‘’Tajne źródło” – Peter Landesman


Mogę przyznać się bez bicia, że jestem naprawdę niedouczona jeśli chodzi o historię Polski i jedyne o czym mam pojęcie, to okres drugiej wojny światowej. Jeśli chodzi o wydarzenia związane z sytuacją polityczną Stanów Zjednoczonych, moja wiedza ogranicza się do tego, że wiem, kto jest aktualnie prezydentem i kto był jego poprzednikiem. Dlatego więc skusiłam się i postanowiłam zobaczyć film ,,Tajne źródło”, który co prawda nie opowiada o aktualnych wydarzeniach, ale wydał mi się naprawdę ciekawą pozycją.

Akcja rozgrywa się w roku 1972 i opowiada o jednym z większych skandali politycznych w Ameryce. Dziennikarze upubliczniają informacje o nielegalnych działaniach ludzi prezydenta Richarda Nixona, które są skierowane przeciwko jego przeciwnikom politycznym. Wszystkie informacje, które zdobywa prasa, pochodzą od pracownika FBI, który zyskał pseudonim ,,Głębokie gardło”. Mark Felt poświęcił swoją karierę dla sprawiedliwości, a do tego, że jest tajemniczym informatorem, przyznał się dopiero trzydzieści lat później. Informacje, które przekazywał dziennikarzom doprowadziły nawet do dymisji prezydenta Nixona.

Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia. Chyba nie do końca zrozumiałam sens tego filmu, bo jednak nie wszystko zostało wyjaśnione w sposób jasny i klarowny. Mi, czyli osobie zielonej jeśli chodzi o politykę Ameryki, trudno było poskładać niektóre fakty do kupy. Zapewne mieszkańcy Stanów Zjednoczonych są biegli w swojej historii i doskonale wiedzą, o co chodzi w aferze Watergate. Cóż, ja pierwszy raz o czymś takim słyszałam. Ale nie czuję się z tym źle, bo wiem, że większość mieszkańców Ameryki raczej nie potrafiliby powiedzieć mi nawet, w którym roku wybuchło powstanie warszawskie albo chociaż połapać się w naszej polityce po II wojnie światowej.

Film powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń i wspomnień wicedyrektora FBI Marka Felta, który okazał się ,,Głębokim gardłem”. Mamy więc do czynienia zapewne z dość wiarygodną produkcją, bo twórcy mogli korzystać z dość rzetelnych informacji, można powiedzieć, że z pierwszej ręki. Jest to na pewno ciekawa produkcja, bo w końcu można poznać kawałek ciekawej historii. W końcu skandale zawsze wywołują emocje i zainteresowanie, a ten z pewnością swego czasu, był kultowy. Trochę skojarzyło mi się to z aferą podsłuchową, która miała miejsce w Polsce. Kto wie, może za kilkanaście lat jakiś młody i ambitny Kowalski postanowi zekranizować także naszą politykę?

Źródło

Z pewnością dużą zachętą dla mnie był główny bohater, a raczej aktor, który go grał. Uwielbiam Liama Neesona i prawdopodobnie oglądałam wszystkie filmy z jego udziałem, więc tego również nie mogłam przegapić. Uważam, że doskonale wczuł się w swoją rolę, ale jest to profesjonalista z ogromnym stażem, więc nie mógł mnie zawieść. Inni aktorzy raczej schowali się w jego cieniu, ale nie oznacza to, że ich gra mnie zawiodła. Po prostu chyba nie zwracałam na nich uwagi. Jednak to właśnie Neeson grał pierwsze skrzypce, jego postać była najważniejsza i raczej inni byli tylko dodatkiem. 

Cieszę się, że twórcy postanowili także pokazać trochę życia prywatnego Marka Felta. Dzięki temu widz może zobaczyć jak polityka wpływa na życie rodzinne. Oczywiście możemy się przekonać, że każdy ma problemy i pieniądze oraz pozycja ich nie wymarzą czy rozwiążą. Nie każdą sprawę da się załatwić poprzez łapówkę czy szepnięcie słówka koledze po fachu.

,,Tajne źródło” to przede wszystkim produkcja, która przedstawia nam historię naprawdę wielkiej afery i trzyma w napięciu, jeśli ktoś wcześniej nie znał tej historii. Dla mnie to wszystko było trochę zbyt chaotyczne i zagmatwane, bo nie potrafiłam do końca odnaleźć się w wydarzeniach i ich zrozumieć. Kilka kwestii nadal pozostaje dla mnie niewiadomą, ale mimo wszystko czuję, że moja wiedza została uzupełniona.

Ocena: 7/10
Za możliwość zobaczenia filmu dziękuję Monolith


Patrycja Bomba


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz