"Tajemnica mroku" - Piotr PatykiewiczDawno mnie tu nie było, ale wracam i to z recenzją świetnej książki, jaką jest „Tajemnica mroku”, autorstwa naszego rodzimego pisarza – Piotra Patykiewicza. Co urzekło mnie w tej niepozornie wyglądającej powieści? Przekonajcie się sami!

Dwóch chłopców – Dziara i Obły – znają się od dziecka, ale nie są przyjaciółmi. Pewnego dnia ich szkoła organizuje wycieczkę do zabytkowej kopalni, na którą obaj jadą. Niestety podczas zwiedzania wspomniana dwójka odłącza się od grupy i trafia do mrocznych, tajemniczych podziemi. Zdecydowanie nie jest to przyjazne miejsce, szczególnie, że z dużym prawdopodobieństwem można rzec, że coś się w nich czai. Chłopcy rozpoczynają walkę o wydostanie się na powierzchnie. Nie chodzi tu jednak jedynie o odnalezienie wyjścia z labiryntu korytarzy. Każdy z nich musi bowiem stoczyć także bitwę z samym sobą, a to może okazać się o wiele trudniejsze niż znalezienie wyjścia…

Na pierwszy rzut oka „Tajemnica mroku” mogłaby się wydawać książką dla dzieci. Właśnie za taką ją wzięłam, gdy zobaczyłam okładkę. Okazało się jednak, że pozory mylą i to bardzo. Z założenia miała to być bowiem powieść młodzieżowa, ale moim zdaniem historia opisana przez Patrykiewicza nadaje się dla osób w różnym wieku. Jest to niewątpliwie duży plus dla dzieła tego autora.

Autor stworzył niesamowicie klimatyczną opowieść. Miejscem akcji są tunele, gdzie panuje zupełna ciemność. Pisarz świetnie oddał więc to, co może czuć człowiek, gdy znajdzie się w podziemiach, ogarnięty mrokiem i strachem przed tym, że nie wyjdzie już na powierzchnie. Mało tego w miarę upływu czasu uczucia zagubienia, przerażenia i chęci ucieczki pogłębiają się. Bohaterowie zaczynają zastanawiać się, co jest prawdą, a co wytworem ich przestraszonych umysłów. Mamy tu więc psychologiczne podejście do problemu, co bardzo mi się spodobało.

Historia wymyślona przez Piotra Patykiewicza to jednak nie tylko dobrze napisana młodzieżówka ze świetnie wykreowanym miejscem akcji, wartką fabułą oraz z mnóstwem ciekawych wydarzeń. To także opowieść o czymś więcej. Książka bowiem pokazuje, jak może narodzić się przyjaźń, jak na człowieka działa strach i jak należy się z nim uporać. To także historia o poznawaniu siebie oraz własnych słabości. Zdecydowanie ma więc drugie dno, które jest jej kolejnym ogromnym plusem.

Są jednak pewne mankamenty, które nieco psuły lekturę. Jedną z takich rzeczy jest kreacja bohaterów. Pod względem psychologicznym są oni jak najbardziej realni. Miotają nimi emocje, szczególnie strach, i to jest opisane dobrze. Gorzej z tym, że postacie wydawały się wprost nieśmiertelne, niezniszczalne i absolutnie nietykalne. To zdecydowanie odebrało im wiarygodność i sprawiło, że ucierpiała ich kreacja. Drugą niedopracowaną rzeczą są dialogi. Niektóre kwestie niestety były sztuczne, inne z kolei po prostu banalne. Momentami to naprawdę denerwowało.

Podsumowując, „Tajemnica mroku” to naprawdę wciągająca historia, którą szybko się czyta. Może ona stanowić bardzo przyjemną lekturę, dla tych potrafiących przymknąć oko na niezniszczalnych bohaterów i zgrzyty w ich wypowiedziach. Tak więc jeśli nie jesteście zbyt wymagający – bardzo serdecznie polecam Wam tę książkę. Zdecydowanie nie jest to kolejna nic niewarta historyjka, o jakie w dzisiejszych czasach nietrudno.

OCENA: 7/10Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Wilga.

Sara Chrzanowska
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

6 komentarze:

 1. Wygląda interesująco i chyba się skuszę w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi naprawdę interesująco - uwielbiam książki, których akcja dzieje się w takich miejscach jak w przypadku tej pozycji, po ziemią, w klaustrofobicznych pomieszczeniach. W wolnej chwili pewnie pobiegnę szukać tej książki :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń