‘’Brud” – Piotr C.


Całkiem niedawno miałam okazję zapoznać się z książką ,,Pokolenie Ikea” oraz ,,Pokolenie Ikea. Kobiety” i byłam naprawdę zaintrygowała. Autor na swój sposób obnażył ludzkie słabości, pragnienia, wady czy inne dziwactwa, które w nas siedzą. Są to jednak książki, które mają swoich zwolenników, a także zagorzałych przeciwników. Ja należę do tej pierwszej grupy, bo po prostu podoba mi się takie lekko groteskowe przedstawianie rzeczywistości. Dlatego więc skorzystałam z uprzejmości wydawnictwa Novae Res i zdecydowałam się na zrecenzowanie również książki ,,Brud”.

Relu jest adwokatem, który mieszka w Warszawie. Ma rodzinę i raczej żyje na poziomie, bo jego kariera jest na dobrym etapie. Zwłaszcza, że jego klientem jest bardzo zamożny  mężczyzna – Janusz. Relu generalnie stroni od obecności ludzi, nie za bardzo ich lubi, ale ma w sobie coś, co ich przyciąga. Wiele osób przychodzi i zwierza mu się ze swoich problemów, które obnażają ludzkie słabości. W jego świecie kobiety są łatwe, a mężczyźni wykorzystują ich uczucia, bo dlaczego mieliby tego nie robić?

,,- Czasami na swojej drodze spotykasz osobę, której nie należy wkurwiać. To ja.
,,Co za tandeta – dodałem już w myślach. – Tekst jak w tanich filmach sensacyjnych.”

,,Brud” różni się od pozostałych pozycji tego autora. Na pewno duży wpływ ma na to główny bohater, który już nie jest bogatym playboyem, na dodatek kompletnie bez szacunku do kobiet i wydawałoby się, całego świata. Relu nie spędza każdego wieczoru w klubach pijąc drogi alkohol i wyrywając coraz to inne kobiety. Owszem, Relu czasem oddaje się rozrywkon, ale w całkowicie innym wymiarze i częstotliwości. Jest też obserwatorem, może trochę biernym, ale jednak słucha i stara się pomagać innym.

Muszę przyznać, że ta książka podobała mi się najbardziej i była bardziej uporządkowana. Mamy jednego bohatera, który w pewien sposób oprowadza nas po swoim świecie. Każda sytuacja, która ma miejsce w jego życiu, jest inna niż poprzednia i obrazuje nam przeróżne ludzkie wady, a także zalety.

,,Co jest naprawdę twoje? Z takich drobnych rzeczy układa się nasza tożsamość. Kiedy wiesz, co naprawdę lubisz, trochę bardziej wiesz, kim jesteś.”Polubiłam Relu, bo pod skorupą, którą zbudował, był wrażliwym człowiekiem, skrywającym swój prawdziwy charakter. Jego życie jest właściwie normalne, takie jak u większości ludzi na świecie. Niby jest prawnikiem, nie brakuje mu pieniędzy ani bogatych klientów. Ma żonę, dziecko, dom i psa. Jednak w środku skrywa jakiś mrok, a raczej tytułowy brud. Jest człowiekiem, który ma liczne słabości, pragnienia i niespełnione marzenia.

,,Brud” to odrobinę mniej kontrowersyjna książka, porusza trochę inne tematy i w mniejszym stopniu skupia się na obnażaniu kobiecych wad, chociaż nadal uważam, że Piotr C. pisze dla ludzi, którzy mają do siebie dystans. Mnie nie obraża obraz kobiety zdradzającej męża, szukającej kochanków czy skupiającej się na jednorazowych numerkach. W tym wypadku autor pokazał również zagubienie, które jest w każdym z nas – w większym lub mniejszym stopniu.

,,Dla kobiet nie ma ważniejszych rzeczy niż miłość. Dla miłości głupieją, dają się zeszmacić, dla miłości się poświęcają, cierpią, ryczą, tną włosy albo farbują, chudną i tyją oraz zdejmują z siebie majtki.”


Myślę, że kolejną rzeczą, która przypadła mi do gustu to język autora. W poprzednich częściach oczywiście nie miałam zarzutu, co do tego aspektu, bo nie przeszkadzał mocno kolokwialny styl. Takie luźne przekazanie treści sprawia, że ta lektura jest lekka i przyjemna z odbiorze. ,,Brud” na pewno jest lepiej dopracowany, ma w sobie więcej opisów, dialogi są krótsze i wplecione w odpowiednich miejscach.

Całość dopełniły ciekawe ilustracje. Nie było ich zbyt wiele, ale nawiązywały bezpośrednio do treści i obrazowały niektóre sytuacje. W ,,Brudzie” można dostrzec również wiele zabawnych momentów i czasem naprawdę można było się uśmiać.

Myślę, że ,,Brud” to ciekawa pozycja i z pewnością spodoba się fanom twórczości Piotra C., ale zapewne wiele innych osób znajdzie w niej coś dla siebie. Moim zdaniem, ,,Pokolenie Ikea”, to całkiem inna bajka, trochę kontrowersyjna. Tutaj autor bardziej delikatnie obchodzi się z ludzkimi słabościami i bohaterowie mają bardziej rzeczywiste oblicze.
Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Novae Res
Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Super ! Bardzo nas zaintrygowała ta recenzja i na pewno sięgniemy po tą pozycję :)
    Wpadaj do nas: https://antykwariat-marzen.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń