny. Dopiero po tej magicznej granicy tekst jakby nabrał płynności i nie czytało się go z wysiłkiem. Czasami drażniły mnie krótkie proste zdania, nie zawsze składające się w logiczną całość, jednak kiedy wkraczamy w kampanię reklamową Chandlera, akcja nabiera tempa i nie zwracamy już takiej uwagi na małe mankamenty. Pomimo początkowego ociągania i nudy, kończyłam książke z bardzo pozytywnymi odczuciami. Rozwój wydarzeń nie jest mocno przewidywalny i pozwala nam cieszyć się lekturą nie wybiegając rozwiązaniami na przód, co daje nam miły element zaskoczenia, w trakcie rozwiązania problemu.

Druga szansa pozwoli wam zrozumiec żałobę, spojrzeć na internetowy hejt chłodnym okiem i poczuć magię oraz ciepło, które serwuje nam Marcie Steed. Książka nadaje się idealnie na leniwe wieczory w samotności, ponieważ wsiąkniemy w świat przedstawiony w powieści.
Jeśli książka nie przypadnie wam do gustu po pierwszych stronach, to dajcie jej drugą szansę, bo każdy czasem na nią zasługuje.
Ocena: 7/10


Za możliwość odkrywania na nowo przykładu dobrej przyjaźni dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

~Katarzyna Matlak

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz