‘’Cudzoziemiec” – Martin Campbell


Terroryzm stanowi poważny problem we współczesnym świecie. Są osoby, a raczej ugrupowania, które sądzą, że siłą zdołają przekonać innych do zmiany zdania lub zachowania. Wisława Szymborska w swoim wierszu ,,Terrorysta on patrzy”, opisuje moment, gdy zamachowca obserwuje śmierć niewinnych osób, której sam jest winny. Autorka nie zagłębia się w jego motywy, nie pisze o co walczy i co chce osiągnąć poprzez swoje działania. Po prostu ukazuje jego obojętność, spokój, opanowanie czy całkowitą bezduszność, bo w końcu zabija niewinne osoby, które niczym nie zawiniły. Po prostu pojawiły się w złym miejscu, o złej porze.

Quan Ngoc Minh jest właścicielem niewielkiej restauracji w Londynie, a najważniejszą kobietą w jego życiu jest oczywiście córka Fan. Podczas wspólnej wyprawy do sklepu, dziewczyna ginie w terrorystycznym zamachu, a życie mężczyzny w jednej chwili przestaje tracić sens. Jego jedynym celem staje się zemsta i pomszczenie swojej córki. W swojej walce stosuje wszystkie metody, ucieka się nawet do konstrukcji bomb i zachowania nieróżniącego się od tego, które praktykują terroryści. Pragnie zmusić wiceministra rządu Irlandii Północnej, aby podał mu nazwiska zamachowców, ponieważ sam chce się z nimi rozprawić. W tej wojnie zwycięzca może być tylko jeden. Czy nieszczęśliwy mężczyzna poradzi sobie z rozpracowaniem grupy terrorystycznej? Jaki związek z zamachami ma wiceminister?

W przypadku tego filmu nie mamy do czynienia z klasycznym terroryzmem, który obecnie obejmuje swoimi mackami naszą planetę. To nie bojownicy państwa islamskiego napadali na banki, autobusy czy samolot z dyplomatami. Tym razem nieporozumienia dotyczyły całkiem innej kwestii – politycznej. Nie chcę zagłębiać się w szczegóły tego konfliktu, bo nie wiem czy wszystko dobrze zrozumiałam, a nie zamierzam nikogo wprowadzać w błąd. Oczywiście nie oznacza to, że film był niezrozumiały. Nie. Po prostu kompletnie nie ogarniam polityki i oglądałam film w małym roztargnieniu, więc mogłam nie wyłapać kilku informacji.

Film ukazuje sytuacje, w której znalazło się na pewno wielu ludzi. Osoby ginące w zamachach mieli zapewne rodziny i bliskich, którzy później ich opłakiwali. Quan początkowo zamknął się w sobie i opłakiwał córkę, ale szybko rozpacz zamieniła się w złość. Postanawia odnaleźć sprawców zamachu i dzięki temu pomścić jej śmierć. Już wcześniej stracił dwie córki oraz żonę, więc nie ma nic do stracenia, a ma okazję uspokoić sumienie.

Film powstał na podstawie książki ,,Chińczyk” autorstwa Stephena Leathera, która ma w sobie coś z rzeczywistości. IRA to organizacja, która istnieje naprawdę. Przedstawione zamieszki może są idealnym odwzorowaniem faktów, ale na pewno były inspiracją.

Źródło

Nie będę ukrywać, że postanowiłam zobaczyć ten film, ponieważ główną rolę gra w nim Jackie Chan, którego po prostu uwielbiam. Nigdy nie byłam zawiedziona jego grą aktorską i tym razem również idealnie wcielił się w rolę niepozornego Quana, który jednak jest dobrze wyszkolonym mężczyzną. Jednak nikt go nie podejrzewa o żadne konkretne umiejętności. Price Brosnan również idealnie wczuł się w rolę wiceministra i muszę przyznać, że naprawdę go polubiłam.

Na dużą uwagę również zasługują również efekty specjalne, które były naprawdę świetne i tworzyły wyjątkowy klimat. Wszystkie wybuchy czy sceny kaskaderskie były naturalne i nie wątpię, że wymagały wiele pracy. Naturalizm scen zrobił na mnie ogromne wrażenie i po prostu dobrze się to wszystko oglądało.

No i najważniejsze… Akcja! Każda scena była ciekawa, ciągle działo się coś nowego, ekscytującego i bez wątpienia interesującego. Ani przez chwilę nie miałam okazji się nudzić. Fabuła także mnie wciągnęła i byłam ciekawa, jak rozwinie się sytuacja. Dawno nie oglądałam filmu, który podobał mi się pod każdym względem. Myślę, że jeszcze nie raz do niego wrócę.

,,Cudzoziemiec” to świetny film, pełen ciekawej oraz mrożącej krew w żyłach, akcji. Aktorzy świetnie wcielili się w swoje role i dzięki temu miałam wrażenie, że oglądam coś naprawdę prawdziwego. Z czystym sercem mogę polecić ten film wszystkim miłośnikom akcji i oczywiście Jackie Chana czy Prica Brosnana.

Ocena: 10/10
Za możliwość zobaczenia filmu dziękuję Monolith

Patrycja Bomba


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz