„Martwa jesteś piękna” – Belinda Bauer [RECENZJA PRZEDPREMIEROWA]

[źródło]
         Sława, blask fleszy, adoracja tłumu – pokusy, które niejednego zgubiły. Eve jest dziennikarką kryminalną, która łaknie sukcesów zawodowych, jak ryba wody. Coraz to nowe wyzwania stawiane przez jej szefa zmuszają ją do wyszukiwania lepszych metod dotarcia do świadków i miejsc zbrodni. Kobieta zarabia dzięki kręceniu reportaży o morderstwach i w związku z jednym z nich zostaje wplątana w niebezpieczną relację z seryjnym mordercą, który fascynuje się śmiercią i który próbuje swoje potworne czyny przeobrazić w artystyczne dzieło….

                Przyznaję, że gdy przeczytałam powyższy zarys fabuły, pojawiły się u mnie dwie myśli: pierwsza, że książka może być dobra i druga: motyw mordercy – artysty już przerabiałam w innej książce. O wyborze zaważyła świetna okładka (intrygująca, prawda?). Fakt - nie ma ona bezpośredniego związku z fabułą, jednak jest to najładniejsza oprawa, jaką do tej pory widziałam w tym roku. Z przyjemnością muszę stwierdzić, że absolutnie się nie zawiodłam fabułą, a wręcz przerosła ona moje oczekiwania.


                Żeby nie było zbyt pięknie, zacznę od dziur fabularnych, które niestety są w tę historię wpisane. Mimo, iż morderca jest kreowany jako osoba bardzo dobrze zorganizowana i inteligentna, mam nieodparte wrażenie, że co najmniej dwa z przestępstw nie zostały właściwie przez niego zaaranżowane, a o ich powodzeniu zaważył po prostu ślepy los. Z kolei inna zbrodnia, dokonana w zasadzie mimochodem, została popełnione wobec osoby, która według opisanej fizjonomii nie powinna stać się ofiarą mniej rozwiniętego fizycznie antybohatera. Okoliczności, w jaki sposób doszło do zapoznania się mordercy z Eve, również nie pasuje do profilu zachowania tego pierwszego.

                To tyle jeśli chodzi o łyżkę dziegciu, teraz pora na miód. Zaletą książki jest prowadzenie dwutorowej narracji, ukazującej rozwój wydarzeń z perspektywy dziennikarki i mordercy. Nie jest to oczywiście zbyt nowatorskie, ale dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie są motywy zabójcy i co doprowadziło do tego, że stał się on tym kim był. Bardzo podobały mi się wątki poboczne takie jak relacja głównej bohaterki z ojcem i ich sąsiadem Eliasem. Dzięki nim, możemy poznać bliżej bohaterów drugoplanowych. Myślę, że same postaci są różnorodne i ciekawe. Budzą szereg emocji: od sympatii do niechęci. Jedyną osobą, która nie została jakoś szerzej opisana, a która miała wpływ na rozwój fabuły jest Joe, kamerzysta Eve. Jest to o tyle kuriozalne, bo sami bohaterowie dzielą się takim spostrzeżeniem, iż kamerzysta pozostaje zawsze w cieniu dziennikarza, który się pojawia po drugiej stronie obiektywu. Jeśli mogłabym wskazać czego mi w książce zabrakło to właśnie większego fragmentu poświęconemu jemu samemu. Co do głównych bohaterów to Eve prywatnie jest normalną dziewczyną, ze zwykłymi problemami. Daleko jej do super bohaterki i wypada niezwykle naturalnie w swoich reakcjach. Z kolei zabójca to przede wszystkim człowiek, który popadł w obłęd. Już na wstępie do książki autorka przedstawiła próbkę jego rozumowania, które można podsumować jednym zdaniem: „to jest chore”. Z jednej strony trochę mu współczułam, gdyż jego przeszłość była przesiąknięta bólem i samotnością. Z drugiej, czy to co doświadczył mogłoby doprowadzić do innego finału, w którym nie stałby się seryjnym mordercą? Myślę, że tak i to, kim się stał, było wyłącznie jego wyborem. Atutem powieści są również zwroty akcji, które mogą zaskoczyć czytelnika. Samą książkę czyta się lekko; ja ją pochłonęłam. 

                Premiera książki będzie miała miejsce 28 lutego. To już za dwa tygodnie! Myślę, że warto zapamiętać tę datę, gdyż „Martwa jesteś piękna” to thriller, który trzyma w napięciu, ma ciekawe wątki poboczne i dobrze nakreślonych bohaterów. 

Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Muza.
Anna Mackiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Kolejna książka, którą bardzo chcę przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Również mogę śmiało polecić :) warto skusić się na ten tytuł bo jest bardzo dobry!

    OdpowiedzUsuń