‘’BIBLIA opowiedziana i objaśniona” - Jean-Michel Billioud


Biblia to bardzo popularny prezent komunijny. Pamiętam, że sama dostałam swój egzemplarz od babci i dziadka. Wtedy jednak książki nie odgrywały w moim życiu głównej roli i raczej zignorowałam ten prezent, ale oczywiście do dziś leży na półce i jest świetną pamiątką. Z każdym rokiem możemy dostrzec, że na rynku wydawniczym pojawiają się coraz to nowsze wydania, coraz bardziej kolorowe, lepiej objaśnione czy solidniej wykonane. Kupując prezent możemy mieć naprawdę duży dylemat, którą biblię zakupić. Okres komunijny mija, ale treści są przecież uniwersalne i niezmienne od setek lat, więc chcę wam krótko przedstawić pozycję, która jakiś czas temu wpadła w moje ręce i naprawdę mnie zachwyciła.

Z tyłu na okładce można przeczytać, że jest to pozycja dla osób wierzących, ale też takich, którzy uznają biblię po prostu za tekst kultury i mogę się z tym zgodzić w stu procentach. W środku nie ma treści, które by próbowały nas w jakiś sposób nawracać czy namawiać do zmiany przekonań. Są tam po prostu przypowieści i najważniejsze wątki z Starego oraz Nowego Testamentu. Większość z tych rzeczy poznajemy na lekcjach polskiego i to już od podstawówki, są one w podstawie programowej, więc myślę, że warto je znać, bo mogą się przydać w przyszłości.

Sama biblia jest naprawdę solidnie wykonana, okładka jest dość minimalistyczna, bo przedstawia tylko falę, a reszta elementów, wraz z tytułem jest pozłacana. Całość wypada naprawdę dobrze i elegancko, a jednocześnie nie zbyt  poważnie. Okładka jest sztywna, z pewnością odporna na przeróżne odkształcenia i wielokrotne przekładanie. Strony mają większą gramaturę niż w klasycznych książkach czy albumach, są gładkie i błyszczące, dzięki czemu ilustracje wyglądają po prostu na żywe.

Na samym początku znajdziemy spis treści, co z pewnością jest pomocne w tak obszernej książce i ułatwi szukanie interesującego nas tematu. Jest ono również podzielone na Stary i Nowy Testament czy chociażby księgi. Nie zabrakło także ogólnych informacji o tym, czym jest w ogóle biblia, jak powstała albo czy zawarte w niej treści są autentyczne. Następnie znajdziemy mapę z najważniejszymi miejscami, w których toczy się akcja niektórych przypowieści, a także spis najważniejszych postaci oraz wydarzeń z nimi związanych.


Każda przypowieść jest opisana na dwóch sąsiadujących stronach, ale tekst zapełnia ich zdecydowaną mniejszość. Samo streszczenie każdej z historii, jest naprawdę świetnie napisane, krótko, jasno i zawiera najważniejsze szczegóły, więc młody czytelnik może dowiedzieć się najważniejszych rzeczy i nie zdąży się znudzić. Bo bokach znajdziemy krótkie wstawki z ciekawostkami, symbolami oraz ich objaśnieniami czy innymi szczególikami, które są często spotykane i omawiane. Na samym dole jest również oś czasu, pozwalającą nam odnaleźć się w wydarzeniach i opisywanym okresie.

Oczywiście autor zachował chronologię i przypowieści są ułożone od najstarszych do najnowszych. Jest to istotne, bo warto rozróżniać Stary Testament od Nowego Testamentu. Na religii zawsze przyda się taka wiedza, żeby zabłysnąć przy księdzu czy katechecie.

Całość jest niezwykle dopracowana graficznie i dzięki temu od razu przyciąga wzrok. Każda przypowieść ma ilustrację, która do niej pasuje i dodatkowo obrazuje nam jej treść. Dużo osób jest wzrokowcami i daną historię bardzo łatwo będą mogli skojarzyć właśnie z tymi rysunkami. Wszystkie są szczegółowe, grafik zachował stonowane kolory, więc nie przytłaczają i nie sprawiają wrażenia przepychu, bo jednak nadal stanowią tylko tło do tekstu, a nie mają go zastępować. Są również wykonane bardzo ciekawą techniką, bo wydają się proste, trochę karykaturalne, ale jednak mają wszystkie niezbędne elementy.

Myślę, że to wydanie biblii nada się na prezent komunijny i nie jeden młody człowiek będzie z niej zadowolony. Jednak z drugiej strony myślę, że komunia to nie jedyna okazja do obdarowania dziecka tego typu książką. Właściwie to można zrobić to w dowolnym momencie. Całość jest na tyle jasna, że przekaz może trafić już nawet do kogoś młodszego. To już zależy od tego, czy dziecko jest zainteresowane poznawaniem świata i tego typu historii.

Muszę przyznać, że wykonanie tej biblii jest naprawdę ciekawe i cieszące oko. Wszystkie przypowieści zostały krótki i bardzo prosto wyjaśnione, a ciekawostki przedstawione po bokach stron dodatkowo uzupełniają wiedzą. Ilustracje nie skupiają na sobie całej uwagi, ale stanowią element uzupełniający i urozmaicający.


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu PapilonPatrycja Bomba 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię czytać przypowieści biblijne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z jednej strony bardzo fajnie, że powstają takie ksiażki, ale z drugiej strony uważam, że takie wydanie spłaszczają przekaz Biblii

    OdpowiedzUsuń