„Uczucia” – Libby Walden, Richard Jones

[źródło]

   „Uczucia” to dwudziestoparostronicowa książka o pięknej, poetyckiej podróż małego chłopca. Jej atrakcyjność to nie tylko uroda malowniczych ilustracji, ale również tekst, który chwyta za serce.

   O samym bohaterze wiemy niewiele. To anonimowy kilkulatek, stojący na baczność z kamienną miną. Ustawiona bokiem sylwetka, brak mimiki twarzy, schowane w kieszeniach ręce oraz fakt, że na każdej stronie wygląda tak samo, sprawiają wrażenie, że chłopiec wydaje się być zupełnie zdystansowany. Aby czytelnikowi nie umknęły te wszystkie szczegóły, Libby Walden napisała w jednym z pierwszych zdań: „Gdy spojrzysz z zewnątrz, zdaje się, że całkiem nic nie czuję, Lecz wewnątrz mnie coś kłębi się, bulgocze i buzuje”. Emocje i myśli dziecka zostały przedstawione jako całostronicowe ilustracje i to one idealnie dopełniają tekst (a może jest na odwrót?).

   Uczucia, o których mowa w książce, to: odwaga, smutek, złość, zazdrość, wstyd, strach, radość, samotność, ekscytacja i spokój. Każde z nich zostało w bardzo sugestywny sposób zobrazowane. Mnie najbardziej przypadły do gustu minimalistyczne złość i odwaga. Pierwsza z nich przedstawia wybuchający wulkan; dominujące kolory to czerwień i czerń. Użyte barwy i element krajobrazu przedstawiony w tak dynamicznej i spektakularnej sytuacji jak erupcja, trafnie obrazują gwałtowne uczucie jakim jest złość. Odwaga zaś została przedstawiona w ten sposób, iż chłopiec spogląda z wysokiej góry na zachodzące słońce. Cała rozkładówka ma charakter bardzo symboliczny: zachód słońca wskazuje na koniec dnia, finał czegoś; góra - wiele osób, w tym ja - ma lęk wysokości i dotarcie na jej szczyt wiąże się z pokonaniem własnej słabości, spoglądanie z góry na piękny widok – satysfakcja po osiągnięciu celu, ptaki – wolność; człowiek wolny jest człowiekiem odważnym, bo nie poddaje się swoim ograniczeniom. Mojej córce najbardziej przypadła do gustu okładka; jest ona pełna detali i przedstawia ślicznego kolibra. Kolorystyka ilustracji jest lekko przytłumiona, chwilami mocno pastelowa.


   Nie znam się na poezji, lecz teksty Libby Walden w polskim tłumaczeniu Barbary Supeł wywarły na mnie duże wrażenie. Mimo krótkiej formy, mają głęboki przekaz. Z pewnością są bardzo sentencjonalne i przy czytaniu na głos brzmią niezwykle melodyjnie.


  Dla kogo jest ta książka? Wydawnictwo określa wiek czytelnika od czterech, pięciu lat. Myślę, że jest to trafne, jeśli chodzi o kwestię zrozumienia tekstu. Natomiast samą analizę części graficznej i rozmowę o niej można z powodzeniem przeprowadzić z młodszym dzieckiem. Jeśli mogłabym zasugerować: to żeby rodzic przed lekturą z dzieckiem sam przejrzał książkę i zastanowił się nad symboliką ilustracji oraz oczywiście wgłębił się w tekst. Bez tego samo dziecko może nie zrozumieć pewnych zdań czy elementów obrazków, gdyż nie zna szerszego kontekstu kulturowego, a rodzic pewnych rzeczy też od razu może nie uchwycić. Przykład? W „Zazdrości” autorka Libby Walden napisała „Zielony dym oblepia mnie...”, a Richard Jones narysował postać chłopca na tle zielonej góry. Małe dziecko raczej nie zna powiedzenia „zzieleniał z zazdrości” stąd może nie wiedzieć o co chodzi z tym kolorem. Co do zauważenia pewnych detali, mnie samej pewne pomysły dopiero przyszły po pewnym czasie.   Kończąc, pragnę podkreślić, że przeglądałam już trochę utworów poświęconych podobnej tematyce co „Uczucia”, ale dzieło Libby Walden i Richarda Jonesa jest najładniejszym z nich, a wiersze są napisane z sensem i zgrabnie. Zachęcam do zapoznania się z tą książką. Może i Tobie przypadnie ona do gustu.

Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa.Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz