"Surogatka" - Louise Jensen


     Czy w całym swoim życiu pragnąłeś kiedykolwiek czegoś tak bardzo, że byłbyś w stanie zrobić dosłownie wszystko, żeby to otrzymać? Bez względu na to, czy jest to powszechnie akceptowalne czy legalne? Czasem przeciwności losu odbierają pewne najważniejsze życiowe aspekty, a brak jakiejkolwiek kontroli czy frustracja nad obecnym stanem rzeczy może ostatecznie przerodzić się w myśl, że egzystencja nie jest do końca kompletna, nie ma sensu. Ile można poświęcić, żeby ten sens odnaleźć?

             Kat i Nick są kochającym się małżeństwem, które na pierwszy rzut oka jest dobrane niemal perfekcyjnie. Kochają się, a co najważniejsze, akceptują w stu procentach. Bowiem od długiego czasu starali się o dziecko, a kiedy okazało się, że Kat nie może ich mieć, starali się o adopcję. Niestety, bez skutku. Szansa na upragnione dziecko, na którą para mogła przelać swoją miłość uciekała coraz szybciej, a kolejne ciosy spowodowane odmowami dotyczącymi adopcji tylko pogłębiały przygnębienie zarówno Kat, jak i Nicka. Jednakże pojawiło się światełko w ciemnym tunelu utraconej nadziei w osobie dawnej przyjaciółki Kat, Lisy. Kobiety, która miała urodzić im upragnione dziecko. 


                Jednakże Kat nie miała pojęcia, jak wielki wpływ na jej życie mogła mieć ta decyzja, i wcale nie chodzi tutaj o kolejnego członka rodziny. Tragiczna przeszłość wydawała się wracać za każdym razem, kiedy kobieta próbowała na nowo poukładać sobie życie. Kat będzie musiała stawić czoło tajemnicom, do których nigdy nie chciała wracać. Okazuje się jednak, że nie tylko ona ma tajemnice...

"Nie mam pojęcia, jak to zrobię, ale będę miała dziecko. Choćby miało mnie to zabić."

                "Surogatka" jest przede wszystkim opowieścią trudną, bo poruszającą niezwykle delikatny temat. Jednakże dzięki temu możliwe jest zżycie się z głównymi bohaterami i kibicowanie im w ich trudnej drodze do upragnionego szczęścia. Jednakże autorka otoczyła ten prywatny, niemal intymny dramat siecią skomplikowanych tajemnic, które mogły mieć wpływ na głównych bohaterów w sposób bardzo znaczący. To thriller, trzymający w napięciu dosłownie od pierwszej strony, ponieważ czytelnik od razu czuje, że coś jest nie tak. Nie do końca jednak wiadomo, co. A właściwie kto. Autorka odkrywa karty powoli, a bohaterowie, których obraz początkowo układa się w głowie, stopniowo się zmieniają i nabierają przerażającej wręcz prawdziwości. 

[źródło]
                Razem z Kat i Nickiem wracamy do ich przeszłości, pełnej problemów pozornie skrajnie się od siebie różniących, jednakże mających podobny efekt: trauma, z którą żadne z nich nie jest w stanie się pogodzić, a co dopiero przejść do porządku dziennego na tyle, by wyjawić sekrety drugiej osobie. Dlatego "Surogatka" to nie tylko opowieść o tym, jak bardzo małżeństwo to pragnie dziecka. To także historia o tym, jak dwójka ludzi odkrywa siebie od zupełnie innej strony, kompletnie nieoczekiwanej. 

"Przeszłość nie daje mi spokoju. Nie wiem, czy zdołam utrzymać nad tym kontrolę. To zbyt wiele."

                I byłabym kompletnie zachwycona tą pozycją, gdyby nie jeden, niewielki szczegół. Autorka ma w zwyczaju odrobinę bawić się napięciem w całej tej historii. Rozdziały bardzo często kończą się w sposób dramatyczny. Ba! Bohaterowie, którzy doskonale wiedzą, co się dzieje, reagują w sposób bardzo emocjonalny, co najmniej gdyby ciągle ktoś umierał, a na początku kolejnego rozdziału okazuje się, że właściwie nie zdarzyło się nic wstrząsającego. Takich fragmentów jest w tej książce kilka i w pewnym momencie zaczęło mi to przeszkadzać. 

                Jednakże, podsumowując, "Surogatka" to opowieść wyjątkowo dobra, emocjonalna, ale jednocześnie trzymająca w napięciu i pełna tajemnic. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Burda Książki

http://www.burdaksiazki.pl/
~Monika Majorke
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. lektura porusza ciekawy temat, więc chętnie bym po nią sięgnęła ;)
  https://justboooks.blogspot.com/2018/04/domniemanie-niewinosci-niewinna-w-g.html

  OdpowiedzUsuń
 2. To już któraś recenzja tej książki, tak pozytywna. Chyba wreszcie sama się skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja, warta uwagi. Czytałam i bardzo mi się podobała!

  OdpowiedzUsuń