"Pikapidula" - Agnieszka Surma

Któż z nas, będąc dzieckiem nie marzył o zostaniu w przyszłości kimś niezwykłym. Dziewczynki chciały być wróżkami, księżniczkami, a chłopcy rycerzami, astronautami czy też pogromcami potworów. Również kilkuletnia Ada z książki „Pikapidula. Wszyscy na pokład!” ma swoje marzenia, w których zostaje… piratem!
Książeczka to zbiór krótkich, zazwyczaj jedno- lub dwustronicowych, historyjek z dnia codziennego wspomnianej bohaterki. Są one przedstawione w formie barwnego komiksu z przepięknymi ilustracjami oraz zabawnymi dialogami. „Pikapidula” przesiąknięta jest dobrym humorem, który rozbawi zarówno małego szkraba, jak i tego całkiem dorosłego. Sama nie raz roześmiałam się, przeglądając tę publikację, więc wiem, co mówię!
Książeczka pokazuje, jak działa dziecięca wyobraźnia. Potrafi ona bowiem przekształcić kanapę z salonu w bezludną wyspę, dwa fotele w prawdziwy piracki statek, a w kuchni wyznaczyć drogę do najlepszego skarbu na świecie – ciasteczek! Dodatkowo Ada miesza w swoją zabawę wszystkich domowników. Ojca mianuje bosmanem, mamę kukiem, psa wilkiem morskim, a swoją świnkę morską… po prostu świnką morską. Wraz z nimi przeżywa niezapomniane przygody, oczywiście w świecie swojej wyobraźni. Rodzice natomiast wykazują się sprytem i angażują młodą panią kapitan w różne prace domowe. Mamę napadły brudne łotry? Nie ma co się lękać! Ada bieg nie na ratunek, a brudne łotry w parę minut na powrót są czystymi talerzami. Piraci plądrują i grabią? Więc czas uporządkować grabiami grządką i splądrować krzaczki uginające się pod przepysznymi truskawkami!
„Wszyscy na pokład” to zdecydowanie bardzo dobry komiks, który ma ogromną szansę spodobać się młodym czytelnikom. A i ci starsi nie będą się nudzić, czytając swoim pociechom i na pewno ulegną humorowi autorki. Być może dzięki „Pikapidurze” Wasze dzieciaki w końcu oderwą się od cudów dzisiejszej technologii i użyją wyobraźni, by przeżyć niezapomniane przygody?

OCENA: 8/10

Za możliwość przeczytania książeczki dziękuję Wydawnictwu Egmont. 

Sara Chrzanowska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Przyglądając się współczesnej literaturze dla dzieci i książkom im dedykowanym, zaczynam żałować, że już nie mam małych dzieci a jeszcze nie mam wnuków :)

    OdpowiedzUsuń