‘’Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim” – Wojciech Widłak, Joanna Rusinek (ilustracje)


Dzieci już od najmłodszych lat zaczynają poznawać historię naszego kraju. Czasem to bajki przemycają pewne wątki, czasem rodzice lub nauczyciele czy właśnie książeczki. Oswojenie z tymi informacjami w wieku dziecięcym, może pomóc w zrozumieniu coraz to trudniejszych wiadomości. Patriotyzm oraz znajomość przeszłości, to ważne kwestie i każdy Polak powinien wiedzieć, w jakim kraju żyje, komu zawdzięcza niepodległość i w jaki sposób została ona wywalczona.

Wszyscy wiemy jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce, ponieważ codziennie żyjemy w jej wnętrzu. Jednak ponad sto lat temu, nie była ona tak jasna i przejrzysta, ponieważ zostaliśmy pozbawieni wolności. Jak to się stało? Kto przyczynił się do odzyskania niepodległości?

Książeczka ta należy do bardzo ciekawej serii, o czym dowiedziałam się, gdy już ją dostałam i mogłam zajrzeć do środka. W cyklu znajdziemy opowieści o przeróżnej tematyce, ale także na trzech poziomach – pierwszym (najłatwiejszym), drugim (średnim) i trzecim (najtrudniejszym). ,,Komendant wolnej Polski” to pozycja z poziomu drugiego, czyli ilość tekstu oraz jego trudność, jest umiarkowana. Na okładkach możemy znaleźć wszystkie inne pozycje z tej serii i jest to bardzo fajne, ponieważ szybko można znaleźć temat, który zainteresuje dziecko i po prostu go zakupić.

Na każdej stronie znajduje się przepiękna i kolorowa ilustracja. Barwy są stonowane, można powiedzieć, że nawet ponure, ale dzięki temu uwaga czytelnika nie jest zwrócona na analizowanie barw czy przeróżnych szczegółów, tylko może zrozumieć tekst, który opowiada historię o Józefie Piłsudskim.

Sam tekst jest napisany dużymi literami, a to ułatwia czytanie. Bardzo spodobała mi się sama koncepcja autora, który postanowił, że to dziadek będzie opowiadał swoim wnukom opowieść o losach Polski, zaborach i Piłsudskim. Dzięki temu całość była przyjemniejsza, nabrała takiego rodzinnego wymiaru i było to z pewnością ciekawsze niż opisywanie biografii niczym na Wikipedii. Z pewnością młody czytelnik zainteresuje się książeczką, ponieważ ma ona fabułę, na dodatek jest napisana bardzo prostym językiem, bez używana skomplikowanej terminologii, ciężkich i długich zdań czy trudnych faktów historycznych. Młody człowiek powinien po prostu wiedzieć, że istniał ktoś taki jak Józef Piłsudski, że Polska była pod zaborami, ale naród walczył o odzyskanie niepodległości.


Na każdej stronie też zostało wybrane jedno trudniejsze słowo i zapisane sylabami. Jest to przydatne dla osób, które dopiero uczą się czytać i jeszcze muszą od czasu do czasu przeliterować sobie słówko, aby móc je poprawnie odczytać.

Na samym końcu książeczki możemy znaleźć sześć okrągłych naklejek, które są związane z treścią, nawiązują do niej, czy do ilustracji. Zapewne każdy młody czytelnik ucieszy się z takiego dodatku, więc to również wielka zaleta tej pozycji. 

Na zewnętrznej stronie skrzydełka znajdziemy również trzy bardzo łatwe pytania, które są związane z tym, co przeczytaliśmy. Jeśli okaże się, że coś umknęło i nie znamy na nie odpowiedzi, autor podpowiada, na którą stronę mamy wrócić i ponownie zapoznać się z danym fragmentem.

Na wewnętrznej stronie skrzydełka jest dyplom, na którym można zapisać imię oraz nazwisko i przykleić naklejkę. To też bardzo fajny dodatek, ponieważ młode osoby po prostu lubią dostawać oraz kolekcjonować dyplomy, które przypominają im o ich osiągnięciach.

,,Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim” to naprawdę świetna książeczka, która wspomaga naukę czytania poprzez odpowiednią trudność tekstu, ale także uczy o historii Polski. Niezwykłe ilustracje wzbogacają treść, ale nie odciągają od niej uwagi. Jednak pokazują czytelnikowi opisywaną sytuacje i dzięki temu pobudzają wyobraźnię. Polecam, bo jest to idealna pozycja do zapoznawania się z historią Polski.


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu EgmontPatrycja Bomba

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. To może być ciekawa i mądra pozycja dla młodych ludzi. Ciekawym pomysłem jest to wybieranie trudnego słowa i literowanie go! No i poziomy trudności.
  #SadisticWriter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to zdecydowanie świetne rozwiązania! Właśnie przed chwilą zapoznałam się z książeczką o Irenie Sendlerowej i ona jest już z trzeciego poziomu ;)

   Usuń