"Do wieńca wspomnień" Bohdan Butenko

Kto w dzieciństwie nie słyszał złośliwych wierszyków o swoim imieniu niech podniesie rękę!
Bohdan Butenko zręcznie ułożył kilka takich wierszyków. Wszystkie Anie, Hanie, Kicie i Karolinki powinny czym prędzej uciekać!


Satyryczny imiennik ułożony przez Bohdana Butenko nie jest zwykłą listą imion z ich łacińskim odpowiednikiem i szczęśliwym kolorem. Autor rozkłada imiona kobiet na czynniki pierwsze, daje im pewne żartobliwe i stereotypowe cechy charakteru. Jednak robi to w sposób bardzo delikatny, figlarny, ale nie obraźliwy. 
Można odnieść wrażenie, że w każdej miniaturze wspomina jedną z Basiek, Małgorzat czy Zosi. 


Odkrywa tajemnicze cechy kobiecego charakteru, najczęściej te niezrozumiałe przez mężczyzn. Bazuje na prawdziwych relacjach damsko-męskich. Uwypukla wszelkie wady kobiecej natury. Nie można mu mieć tego za złe, każda z nas ma czasem swoje dziwne humorki. 
Poza tym Imionnik mistrza Butenki wychwala kobiece wdzięki lub obśmiewa babskie wady podając z życia przykłady. I nie robi tego tylko słowem! Butenko znany jest głównie jako rysownik i dlatego jego mała książeczka zawiera głównie obrazki i miniaturowy tekst.

Rysunki nie są jedynie przedstawieniem danej kobiety, zwykle jest to mocno symboliczny obrazek (polecam ten do imienia Frania!). Doskonale uzupełnia satyryczny tekst. Znajdziemy tam przeróbki plakatów z artykułami używanymi w głębokim PRL-u, nagie tancerki czy sprzęty o kobiecym imieniu. 

Dodatkowo każda strona zaprojektowana jest w pocztówkowym stylu, kiedy najdzie ochota można taką piękną karteczkę wysłać do cioci Grażynki w dniu imienin, z pewnością doceni ten niewielki, ale wyrafinowany żarcik! 

Co tu więcej można powiedzieć? Książeczka bawi, chociaż może też doprowadzić do łez jeśli w kręgu waszych znajomości jest pewna Lula co się często przytula! 

Wszystkie teksty czytałam z wypiekami na twarzy i coraz większą ciekawością "kto będzie następny?!". Kartka po kartce śledziłam historyjki z imienniczkami moich dobrych koleżanek, polecam też wspólne czytanie. Koniecznie!


Dziękuję wydawnictwu Iskry za możliwość zapoznania się z egzemplarzem


Dominika Burnagiel
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz