"1 2 3... Trojaczki!" - Nicole LambertNicole Lambert jest francuską autorką oraz ilustratorką humorystycznych komiksów. Seria o przygodach rozbrykanych trojaczków powstała w 1983 roku i stała się częścią dzieciństwa już trzech pokoleń Francuzów. Na podstawie serii komiksów powstał serial animowany - Les Triples, który oglądać można także w Polsce.

Decydując się na przygodę z komiksami Lambert, nie byłam przekonana, czy przypadną one do gustu mojej niespełna trzyletniej córeczce, jak się okazało, moje obawy były bezpodstawne.
Forma komiksu sprawia, że nie ma on tak naprawdę ograniczeń wiekowych. Na przepięknym, co trzeba przyznać, ilustracjom skupiają wzrok młodsze dzieci, na obrazkach dużo się dzieje, trojaczki nie próżnują, a kolorystyka jest żywa i różnorodna. Z kolei starsze dzieci, mogą samodzielnie czytać o przygodach wesołego rodzeństwa.
Duże litery i mała ilość tekstu nadają się także doskonale, do nauki czytania.


W "1 2 3... Trojaczki" autorka uświadamia nam, jak różnie od nas, dzieci postrzegają świat, że znaczenie naszych słów, dla maluchów, może być zupełnie odwrotne. Gdy mama trojaczków opowiada przez telefon o zakupie nowych mebli i proponuje, by to oblać, dzieci od razu biorą się do pracy. Szklanka, konewka, butelka, woda i życzenie mamy w mig spełnione.
Autorka zwróciła też uwagę na to, jaka różnica jest w postrzeganiu nagości między dorosłymi a dziećmi. My - dorośli doszukujemy się wszędzie podtekstów, zdjęcie taty z córeczką pod prysznicem jest dla nas wysoce zboczone, niemoralne i w ogóle fuj. Dla dzieci natomiast nagość jest czymś naturalnym, to my robimy z tego wielką sprawę.

Zabawne jak ważna dla naszych maluchów jest kwestia wzrostu, trojaczki kombinują tylko po to, by być wyższym od dwójki rodzeństwa. Stawanie na paluszkach, czy wkładanie szpilek mamy, by uzyskać kilka dodatkowych centymetrów. Pomysłowość dzieci nie zna granic.
Nicole Lambert zwróciła też uwagę na to, jak czyste są serduszka i intencje maluchów. Jedno z rodzeństwa wybiera się na zakupy, po piękny prezent dla mamy i dla brata i dla siostry i dla dziadka... chłopiec zupełnie nie zna wartości pieniądza i nie wie, że za pieniążki, którymi dysponuje, nie jest w stanie nic kupić. Bardzo mnie to rozczuliło.

Ten komiks to była moja pierwsza przygoda z niepowtarzalnymi trojaczkami, w kolejce czekają już dwa kolejne. Jestem pod wrażeniem talentu autorki. Piękne i barwne ilustracje, przezabawne i rozczulające dialogi. Największe jednak wrażenie wywarło na mnie to, jak doskonale potrafi ona obserwować dzieci. Książeczka jest pięknie i starannie wykonana. Twarda i solidna oprawa zabezpiecza komiks przed brudnymi łapkami naszych urwisków. Jeśli znudziły Wam się już zwyczajne książki dla dzieci i szukacie czegoś innego, to jest to doskonała pozycja dla Was, gwarantuję, że Wasze maluchy ją pokochają. Wzruszycie się i wybuchniecie gromkim śmiechem, bo humoru to pod dostatkiem. Serdecznie polecam.Ocena: 10/10


Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki


Julia Komorska 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz