„Basia i tablet” – Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

[źródło]

   „Basia i tablet” to kolejna pozycja poświęcona przygodom małej dziewczynki Basi i jej rodziny. Seria jest bardzo popularna i zdobyła liczne grono czytelników, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne części. Tym razem autorki książki postanowiły pochylić się nad kwestią bliską większości rodzin: jak odnieść się do obecności tabletu (komputera, ipada) w życiu dziecka. Czy jest to tylko niewinna rozrywka, pożeracz czasu lub wybawienie w chwilach kryzowych, czy też źródło kłopotów? A może sprawa jest poważniejsza i urządzenie to jest źródłem nałogu?


   Historia zaczyna się w momencie, kiedy Janek, brat Basi, otrzymuje od kuzyna używany tablet. Janek i tata są pozytywnie nastawieni, ale mama ma spore obiekcje. Do tej pory nie było bowiem w domu Basi takiego urządzenia i dziewczynka nie wie, czemu budzi wśród rodziców i starszego brata takie emocje. Jednak szybko przekonuje się, jak używanie tabletu jest wciągające. Dzieci coraz bardziej angażują się w zabawę nim i nie zauważają jak wpływa na ich wzajemne relacje. Konflikt wisi w powietrzu...


   Samo korzystanie z komputera, laptopa czy tabletu można analizować pod różnym kątem, jednak autorki postanowiły spojrzeć na problem z punktu widzenia wpływu tych urządzeń na zachowanie dzieci. Przy okazji został również poruszony wątek uzależnień. Mama Basi tłumaczy swoim dzieciom czym są nałogi (albo jak to Basia mówi:„nauki”) i z czym się one wiążą. Przyznaje, że treść tej rozmowy zainspirowała mnie samą do odbycia podobnej z moją córką. Myślę, że fabuła opowiadania została poprowadzona tak, że wiele osób będzie mogło ją odnieść do własnych doświadczeń i nawet trzylatek zrozumie jego treść.

   Podobnie jak we wszystkich poprzednich częściach opowiadanie zawiera humorystyczne komentarze Basi i emanuje rodzinnym ciepłem. Przyznam, że to właśnie ta druga cecha najbardziej mnie ujmuje w całym cyklu. Jak zawsze lektura tego opowiadania sprawia przyjemność, a czas na niej mija niepostrzeżenie.   Pod względem grafiki książka prezentuje się podobnie jak pozostałe. Ciepła kolorystyka i naładowane emocjonalnie scenki. Mi spodobały mi się ilustracje, które przedstawiały kłótnie Janka i Basi w samochodzie oraz wizerunek przytulającej się rodziny, natomiast mojej córce scenka wylegującej się na łóżku rodzinki. Myślę, że bardzo dobrze odzwierciedlały to, co było najistotniejsze w tej historii: coraz większą eskalację konfliktu, urok wspólnej, rodzinnej zabawy (bez nowoczesnych technologii) oraz po prostu miłość.

   Książka jest dedykowana przedszkolakom, ale ciut młodsze dziecko również zrozumie jego treść i przekaz. Myślę, że warto poprzeć lekturę rozmową o tym, jak dostęp do technologii cyfrowych wygląda w naszym domu, a także o uzależnieniach.
   Podsumowując, uważam, że „Basia i tablet” to bardzo wartościowa pozycja, która odpowiada potrzebom współczesnych rodziców mających dylemat, czy i w jakim zakresie laptop, tablet czy inne tego typu urządzenie mogłoby zaistnieć w życiu ich pociechy. Dodatkowo książka zawiera zaadresowany do dzieci przekaz, że ich zachowanie ulega zmianie, gdy pozostają pod dłuższym wpływem wrażeń płynących z tego typu rozrywki i że warto oderwać się od ekranu, aby spędzić czas na innych aktywnościach. Biorąc pod uwagę jeszcze inne walory, takie jak klimat opowiadania i interesujące ilustracje, to okazuje się, że otrzymaliśmy bardzo dobry produkt.

Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Egmont.

Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz