"To już umiem sam" i "Kiedy pada deszcz"- kolorowanki

[żródło]
         „Akademia Mądrego Dziecka” to znana i lubiana seria książeczek dla małych dzieci. Wydawnictwo Egmont postanowiło poszerzyć tę serię o nową gamę produktów z cyklu „Poznaję świat”. W skład tego cyklu wchodzą następujące tytuły: „Kiedy się bawimy”, „To już umiem”, „Ale natura”, „Kiedy słonko świeci” i „Kiedy pada deszcz”. Każda z nich skupia się na pewnym aspekcie z życia dziecka i tak np. „To już umiem sam” koncentruje się na zdrowym stylu życia, zaś „Kiedy pada deszcz” dotyczy jesieni i zimy. Są to kreatywne kolorowanki, które są czymś więcej niż tylko konturem przedmiotu, rośliny lub zwierzęcia do wypełnienia kolorem. Na czym polega różnica, opowiem na przykładzie „To już umiem sam” i „Kiedy pada deszcz”, które miałyśmy okazje wypróbować razem z moją córeczką Lilą.


        Każda kolorowanka składa się z blisko pięćdziesięciu stron formatu A4. Na pierwszej jest dwanaście naklejek w formie prostokątów, które w znacznej części stanowią miniaturę rysunków, które zostały przedstawione w dalszej części. Naklejki są starannie wykonane, kolorowe i można je przyklejać kilka razy, choć trzeba pamiętać, iż nie są one przeznaczone do wielokrotnego użytku. Można je zastosować jako ozdobę na np. pojemnik na kredki, czy kubek albo bawić się nimi na zasadzie figurek (pomysł mojej córki). Z naszego doświadczenia wynika, iż nie ma większego problemu z usunięciem ich np. z blatu stołu (ups!), tak więc nie ma obawy, że na danym przedmiocie pozostaną nieatrakcyjne resztki kleju.

[źródło]

Następne strony kolorowanki wypełniają „klasyczne” kontury przedmiotów oraz elementów fauny i flory. Rysunki są proste, ale przedstawiają z reguły rzeczywisty wygląd danego obiektu. Kontury są grube, tak więc młodsze dziecko nie będzie miało problemów z rozpoznaniem np. która część ciała sikorki to jego brzuszek. Autorzy kolorowanki sugerują użycie określonych kolorów, jednakże przyznam się, że moja córka absolutnie tego się nie trzymała.


Poza zwykłymi zabawami polegającymi na użyciu kredek, autorzy kolorowanek proponują zabawy innego rodzaju. Przykładowo w kolorowance „To już umiem sam” znajdują się również rysunki przedstawiające np. chłopca myjącego zęby z motywacyjnym napisem typu: „Mama i tata mówią, że lepiej być czystym niż brudnym”. Tym samym ta pozycja odwołując się do autorytetu rodziców, ale nie na zasadzie mędrkowania, przekazuje uniwersalne zasady dotyczące zdrowia. Z kolei w kolorowance „Kiedy pada deszcz” są inne rysunki przedstawiające np. jeża śpiącego w jesiennych liściach opatrzone napisami, które aktywizują dziecko do bardziej dogłębnego przyjrzenia się ilustracji i odpowiedzi na pytania typu np. „Jakie kolory mają liście jesienią?”. Na młodego rysownika czekają również zagadki polegające na rozważeniu, co nie pasuje w przedstawionym rysunku np. papryki wiszące na dębie. Tych zabaw jest znacznie więcej niż przykłady wskazane powyżej, tak więc myślę, że zajmą one naszą pociechę przez dłuższą chwilę, niż tylko na czas kolorowania obrazków.Warto wspomnieć, iż na końcu znajduje się gruba tektura, która uniemożliwia pogięcie kolorowanki przy rysowaniu. Myślę, że może być to przydatne np. w podróży, kiedy nie dysponujemy odpowiednią podstawką, a chcemy zająć czymś dziecko.


Osobiście nie przepadam za kolorowankami i rzadko kupuję je mojemu dziecku, bo według mnie ograniczają one kreatywność, jednak „To już umiem sam” i „Kiedy pada deszcz” przekonały mnie do siebie, dzięki zabawom, które są proponowane mimochodem i które nie polegają jedynie na kolorowaniu. Rodzice lubiący kolorowanki docenią fakt, iż dziecko się przy nich wycisza, ćwiczy swoją koncentrację oraz motorykę mniejszą. Wskazane przeze mnie tytuły z cyklu „Poznaję świat” są dedykowane dzieciom w wieku 2-3 lat i myślę, że jak najbardziej takim maluszkom będą się podobały recenzowane przeze mnie utwory.
Ocena 8/10


Za możliwość zapoznania się z kolorowankami dziękuję wydawnictwu Egmont.
Anna Mackiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz