‘’Kto uratował jedno życie… Historia Ireny Sendlerowej” – Ewa Nowak, Anna Kurdziel (ilustracje)


Druga wojna światowa to dramatyczny okres w dziejach ludzkości. Polska została wyjątkowo pokrzywdzona, ale nigdy się nie poddaliśmy i nie godziliśmy na zło. Wiele osób stanęło do walki z wrogiem, chociaż nie byli żołnierzami. Cywile wykazali się niezwykłą odwagą, narażali swoje życie, nie zamierzali biernie przyglądać się cierpieniu niewinnych. Dziś możemy tylko wspominać te osoby i pamiętać o ich poświęceniu. Wiele jednostek wyróżnia się na tle innych, możemy czytać o wielkich bohaterach, ale nie mam wątpliwości, że o wielu nie mamy pojęcia, nadal są anonimowi.

Irena Sendlerowa jest jedną z wojennych bohaterek. Dzięki swojej odwadze uratowała wiele istnień i setki osób zawdzięcza jej życie. Była wolontariuszką, która zajmowała się ludźmi w getcie warszawskim. Mogła wykorzystać tą sytuację i wyciągnąć z tego ponurego miejsca prawie dwa i pół tysiąca osób. Za swoje czyny dostała wiele orderów i odznaczeń.

Jest to kolejna książka z serii, o której już pisałam przy okazji recenzji innej części – o Józefie Piłsudskim. Tym razem miałam do czynienia z historią z poziomu trzeciego, czyli tego najbardziej zaawansowanego. Czym się różni od drugiego? Na pewno jest więcej tekstu, bardziej rozbudowanego i z większą ilością dialogów.

Cała historia jest podzielona na krótkie rozdział i każdy opowiada o innym aspekcie z życiorysu Ireny Sendlerowej. Tekst jest prosty, ale odpowiednio dopasowany do stopnia trudności, który sugerowany jest na okładce. Same informacje są podstawowe, w jasny i przystępny sposób przekazują realia związane z wojną i opisują działalność Ireny Sendlerowej.

Dzięki tej książeczce młody czytelnik ma okazję do poznania kilku informacji związanych z drugą wojną światową. Nie są to jakieś opisy ciężkich spraw związanych z polityką, powodami napadu Niemców na Polskę czy krwawych bitew. To ogólne nakreślenie sprawy i wyjątkowe zwrócenie uwagi na heroiczne zachowanie Ireny Sendler.

Książka jest naprawdę ciekawa, ponieważ opowiada o poważnych sprawach, ale w bardzo lekki i przystępny sposób, idealny dla młodszej osoby. Dzięki niej może poznać sporo faktów, a także zrozumieć, że pomoc innym, słabszym, jest aktem heroizmu. W czasie wojny były osoby, które pracowały tylko dla siebie, chroniły własne życie i robili wszystko, aby przetrwać. Czy można ich winić? Nie wiem, chociaż instynkt przetrwania jest na pewno jednym z silniejszych i nie każdy potrafi z nim walczyć. Jednak nie brakowało jednostek, które wykazały się bohaterstwem, dobrym sercem i pokazały, że można przetrwać i jednocześnie pomagać innym.


Na poziomie trzecim jest już mniej ilustracji i są one w czarno-białych barwach, więc nie rozpraszają czytelnika. Całość skupia się głównie na tekście, ale co jakiś czas pojawiają się naprawdę świetne rysunki, które uzupełniają treść i wizualnie prezentują się naprawdę świetnie.

Na końcu tej książeczki również znajdziemy sześć naklejek, które nawiązują do treści. Są one ciekawym dodatkiem, ponieważ z pewnością będą wzbudzać skojarzenia z tekstem, przez co będzie przypominał się on, gdy na nie spojrzymy.

Na zewnętrznej stronie skrzydełka znajdują się trzy pytania dotyczące treści. Dzięki temu można sprawdzić wiedzę lub czy dziecko czyta ze zrozumieniem i wrócić do fragmentów, które wyleciały z głowy. Wiedza zostaje w umyśle na dłużej ponieważ zostaje powtórzona i najważniejsze informacje są wyselekcjonowane.

Na wewnętrznej stronie skrzydełka jest oczywiście szablon dyplomu. Wystarczy wpisać imię i nazwisko czytelnika oraz przykleić naklejkę. Fajnie, że w każdej książce z tej serii znajduje się taki element, ponieważ dzięki niemu można dokumentować postępy dziecka.

Historia Ireny Sendlerowej jest naprawdę inspirująca i cieszę się, że akurat o niej powstała ta książeczka. Całość jest napisana prostym językiem, informacje zostały odpowiednio wyselekcjonowane, krótko opisane i na pewno trafią do wielu czytelników. Polecam!

Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu EgmontPatrycja Bomba 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz