‘’W twojej książce jest potwór” – Tom Fletcher, Greg Abbott (ilustracje)

Źródło

Książki dla dzieci stały się dla mnie ostatnio bardzo ważnymi lekturami. Sięgam po różne pozycje – dla trochę starszych i dla trochę młodszych. Jednak przeważnie każda z nich ma w sobie elementy, które mnie zachwycają. Czasem jest to treść, czasem ilustracje, a czasem obie te rzeczy. Uważam, że dzieci od najmłodszych lat powinny oswajać się z książkami. Czytanie rozwiązuje wiele problemów, uczy poprzez zabawę i pomaga wypełnić wolny czas.

,,W twojej książce jest potwór” to pozycja skierowana do najmłodszych osób. Skupia się ona na rozwiązaniu wielkiego problemu… W naszej książce zalągł się potwór, który psoci i nie chce uciec! A Ty, czytelniku, musisz się go pozbyć, zanim narobi rabanu.

Książka jest solidnie wykonana, ma grubą okładkę oraz kartki we wnętrzu mają większą gramaturę niż standardowa. Całość jest solidnie połączona, co zapobiega wypadaniu stron. Te kwestie są istotne, ponieważ książki dla dzieci często bywają narażone na dość drastyczne traktowanie. Ta powinna znieść wielokrotne użytkowanie. Format jest niestandardowy, ale jest to stosunkowo duża książeczka.

Jaki jest ogólny zamysł tej pozycji? Dziecko ma wykonywać zadania, które znajdują się na każdej stronie, na przykład przechylić książkę w lewo lub w prawo. Jest to ciekawa forma, ponieważ zmusza do działania i pobudza wyobraźnię. Polecenia nie są trudne, więc na pewno nikt nie będzie miał z nimi problemu. Całość nadaje się dla osoby, która jeszcze nie czyta, ponieważ ktoś starszy może to robić, ale myślę, że dziecko już czytające, też będzie się dobrze bawiło. Książka ta jest świetną pozycją, która może budować więź między rodzicami a dzieckiem.

Co do grafiki – nie jest ona urozmaicona, ale to wcale nie jest wadą. Na każdej stronie znajduje się potworek, który psoci i oczywiście reaguje na polecenia czytelnika. Jest on naprawdę świetnie stworzony, posiada niezbędne szczegóły i stonowane kolory, które nie biją po oczach. Tło przeważnie jest jednolite, więc nie rozprasza i można się skupić na tym co najważniejsze.

Tekstu jest mało, tylko tyle, ile potrzeba do przekazania polecenia. Jest on pisany dużą czcionką, niektóre słowa są większe, drugie mniejsze, a inne wyróżnione. Czasem słowa są rozstrzelone po stronie, ale nie utrudnia to czytania. Dzięki temu forma jest nawet bardziej atrakcyjniejsza  i urozmaicona.

Myślę, że ,,W twojej książce jest potwór” to pozycja, która zachwyci wielu młodych czytelników raz ich rodziców. Zmusza ona do działania i jednocześnie sprawia, że możemy świetnie się bawić. Całość z pewnością przyciąga wzrok i wizualnie jest naprawdę świetna. Neutralne kolory mieszają się z takimi trochę bardziej nasyconymi, ale nic nie przytłacza, więc można się skupiać na wykonywaniu zadań. Naprawdę polecam, bo jest to książeczka, po którą można sięgać w każdej chwili, nadaje się dla trochę starszych i młodszych dzieci, a także do wspólnej zabawy z rodzicami lub osobami, które po prostu potrafią już czytać.


Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


Patrycja Bomba

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze:

 1. Wyczuwam idealny prezent dla siostrzeńca. ;)
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  OdpowiedzUsuń