„Zaplątana sawanna” – Hisashi Hayashi, Katarzyna Fic

[źródło]

   „Zaplątana sawanna” to kolejna propozycja od FoxGames. Powiem tak, tytuł jest naprawdę trafiony, więc wytężcie umysły, bo będziecie musieli się skupić! Zanim jednak przejdę do szczegółów, kilka przydatnych, ogólnych informacji.


SPECYFIKACJA PRODUKTU:
Ilość graczy: 3-5
Czas gry: 30 minut
Wiek graczy: od 6 roku życia

PRODUKT ZAWIERA:
  • 37 kafelków zwierząt,
  • 7 kafelków terenu,
  • 30 kart badań,
  • 1 sznurek pola (żółty),
  • 1 sznurek badań (zielony),
  • 30 żetonów z punktami o wartości 1,
  • 25 żetonów z punktami o wartości 2,
  • 20 żetonów z punktami o wartości 5,
  • 15 żetonów z punktami o wartości 10,
  • 15 żetonów z punktami o wartości 30,
  • 30 drewnianych znaczników badań (po 6 w każdym kolorze),
  • instrukcja obsługi.
   Jak widać z powyższego dość sporo tych elementów i każdego będziecie używać. Nadto trzeba wyznaczyć rozległe pole gry (za chwilę wytłumaczę tę kwestię), dlatego warto wygospodarować sobie sporo miejsca, aby móc rozłożyć wszystkie komponenty.


   O co chodzi? W grze wcielacie się w rolę badaczy, którzy eksplorują sawannę, badając jej faunę. Musicie odgrodzić za pomocą zielonego sznurka znajdujące się na polu gry (fragment np. stołu rozgraniczony żółtym sznurkiem) kafelki zwierząt i terenu. Każdy kafelek ma swoją punktację i waszym celem jest zdobycie jak największej ilości punktów. Dodatkowe punkty zbieracie również dzięki kartom badań. W grze liczy się spostrzegawczość, umiejętność liczenia oraz kalkulacja ewentualnych zysków, a także po prostu fart.

   Przygotowania do gry nie należy rozpoczynać od... czytania instrukcji. Zapoznając się z nią „na sucho”, bez rozłożenia wszystkich komponentów, będzie ona niezrozumiała. Polecam więc rozwinąć sznurek (żółty), położyć go na stole albo podłodze i utworzyć z niego krąg. Jego wnętrze będzie polem gry. Wewnątrz kręgu należy ułożyć szesnaście odkrytych kafelków losowo wybranych zwierząt. Dodatkowo, jeśli wybierzecie trudniejszy wariant gry, trzeba w polu położyć wszystkie odkryte kafelki terenu. Uwaga: żaden z kafelków nie może się stykać ze sobą, a pomiędzy nimi powinna być odległość co najmniej na szerokość palca. Obok pola trzeba położyć żetony i pozostałe karty zwierząt. W cięższej opcji obok pola należy złożyć pięć losowo wybranych i odkrytych kart badań, zaś pozostałe lądują obok pola, ale na stosiku i są zakryte. Każdy gracz przygląda się znacznikom i wybiera swój ulubiony kolor. Jeśli gracie w łatwiejszym wariancie, weźcie po cztery znaczniki we wskazanym przez Was kolorze. W trudniejszym rodzaju, przy trzech graczach, zabierzcie sześć znaczników, przy czterech – pięć, a przy pięciu – cztery.


   Łatwiejszy wariant: cała gra trwa cztery rundy. Każda wygląda następująco: gracz bierze ze stosiku jeden ze zwierzęcych kafelków. Wylosowane zwierzę kładzie w polu gry. Uwaga! Warto rozważyć gdzie go położy, ponieważ będzie musiał go odgrodzić zielonym sznurkiem (po położeniu kafelka, bierze zielony sznurek i odgradza kilka kafelków, w tym i swój, sznurkiem tak, aby powstało wspomniane ogrodzenie). Jego kształt może być dowolny, byleby końcówki sznurka się ze sobą stykały. Liczba odgrodzonych kafelków może być dowolna. Wyjaśniam, dlaczego jest istotne, gdzie położono kafelek: zawiera on bowiem kilka informacji: widzimy zwierzę, czym się żywi, w jakim trybie żyje (dziennym/nocnym), jego gatunek i liczbę punktów. Staramy się położyć nasz kafelek obok takich zwierząt, z którymi nasze mają najwięcej wspólnego, gdyż dzięki temu zdobędziemy punkty. Po zliczeniu punktów za podobne cechy kładziemy jeden z naszych znaczników na obojętnie której karcie, którą odgrodziliśmy. Po tym ruchu zabieramy sznurek i przekazujemy drugiemu graczowi.

  Trudniejszy wariant: cała gra trwa tyle rund, ile mamy znaczników. Runda polega na tym, że dobieramy sobie jeden kafelek zwierzęcia ze stosiku oraz kartę badań, również ze stosiku, albo jedną z odkrytych. W przypadku wyboru odkrytej karty, uzupełniamy brak ze stosika. Wybrany kafelek zwierzęcia układamy w polu gry. Uwaga: nie będzie trzeba go ograniczać zielonym sznurkiem. Bierzemy zielony sznurek i, sugerując się zawartością karty badań, ograniczamy sznurkiem te kafelki, które mają jak najwięcej cech wspólnych z kartą. Uwaga: w lewym dolnym rogu karty badań może być dodatkowy wymóg, gdzie mamy umieścić sznurek. Dodatkowo musimy ograniczyć kafelek terenu, na którym ograniczone kafelki zwierząt występują. Uwaga: wskazówki co do tego, gdzie występuje dane zwierzę, znajduje się na kafelku zwierzęcia. Po zliczeniu punktów kładziemy znacznik na jednej wybranej przez nas grze.
   
   W obu wariantach gry położony znacznik oznacza, że inny gracz nie może danego kafelka ograniczyć sznurkiem.

   Zaprezentowane przeze mnie sposoby gry to skrócone wersje z instrukcji. Pominęłam w nich wątek rund wstępnych i końcowych, aby jedynie przedstawić jak mniej więcej wygląda rozgrywka.

   Jak liczyć punkty? W łatwiejszym wariancie patrzymy na każdą z trzech cech (typ zwierzęcia, okres aktywności i grupa gatunkowa) i gracz zdobywa punkty równe liczbie zwierząt posiadających wspólną cechę. Dodatkowo dodajemy punkty z kafelka, na którym umieściliśmy znacznik. W trudniejszym wariancie: sposób liczenia jest uzależniony od naszej karty badań, a konkretnie od tego, ile udało nam się wykonać zaleceń z tej karty. Nadto otrzymujemy punkty za kafel, na którym położyliśmy znacznik.

   Moje pierwsze wrażenia, co do komponentów gry są mieszane. Doceniam fakt, iż są one solidnie wykonane, jednakże pod względem graficznym nie bardzo mnie przekonują, zwłaszcza wytrzeszczone oczy zwierząt. Nie podoba mi się również mikroskopijny rozmiar znaczników. Dla celów gry nie muszą być większe, ale są tak małe, że łatwo je pogubić.

   Co do samej rozgrywki to na początku trochę zniechęca przedarcie się przez instrukcję, ale potem jest znacznie lepiej. Niewątpliwie jest ciekawie pod kątem liczby różnych scenariuszy gry, gdyż ich ilość jest nieograniczona, a uczestnicy gry mimochodem pozyskują wiedzę dotyczącą zwierząt i, co najważniejsze, sam motyw odgradzania kafelków stanowi bardzo oryginalny element. Niemniej jednak czy jest to gra, która nas pochłonie na cały wieczór? Wydaje mi się, że raczej nie. „Zaplątana sawanna” to gra, która nie zajmie nam dużo czasu, a czy będziemy podchodzić do niej kilkakrotnie – myślę, że to już kwestia indywidualnych preferencji.

Ocena 7/10

Za możliwość pogrania w grę dziękuję wydawnictwu FoxGames.Anna Mackiewicz


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz