"Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy" - Justyna Styszyńska


Źródło
Nie mieszkam w miejscowości typowo górskiej, ale jednak daleko na południu i czuję ten klimat. Nie ukrywam, że moja wiedza na temat regionu, w którym żyję już od bardzo dawna, jest mocno ograniczona i owszem, byłabym w stanie wymienić różne formy ukształtowania terenu czy roczną wielkość opadów, ale o typowych zwierzętach nie wiem kompletnie nic. Ta niepozorna książeczka była dla mnie sposobem na poznanie wielu ciekawych informacji, ale stanowiła także świetny sposób na rozerwanie się.

Książka ma na celu przedstawienie kilka gatunków zwierząt, które mieszkają w górach. Oprócz ilustracji znajdziemy tam również krótki opis zawierający najbardziej charakterystyczne cechy opisywanej grupy. Poza informacjami czysto teoretycznymi, mamy okazje samodzielnie stworzyć sylwetki danych zwierząt, co jest świetną rozrywką i urozmaiceniem.

Format tej książeczki jest dość niestandardowy, ale jest ona mała oraz lekka i dzięki temu bardzo poręczna, więc można zabierać ją w różne miejsca. Okładka oraz strony są wykonane z grubego papieru, więc na pewno będą odporne na wielokrotne używanie przez młodszych czytelników.

Pierwsze strony to rysunki, które przedstawiają górski krajobraz wraz ze żyjącymi tam zwierzętami. Technika wykonania ilustracji jest naprawdę ciekawa. Przypominają one rysunek wykonany ołówkiem lub kredkami, ale jednak mają cechy grafiki komputerowej. Są stosunkowo szczegółowe, z żywymi, ale stonowanymi kolorami, więc nie rażą po oczach. Ich prostota jest naprawdę dużą zaletą, ponieważ nie skupiają na sobie całej uwagi i można również skupić się na tekście oraz wyklejaniu zwierząt.

Początkowo autorka wyjaśnia jak powstają góry i opisuje to w bardzo prosty sposób. Nie używa skomplikowanych terminów, które znam z lekcji geografii, a wszystko upraszcza. Dzięki temu młodsi czytelnicy będą sobie w stanie wyobrazić, jak to wszystko wygląda i na pewno zrozumieją, na czym polega cały ten proces.

Następnie znajdują się strony, na których autorka opisuje kilka gatunków zwierząt, które są typowe dla gór. Zwraca ona uwagę na charakterystyczne cechy wyglądu czy inne istotnie kwestie. Całość jest również bardzo przystępnie opisana, bardzo prostymi i krótkimi zdaniami, więc świetnie się to czyta.
Źródło
Po lewej stronie mamy opis konkretnego zwierzątka oraz rysunek z jego podobizną, a po prawej stronie znajdują się korpusy lub ich głowy. Zadaniem młodego czytelnika jest odnalezienie w naklejkach brakujących elementów i uzupełnienie ilustracji, tak aby była prawdziwa. Na pewno jest to ćwiczenie, które trenuje spostrzegawczość, a także uczy dokładności, bo jednak naklejki trzeba przylepić w odpowiednim miejscu (jeśli nie chcemy, aby nasza sowa lub sarna miały zeza).

Na końcu są też strony, które przedstawiają krajobrazy. Można tam przykleić pozostałe naklejki i samemu stworzyć ilustrację.

Strony z naklejkami są podzielone na sekcje, które są podpisane, więc wiemy, gdzie znajdują się części dotyczące konkretnego zwierzęcia. Dzięki temu szybciej można odnaleźć to, czego szukamy i eliminuje to możliwość pomyłki. 

Dopatrzyłam się jednej małej wady, która dla niektórych może nic nie znaczyć. Po prostu brakowało mi jakiejś… instrukcji obsługi. Początkowo nie do końca potrafiłam zrozumieć dlaczego naklejki są tak podzielone, po co na stronach są same korpusy zwierząt i dlaczego kilka ostatnich stron jest puste. Oczywiście dość szybko zrozumiałam, o co chodzi, ale nie wiem czy młodszy czytelnik będzie w stanie samodzielnie zrozumieć ogólny zamysł. Może nie doceniam dzieci, ale uważam, że niektóre mogą mieć problem. Zawsze może pomóc rodzic, ale jednak samodzielne działanie jest na pewno bardziej pouczające i satysfakcjonujące.


Źródło

Książeczka spodobała mi się już od pierwszego wejrzenia, bo ilustracje po prostu mnie do niej przyciągały. Same informacje w niej zawarte są bardzo proste, przejrzyste oraz zrozumiale napisane i na dodatek naprawdę mogą nauczyć wielu ciekawych rzeczy. Dodatkowo, zabawa z naklejkami sprawia, że czytelnik się angażuje i jest w stanie więcej zapamiętać. Książka jest krótka, ale jednak można spędzić z nią naprawdę dużo czasu i kompletnie się przy niej nie nudzić, bo po prostu pochłania.


Ocena: 9/10
Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Widnokrąg
Patrycja Bomba 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz