"Cudaczek Wyśmiewaczek" - Julia Duszyńska

Cudaczek-Wyśmiewaczek to postać, która narodziła się w drugiej połowie XX wieku za sprawą pióra Julii Duszyńskiej i od tamtej pory jest nieśmiertelna. Być może część z Was miała nawet tę pozycję jako lekturę w swoich szkołach. Niestety mnie ta przyjemność ominęła – a szkoda, bo to naprawdę fantastyczna historia!

Cudaczek Wyśmiewacze klo malutkie, cieniutko licho, które ma zadatki na niezłego diabełka. Przyczepia się ono bowiem do dzieci – a to wskoczy w warkocz, a to uczepi się kołnierza. Nie interesuje go jednak ich towarzystwo. Dla niego najważniejsze jest, by szeptać im do ucha i namawiać ich do złych rzeczy, tak jak na przykład pannę Obrażalską do obrażania się. Jaki ma w tym cel? Ano taki, że zazwyczaj dzieci go słuchają, a on wtedy może śmiać się do rozpuku z ich zabawnych min czy sytuacji, jakie za jego sprawą zaistniały. Mały złośnik żywi się bowiem śmiechem i to dosłownie. Kiedy jest wesoły jego brzuszek puchnie i puchnie, aż przypomina ziarenko grochu. Wówczas nas Cudaczek Wyśmiewaczek jest syty. Czy wykorzystywane przez niego dzieci w końcu sobie z nim poradzą? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Za sprawą historii napisanej przez Julię Duszyńską poznajemy bardzo wiele postaci, takich jak ciągle obrażającą się pannę Obrażalską, złośliwego Złośnickiego, ciągle płaczącego Beksę, albo pana Byle-jak. Każdy z bohaterów wyróżnia się więc jedną, konkretną cechą, która bynajmniej nie jest pozytywna. Wredne licho natomiast ma dzięki nim pożywkę i nie przepuszcza okazji do strojenia sobie z wad postaci żartów. Jednak jak można się tego spodziewać wszystko wkrótce ulega zmianie, a pod wpływem pewnych wydarzeń Cudaczek przechodzi przemianę. Już z nikogo nie szydzi. Zamiast tego jego codziennym zajęciem staje się rozśmieszanie dzieci.

Historia Cudaczka Wyśmiewaczka to coś, o czym pamięta się długie lata. Doskonałym dowodem na to jest fakt, że nie została ona zapomniana przez czytelników w ciągu tych siedemdziesięciu lat, odkąd została napisana. Zostaje przekazywana z pokolenia na pokolenie i nie ma co się temu dziwić. Posiada piękny morał, a na dodatek jest bardzo przyjemna w odbiorze.

Niewielką wadą jest jednak to, iż napisano ją dawno temu, ale nadal nie unowocześniono. Z tego powodu część słów będzie stanowiła dla młodego czytelnika zagadkę i będzie musiał przerwać lekturę, by sprawdzić lub zapytać o ich znaczenie. Dobrze by było, gdyby ktoś o tym pomyślał, załatwił wszystkie potrzebne papierki i nieco wszystko przeredagował. Nie jest to jednak jakiś duży minus historii. Jedynie co to wymaga od czytelnika większego zaangażowania.

Serdecznie polecam tę książeczkę Waszym pociechom. Mam nadzieję, że i one, jak wiele młodych i starszych czytelników przed nimi, pokochają tę historię i dadzą się jej oczarować.

OCENA: 9/10Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu NK.

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz