"Kiedyś Cię odnajdę" - Małgorzata Rogala


[źródło]
Do tej pory nie miałam przyjemności zapoznać się z żadną książką Małgorzaty Rogali. Tym bardziej, gdy w końcu zdarzyła się okazja w ogóle nie zwróciłam uwagi na opis z tyłu powieści, tylko w ciemno zapragnęłam przeczytać Kiedyś Cię odnajdę. Spodziewałam się raczej lekkiego ale wciągającego kryminału, który byłby odskocznią od tego codziennego gwaru wokół mnie. Jednak, nie mogłam się bardziej pomylić. Kiedyś Cię odnajdę to powieść, która zaserwowała mi niezwykle dużo emocji, nie tylko tych pozytywnych, już od pierwszych stron książki i pozostała ze mną na długo po zakończeniu lektury. 

Gdy dziesięć lat wcześniej, w mieszkaniu zostaje odnalezione ciało matki Weroniki, jej świat legł w gruzach. Wizja brutalnie zgwałconej i zamordowanej rodzicielki prześladowała kobietę przez wiele kolejnych lat. Niestety, sprawca wciąż pozostaje na wolności, co nie ułatwia Weronice powrotu do normalnego życia. Kobieta jest nieufna, zamknięta w sobie, a jedyną bliską jej osobą jest przyjaciółka Olga. Gdy więc, do drzwi mieszkania Weroniki pukają policjanci z wiadomością, że Olga również została zgwałcona i zamordowana jest to jak ziszczenie największego koszmaru. Podobnie jak w przypadku śmierci matki Weroniki, policja jest bezradna, a sprawca pozostaje bezkarny. Kobieta wobec opieszałości wymiaru sprawiedliwości, postanawia sama rozwiązać zagadkę śmierci przyjaciółki i zatrudnia się w szkole jako pedagog gdzie pracowała ofiara. Czy mordercą jest ktoś ze środowiska nauczycielskiego? Jak śmierć przyjaciółki wiąże się z morderstwem matki? I czy Weronika nie stanie się kolejną ofiarą mordercy? Tego wszystkiego dowiecie się czytając powieść Małgorzaty Rogali Kiedyś Cię odnajdę


„Ojciec pokazał mu, jak traktować dziewczyny, żeby były posłuszne i uległe. Pamiętaj, ciamajdo, kobiety należy trzymać krótko, mówił do niego, gdy pobita matka płakała w kącie.” 

Dawno nie byłam równie rozbita emocjonalnie po przeczytaniu danej powieści jak w przypadku ksiażki Kiedyś Cię odnajdę. Dlatego swoją recenzję jestem zmuszona podzielić na dwie części: emocjonalną i tą bardziej odnoszącą się do samej fabuły powieści.

Zacznijmy może od tego, że jestem okropnie przeczulona na temat gwałtu, dlatego powieść Małgorzaty Rogali była dla mnie  mocno emocjonalna. Nie jestem w stanie oglądać filmów, czytać książek czy artykułów ani słuchać wiadomości o bestialskich gwałtach na niewinnych kobietach, a czasem nawet dzieciach. Gwałt jest dla mnie jedną z najgorszych rzeczy jaka może spotkać kobietę, jest wyrazem największego zezwierzęcenia i brakiem jakichkolwiek ludzkich odruchów u sprawcy. Osobiście każdemu, kto dopuścił się tak strasznej zbrodni najchętniej zagwarantowałabym kastrację chemiczną. Nic więc dziwnego, że sytuacja w której znalazła się główna bohaterka tak bardzo mnie poruszyła. Brutalny gwałt i morderstwo ukochanej matki to wręcz ziszczenie najgorszych koszmarów, wobec czego wizja traumy jakiej doświadczyła  Weronika prześladowała mnie długo po przeczytaniu powieści. 

Małgorzata Rogala
Pod względem samej fabuły Kiedyś Cię odnajdę łączy wątki kryminalne, obyczajowe a nawet romantyczne, wobec czego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Sama zagadka tożsamości sprawcy brutalnych gwałtów i zabójstw jest dobrze poprowadzona. Autorka umiejętnie gra z czytelnikiem, wodząc go za nos, a sama akcja utrzymuje stały poziom napięcia. Co więcej, samo rozwiązanie nie jest do końca oczywiste, i mimo że niektóre wątki udało mi się przewidzieć, zakończenie historii w pewien sposób mnie zaskoczyło.

„Uznała, że polska szkoła, pod względem ilości produkowanych papierów, przypomina skostniały urząd i zapewnia pełnoetatowe zajęcie wielu drwalom. Przynajmniej tej grupie zawodowej bezrobocie nie zagrażało.” 

Ponadto w powieści mamy mocno rozbudowany wątek obyczajowy, skupiający się w dużej mierze na pracy pedagoga w szkole.  Autorka niezwykle wiernie odwzorowała również środowisko szkolne, panujące tam układy i zasady. W sposób niezwykle rzeczowy opisała jak nauczyciele, szkoła czy kuratorium odnosi się do potrzeb jednostki, które niestety coraz częściej muszą ustępować miejsca biurokracji, statystykom i wynikom. Bardzo podoba mi się również, że sam wątek romantyczny jest bardzo subtelny. Zwykle sceptycznie odnoszę się do wprowadzania wątków romantycznych w kryminałach, jednakże w Kiedyś Cię odnajdę jest on jak najbardziej na miejscu i sprawił mi dużo przyjemności w trakcie lektury. 

Kiedyś Cię odnajdę Małgorzaty Rogali, to dobrze poprowadzony kryminał, w wartką akcją, od którego nie sposób się oderwać. Autorka mocno skupiła się nie tylko na akcji, ale także na psychologicznej stronie bohaterów, dzięki czemu nabierają oni wyrazistości. Serdecznie polecam tę historię wszystkim czytelnikom, którzy są w stanie zmierzyć się z emocjonalnym nakładem tej lektury. 

Ocena 9/10  

Za powieść dziękuję wydawnictwu Replika!

 
  
Anna Pawłowska 


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: