"Bajarka opowiada. Zbiór baśni całego świata"- Maria Niklewiczowa

Od dziecka uwielbiałam baśnie, te bardziej i mniej egzotyczne. Pamiętam,że starsze wydanie tej książki mam czytała mi do snu.Zbiór ten jest dla mnie bardzo wyjątkowy i sentymentalny, większość opowiadań oparta jest na znanych motywach. Jestem pewna,że każdy będzie kojarzył chociaż jedną z podanych tutaj historii. Zdecydowanie nie jest to książka jedynie dla dzieci, język jakim jest napisana doskonale trafia też do starszych czytelników.


Świat przedstawiony pełen jest magicznych postaci, można spotkać tutaj: rusałki, piękne księżniczki, mówiące zwierzęta czy samego diabła! Niektóre z nich są po prostu zwykłymi opowieściami o niesamowitościach, które miały miejsce w rozległych lasach czy wodach oceanu. Inne zaś tłumaczą najróżniejsze zjawiska przyrodnicze czy etapy życia ludzi. To niesamowite w jaki interesujący sposób ludzie opowiadali o otaczającym ich świecie.


Baśnie podzielone są na różne miejsca świata, najdalsze pochodzą z dzikiej Afryki bądź prosto z Indiańskich wiosek Ameryki Południowej. Zawierają w sobie mnóstwo alegorii i nawiązań do świata nam współczesnego.W sposób bardzo przystępny uczą zarówno dzieci jak i dorosłych dobrego podejścia do świata. Ukazują wiele wartości do lat znanym ludziom, jednak odchodzącym w zapomnienie. Przecież od lat wiadomo,że bajki i baśnie mają charakter dydaktyczny i moralizatorski.

Dodatkowo zbiór baśni bardzo pobudza wyobraźnie, myślę że każde dziecko wyobraża sobie fabuły poszczególnych historii, przed oczami maluję się im cały świat przedstawiony.

Jako dziecko uwielbiałam kiedy późnym wieczorem mama siadała na brzegu mojego malutkiego, różowego łóżka, wyciągała z szuflady zakurzoną książkę i pozwalała mi wybrać historię, a ja zawszę prosiłam o baśnie afrykańskie.

Uważam,że książka powinna znaleźć się na każdej półce, cieszyć oko i wprowadzać do życia trochę magii.

Bardzo dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka za możliwość zapoznania się z egzemplarzem 


Dominika Burnagiel

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz