‘’Łzy bogini Nuwy” – Jurdic Manuro

Jeśli kiedykolwiek miałam do czynienia z jakimś komiksem, to z pewnością było to bardzo dawno temu. Jestem osobą, która raczej nie przepada za grami, a takie historie rysunkowe kojarzyły mi się ze swego rodzaju rozgrywką. Z drugiej strony – trzeba poszerzać horyzonty, a ,,Łzy bogini Nuwy” od razu wydały mi się ciekawą pozycją i z pewnością inną niż wszystkie, które miałam okazję do tej pory poznać w swoim dwudziestoletnim życiu.

Co jest głównym celem czytelnika? Cóż, odnalezienie tytułowych łez bogini Nuwy, które zostały skradzione przez trzech osobników. Mamy mało czasu, ale co to dla nas, skoro zapłata za odnalezienie skradzionych rzeczy jest bardzo wysoka?

Zacznę może od strony technicznej, a chodzi mi głównie o wykonanie tej książki. Jest ona oczywiście w standardowym formacie, więc jej wygodne trzymanie nie jest w żaden sposób utrudnione, a jest to dość istotne, ponieważ musimy często zmieniać strony (o tym później). Okładka jest twarda, strony również posiadają większą gramaturę niż standardowe, więc są bardziej odporne na uszkodzenia. Całość jest bardzo dobrze połączona, więc nie ma szans, że wszystko w pewnym momencie zacznie się rozklejać nam w rękach.

Więc co sprawia, że ten komiks jest wyjątkowy, inny niż wszystkie, które do tej pory miałam w rękach? To ja byłam jego bohaterem i decydowałam o tym, co się za chwilę wydarzy. Od początku zastanawiałam się jak to będzie wyglądało i czy podołam zadaniu, do którego potrzebowałam jednak trochę orientacji i samodzielnego myślenia, bo w tym nie chodziło o czytanie prostokąta za prostokątem i przewracanie stron. Na szczęście całość była na tyle prosta i przejrzysta, że sobie poradziłam i na dodatek świetnie spędziłam kawał czasu, bo ,,Łzy bogini Nuwy” po prostu mnie wciągnęły, zupełnie jakby ten komiks był jakąś świetną powieścią.


Na samym początku możemy znaleźć kartę postaci, gdzie możemy zapisywać aktualny stan naszego ekwipunku czy notować inne istotne rzeczy, chociażby te zdobyte podczas gry. Są też krótko opisane zasady, które na początku wydawały mi się dość skomplikowane, ale jednak to wszystko okazało się sto razy łatwiejsze niż początkowo myślałam. 

Cóż, już od pierwszej ,,sceny” możemy decydować o swoim losie i przenieść się aż w trzy różne miejsca. Za każdym razem oprócz jakiegoś dialogu postaci, mamy również wskazówki, które mówią nam, jakiego numerka mamy szukać. Czasem jest kilka opcji, więc musimy wybierać losowo, odpowiednio do stanu swojego ekwipunku czy po prostu wybrać, to co lepsze dla naszej misji. Czytelnik aktywnie uczestniczy w grze, musi szukać odpowiednich scen, myśleć, analizować i zrobić wszystko, aby wykonać całą misję.

Do teraz nie potrafię zrozumieć jak komuś udało zrobić się coś tak oryginalnego. Wszystko do siebie pasuje, tworzy spójną całość i ostatecznie kończymy misję, chociaż nie zawsze do końca po naszej myśli. Na samym końcu jest tabela osiągnięć, która mówi nam ile punktów dostajemy za poszczególne osiągnięcia.

Urzekła mnie również strona graficzna tego komiksu. Często zdarzało się, że miałam w rękach przeróżne historie obrazkowe i bywało, iż niektóre po prostu były paskudne, a zwłaszcza przestawienie postaci przez rysownika. W tym wypadku naprawdę sporo czasu spędziłam nad zachwycaniem się walorami graficznymi. Postacie były często karykaturalne, ale doskonale pasowały do wydarzeń, które rozgrywały się w komiksie i tworzyły  niesamowity klimat. Kolorystyka również była w moim guście, więc nie mam się do czego przyczepić. Wszystkie rysunki również były bardzo szczegółowe, a to też zasługuje na plus. 

,,Łzy bogini Nuwy” to komiks, który zmusza czytelnika do myślenia oraz pobudza jego wyobraźnię. Z pewnością nadaje się dla trochę młodszych, a także i starszych czytelników. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, nawet osoba, która kompletnie nie przepada za taką formą książki. Musze przyznać, że naprawdę wciągnęłam się w tą grę i spędziłam z nią dłuższy czas. Na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Komiks ten z pewnością zadowoli wszystkich miłośników logicznych gier oraz osoby, które lubią pomyśleć, robić coś więcej niż tylko przekładanie stron. Jednocześnie jest to świetnie dopracowana graficznie książka, która przyciąga ciemnymi oraz nasyconymi kolorami – czyli dominującymi barwami.
Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z komiksem dziękuję Foxgames


Patrycja Bomba 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: