"Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa" - Komiks w którym bohaterem jesteś TY![źródło]
Chyba każdy z wielbicieli kryminałów chciał kiedyś chociaż raz, wcielić się w ulubionego detektywa. Siłą szarych komórek rozwiązywać skomplikowane zagadki, brać udział w wielkim śledztwie i przyczynić się do ujęcia niebezpiecznego przestępcy. Do tej pory, dla większości z Nas to marzenie pozostawało jedynie w sferze fantazji. A gdyby nie musiało tak być? Gdyby każdy z Nas mógł rozwiązywać zagadki niczym sławny detektyw Sherlock Holmes? Od pewnego czasu jest to możliwe! A to wszystko za sprawą wydawnictwa FoxGames, które jakiś czas temu wypuściło serie komiksów, w których to bohaterem jesteś TY SAM!

Gdy usłyszałam o pomyśle wyżej wspomnianego wydawnictwa prawdę mówiąc byłam nieco sceptyczna nastawiona. Komiks w którym to ja miałabym być bohaterem? Na dodatek w formie papierowej?  Jakoś nie potrafiłam sobie tego wyobrazić. Jednak gdy tylko otworzyłam tą niepozorną książeczkę, wszelkie moje obawy odeszły w niepamięć. Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa to wspaniała zabawa dla wszystkich czytelników, którzy chcieliby chociaż na chwilę wejść w skórę ulubionego detektywa i razem z nim rozwiązywać misternie skonstruowane zagadki. 

Zgodnie z tytułem w książce znajdziemy cztery śledztwa, które będziemy musieli rozwikłać. W pierwszej historii udamy się na Baker Street 219, aby pomóc Pani Hudson w odnalezieniu jej zaginionej kotki. Następnie rozwiążemy zagadkę tajemniczej śmierci madame Yvette oraz odkryjemy co stało się Johnowi Doe. Ostatnia historia poprowadzi Nas do British Museum i kradzieży drogocennego skarabeusza.

[źródło]
Aby zagwarantować świetną zabawę i uniknąć przedwczesnego rozwiązania zagadki, komiks został podzielony na setki małych okienek, wymieszanych między sobą, a każde z nich otrzymało określony numer. Rozpoczynając śledztwo czytelnik będzie poruszał się po książce właśnie tymi numerami. Do wyboru mamy wiele pytań i odpowiedzi, z czego każde z nich poprowadzi Nas do innego rozwiązania sprawy. Dlatego niczym prawdziwy detektyw musi posłużyć się dedukcją, dokładnie przeanalizować wszystkie poszlaki i dokonać odpowiedniego wyboru! Jeżeli nie uda nam się prawidłowo rozwiązać zagadki, jesteśmy odsyłani na początek historii i otrzymujemy możliwość ponownego przesłuchania podejrzanych i zadania tym razem prawidłowych pytań.

Z początku lekko irytowało mnie to skakanie między stronami, jednak gdy tylko wciągnęłam się w historię zupełnie przestałam na to zwracać uwagę. Co więcej, z perspektywy czasu uważam to za genialne rozwiązanie! Dlaczego? Otóż, uniemożliwia to osobom bardziej niecierpliwym popsucie sobie całej zabawy. Odszukanie rozwiązania bez uprzedniego rozwiązania zagadki jest ogromnie czasochłonne i nużące, więc takie wymieszanie historii i postaci z pewnością zniechęci najbardziej niecierpliwych czytelników.

[źródło]
Ogromnie podoba mi się natomiast możliwość wcielenia w dwie kluczowe postacie. Po rozwiązaniu pierwszej zagadki otrzymujemy sposobność kroczenia śladami dr Watsona lub Sherlocka Holmesa. Jest to równoznaczne z dobraniem odpowiedniego dla siebie stopnia trudności. Wybierając ścieżkę dr. Watsona mamy możliwość zadania większej liczby pytań oraz konsultacji z Sherlockiem. Jeżeli natomiast zdecydujemy się wcielić w tego drugiego, będziemy musieli częściej posługiwać się dedukcją niż twardymi dowodami. Zastosowanie takiego fortelu sprawia również, że komiksem możemy cieszyć się podwójnie. Nawet po rozwiązaniu zagadki, możemy wcielić się w tę drugą postać i spróbować ponownie rozwiązać sprawę. Tym bardziej, że na ostateczne rozwikłanie zagadki będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, aż zakończymy wszystkie cztery śledztwa. Wtedy też, dowiemy się czy nasze przypuszczenia były prawidłowe i kto jest odpowiedzialny za wszystkie zbrodnie.

Pomimo moich wcześniejszych obaw jestem naprawdę zachwycona pomysłem wydawnictwa FoxGames. Skomplikowane zagadki, możliwość wcielenia się w jedną z dwóch kluczowych postaci, z których każda z nich prowadzi śledztwo w swój własny unikalny sposób no i przede wszystkim świetna zabawa, która towarzyszyła mi od pierwszej do ostatniej strony tego komiksu. Serdecznie polecam tę serię wszystkim czytelnikom, gwarantuję że nie będziecie rozczarowani!

Ocena 10/10 


Za powieść serdecznie dziękuję wydawnictwu FoxGames!


Anna Pawłowska    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz