Arystokracja - Romanse i miłości w XX stuleciu - Iwona Kienzler

Źródło
 "Arystokracja międzywojnia,
dobrego smaku to rękojmia,
wychowywana w patriotyzmie,
aby służyć swej ojczyźnie.

Wiele zaś wybitnych postaci
wśród arystokratycznych braci
czynami dzieje swe barwiło
od miłostek też nie stroniło."

    A oto i kolejna książka autorstwa Iwony Kienzler, czyli jednej z największych pasjonatek życia wielkich Polaków. Jest to już piąty tytuł jej serii, w którym przybliża nam życie uczuciowe kilku par. Poznamy w niej losy ludzi, którzy w imię miłości są zdolni pogwałcić wielowiekowe normy i konwenanse. Takimi ludźmi byli August Zamoyski, Michał Tyszkiewicz, Michał Radziwiłł, a także Juliusz Osterwa! Niektóre z wymienionych przeze mnie nazwisk są dość znane, wiele osób z pewnością co nieco wie o tych osobach, ale mało kto zna ich od tej bardziej pikantnej strony..  Idąc za głosem serca, byli oni skłonni popełnić wielkie mezalianse! Niekiedy byli tak mocno zdeterminowani, że ich rodziny chcąc-nie chcąc, to z wielkim bólem serca musiały zgadzać się na tak nieprawomyślne związki. Ale cóż, serce nie sługa.


     Każdy bohater ma w książce swój własny rozdział, w którym autorka dość skrupulatnie opisuje jego życie osobiste i zawodowe. Nie szczędzi słów, opowiada w sposób słodko-gorzki relacje uczuciowe bohaterów. Bardzo często zdarzało się, iż bogaci mężczyźni, wywodzący się z arystokratycznych kręgów zakochiwali się bez pamięci w kobietach z niższych warstw, które niekiedy posiadały za sobą dość burzliwą przeszłość. Stawały się one dla nich natchnieniem, były ich muzami, dla których gotowi byli zrzec się nawet rodzinnego majątku! Same kobiety były dość nadzwyczajne. Nie były one cichymi i skromnymi pannami, wręcz przeciwnie! Zajmowały się dość osobliwymi profesjami.. Mężczyźni pragnęli wybrankom swych serc przychylić nieba, ale czy one na to zasługiwały?

     Historii jest kilka, a każda z nich jest na swój sposób inna. Czytając je albo jesteśmy wzruszeni, zachwycając się pozytywnym przebiegiem życia miłosnego bohaterów, a za moment kompletnie rozczarowani ich zachowaniem! Autorka w dociekliwy i szczegółowy sposób przedstawia momenty z życia dwojga kochanków, które nie mają nic wspólnego z wyimaginowanym i przerysowanym życiem wielu fikcyjnych bohaterów. Ci ludzie żyli naprawdę i niekiedy przez nieszczęśliwe zauroczenia tracili wiele, czasami zbyt wiele. Choć może bez tego nie byliby tymi, jakimi zapamiętała ich historia? Czymże byłoby życie bez rezolutnych i bystrych kobiet?

     O ile książka jest ciekawa i pomysłowa, to jednak jest w niej zbyt dużo szczegółów, przez co bywa miejscami po prostu nudna. Natomiast wplatanie w tekst prawdziwych wypowiedzi bohaterów jest bardzo interesujące i wzbogaca historię danej postaci. W pewnych momentach jest za dużo dat i nazwisk, przez co zaczyna nam się mylić, o kim my właściwie czytamy dany fragment. To jest doprawdy niezwykle uciążliwe i zbyteczne. Sama okładka jest kolorowa i przedstawia kobietę, a właściwie tylko kawałek jej twarzy. Myślę, że nie prezentuje ona niczego ciekawego i wartego uwagi. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to książka dla kobiet, a przecież sama treść na to nie wskazuje!

    Ogólnie rzecz ujmując-książka jak najbardziej jest warta uwagi. Przedstawia nam interesujące i warte uwagi opowieści o ludziach, którzy w jakiś sposób odznaczyli się w historii Polski. Natomiast uważam, że osoby średnio interesujące się historią lub w ogóle nie wyciągną z tej lektury kompletnie nic. Faktów i ciekawostek jest w niej naprawdę mnóstwo, książka przesycona jest ilością dat, imion i nazwisk, których nie da się spamiętać, aczkolwiek mimo to-jest ona świetną lekcją historii. Rzekłabym, że jest to niecodzienna nauka, gdyż nie opowiada o wojnach, bitwach, rozejmach, czy pokojach, a romansach! Każdy przecież się kiedyś zakochał, nawet takie osobistości, jak Zamoyscy i dlaczegóż nie można by o tym napisać? Dlatego publikację Iwony Kienzler uważam za udaną i godną polecenia.

Ocena 7/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu - Lira

Paulina Mocka

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

5 komentarze: