"Oskarżyciel", "Niewinna" - Whitney G.


                Literatura kobieca, a właściwie erotyki, rządzą się swoimi prawami i choć powstało kilka wyjątkowo niechlubnych "kwiatków" z tego gatunku,  to jednak historie te wciąż niezmiennie mają rzeszę fanek. Na rynku czytelniczym pojawiają się coraz to nowe pozycje z przystojnymi mężczyznami i partnerującymi im pięknymi kobietami, które mają ukazać emocje znajdujące się na kartach książki. Niestety, w ostatnim czasie większość pojawiających się książek tego gatunku namiętnie wręcz (słowo "namiętnie" użyte tutaj nieprzypadkowo) czerpią z niewątpliwego sukcesu "Pięćdziesięciu twarzy Grey'a" (nieważne, czy zasłużonego czy nie) i ostatecznie schemat powiela schemat.                Dlatego seria Whitney G. miała być dla mnie swego rodzaju początkiem podróży, której celem jest odnalezienie erotyka z krwi i kości, który jednocześnie będzie dobry pod względem fabularnym i strukturalnym. Który będzie miał bohaterów, którym chętnie się kibicuje, o złożonej psychice i motywacjach. Czy pierwsze dwa tomy serii "Domniemanie niewinności" spełniły te oczekiwania?
                Dwójka prawników poznaje się przez internet, na portalu dla ludzi z ich branży. Poznają się, początkowo wymieniając się czysto zawodowymi wiadomościami. Jednakże szybko znajdują wspólny język, a kiedy kobieta z niewiadomych przyczyn odmawia spotkania, napięcie pomiędzy parą narasta. Tym bardziej, że Andrew Hamilton dokładnie wie, czego chce i ani myśli zmieniać swoje przyzwyczajenia. Jednakże Alyssa wydaje się inną kobietą, niż te, które dotychczas spotkał na swojej drodze prawnik. Szybko okazuje się jednak, że znajomość w sieci rządzi się swoimi prawami i kiedy w końcu bohaterowie stają twarzą w twarz, okoliczności fundują im morze kłód, przez które trudno dość do porozumienia. A tym bardziej do stabilizacji w tym, co naprawdę ich łączy.
                Przeszłość, pojawiająca się znikąd, marzenia, których spełnienie okazuje się trudniejsze niż się wcześniej zakładało. A w tle prawdziwa namiętność, trudna do opanowania, granicząca niemal z uzależnieniem. Czy dwójce  bohaterów uda się odnaleźć siebie nawzajem? Czy zdołają dojść do ładu z własnym życiem, by rozpocząć zupełnie nowe?
"Kobieta, która przede mną siedziała, była cholerną kłamczuchą."

[źródło]
                Autorka wybrała sobie dość wymagającą formę pisania swojej serii, mianowicie poszczególne tomy nie liczą sobie więcej niż sto pięćdziesiąt stron, dlatego miałam wrażenie, że w całej tej historii stanowczo brakuje odpowiedniej ekspozycji. Czytelnik zostaje wrzucony w wir wydarzeń właściwie od niewiadomego momentu, orientując się w sytuacji dopiero od pewnego momentu. Stąd dość znaczące wrażenie chaotyczności, mimo że z późniejszą narracją i przedstawieniem świata, w którym żyją główni bohaterowie idzie autorce całkiem nieźle. Nie zmienia to jednak faktu, że to kolejne erotyki takie same, jakich wyszło tysiące na fali popularności pana Christiana G, z bardzo podobnymi elementami. Chociażby z samym głównym bohaterem, który ma problem z okazywaniem uczuć i poczuciem przynależności jednej osoby do drugiej. Jednakże, co bardzo mnie cieszy, główna bohaterka nie jest ciepłą kluchą. To młoda dziewczyna, która nie boi się wyrażać własnego zdania i jasno przeciwstawia się Andrew, nieraz gasząc go ironiczną uwagą. Relacje między tą dwójką czytało się bardzo dobrze. On, władczy współwłaściciel popularnej kancelarii, ona, marząca o karierze na deskach teatru w roli baletnicy.
"Zdziwiłabyś się, do jakich kłamstw posuwają się ludzie, aby zdobyć to, czego chcą..."
                Podsumowując, jeżeli oczekujesz po "Oskarżycielu" i "Niewinnej" literatury wysokich lotów, która zmieni życie w jakikolwiek sposób, to nie dostaniesz tego. To książki zdecydowanie z kategorii "guilty pleasure", przy których stanowczo należy wyłączyć poczucie logiki i żeby się dobrze bawić, należy przymknąć oczy na wady. Tutaj jest ich trochę, jednakże nie tak znaczące, aby miały przeszkadzać w odbiorze. No i umówmy się, te książki są tak króciutkie, że połyka się je za jednym krótkim posiedzeniem. Dla wielbicielek gatunku, polecam!

Ocena: 7/10

 Za możliwość przeczytania książek bardzo dziękuję wydawnictwu Kobiecemu.

http://www.wydawnictwokobiece.pl/

~Monika Majorke
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. I właśnie pod względem takie gatunku należy je oceniać. Jestem ciekawa tych książek. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja w wolnym czasie z chęcią przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń