‘’Detektyw Melania Kura. Poprowadź z nią śledztwo!” – Ewa Martynkien, Kasia Kołodziej (ilustracje)


Uwielbiam książki, w których to główny bohater rozwikłuje jakąś zagadkę i kryminały są bez wątpienia moim ukochanym gatunkiem. Żałuję, że gdy byłam dzieckiem, to nie wpadła w moje ręce książka, którą miałam okazję teraz przeczytać i zrecenzować. Sama okładka oraz tytuł mnie zachwyciły, a to jak dostałam ją zapakowaną, jeszcze bardziej wzbudziło mój zachwyt oraz oczywiście ciekawość.

Melania marzy o tym, aby zostać detektywem i konsekwentnie dąży do celu. Jeśli słyszy o tym, że ktoś poszukuje pracownika, zawsze składa podanie. Jednak jest ona kurą, a kur raczej nikt nie traktuje poważnie. Mieszka ona w gospodarstwie Jakuba, który jest dobrym człowiekiem i jednym z jej przyjaciół. Mężczyzna postanawia dać Melanii pracę strażnika, ponieważ jego pies – Nygus – kompletnie nie sprawdzał się w tej roli i wolał leniuchować. Pewnego dnia Melania nad rzeką Smętką odkrywa nielegalne wysypisko śmieci. Postanawia, że dowie się, kto zanieczyszcza środowisko i w tym celu zaczyna prowadzić prawdziwe śledztwo. Czy uda jej się dojść do prawdy?

,,Co robi? – myślała, chodząc po podwórzu w tę i z powrotem, a ponieważ nic nie przychodziło jej do głowy, gwizdała tylko swoją ulubioną melodię, jak prawdziwy detektyw, który ma twardy orzech do zgryzienia.”

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście okładka i tytuł. Kura detektywem? Sam jej wygląd był naprawdę komiczny i już to zachęciło mnie do czytania oraz poznania jej przygód. I naprawdę się nie zawiodłam! Jedna z lepszych książek dla dzieci, które czytałam!

Fabuła była naprawdę ciekawa i pełna akcji. Melania rozwiązywała zagadkę, która wcale nie była łatwa i trafiała na wiele mylnych tropów. Myślę, że trudno było przewidzieć, kto stoi za wyrzucaniem śmieci nad rzeką. Mi nie udało się odgadnąć tego przez naprawdę długi czas, a to jest niewątpliwą zaletą tej powieści. Po prostu czytelnik jest zaciekawiony, zaangażowany i pragnie samodzielnie rozwiązać zagadkę. To ćwiczy spostrzegawczość i również pamięć, ponieważ trzeba uporządkować sobie w głowie wszystkie wcześniej podane informacje.


W książce nie pojawia się zbyt wielu bohaterów, ale to wąskie grono wystarczyło, aby stworzyć naprawdę ciekawą pozycję dla młodych czytelników. Całość jest napisana bardzo lekkim językiem, który z pewnością zostanie dobrze odebrany przez dziecko i nie przysporzy mu większych kłopotów. Jest to na pewno książka dla troszkę starszej widowni, ponieważ znajduje się w niej dość dużo tekstu i historia jest bardziej wymagająca. Czcionka jest duża, więc czytanie będzie łatwiejsze, a na dodatek dialogi są napisane pogrubioną czcionką i wyróżniają się na tle strony.

,,- Ma pan coś przeciwko kurom w mundurach? Zaraz wpakuję pana za kratki!
- Wpakować to ja mogę ciebie do rosołu! Hehe! – Mężczyzna zamierzył się na Melanię, ale ta pomachała mu przed nosem skrzydłami i przeleciała nad głową.”

Całość jest oczywiście urozmaicona w przeróżne ilustracje, które obrazują nam niektóre sytuacje oraz pokazują, jak wyglądają bohaterzy. Jest to świetne uzupełnienie, które pobudza wyobraźnie i sprawia, że chętniej czytamy.

Na końcu znajdziemy również kilka zadań, które są przeznaczone dla detektywa. Nie są one najłatwiejsze i wymagają użycia wiedzy, wyobraźni oraz dużego skupienia. Zmuszają młodego czytelnika do myślenia, także logicznego.

Oprócz stron z zadaniami, w książce znajdziemy również kilka słów na temat zanieczyszczania planety śmieciami. Jest to pozycja, która uzmysławia młodemu człowiekowi, że wyrzucenie nawet zwykłej gumy do żucia, nie jest obojętne dla środowiska. Nielegalne wysypiska śmieci na pewno są dużym problemem, ale uświadamianie dzieci od małego, z pewnością zminimalizuje ten problem w przyszłości.

Całość wyrwała na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Jest to świetna historia, która może zaciekawić wielu młodych czytelników. Treść jest łatwa w odbiorze, ale nie przewidywalna i dzięki temu można dłużej czerpać przyjemność z rozwiązywania zagadek wraz z bohaterami. Książka przemyca pewną naukę, dzięki której nasza planeta w przyszłości może być czyściejsza.


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję EdipressePatrycja Bomba 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: