"Co widzimy w gwiazdach" - Kelsey OseidNie byłabym sobą, gdybym nie zaczęła tej recenzji od opowiedzenia Wam o przepięknej oprawie książki. Twarda solidna okładka i wspaniała ilustracja. Książka jest zjawiskowa, naprawdę ciężko jest oderwać wzrok od okładki, by ruszyć dalej. Zahipnotyzowała mnie.
Co Wy widzicie w gwiazdach? Ja do tej pory kilka razy zlokalizowałam Wielki Wóz i na tym moja znajomość, jeśli o gwiazdozbiory się kończyła. Dzięki tej książce jestem już bogatsza w wiedzę na temat konstelacji i gwiazdozbiorów. Nocne niebo pełne jest niespodzianek. 

Jednak zanim zaczniemy zgłębiać tajemnice nieba, zatrzymujemy się, by poznać nasz "kosmiczny adres". Przepięknie w formie piramidy przedstawione jest nasze miejsce w kosmosie. Czy wiecie, że gwiazdozbiory mają starożytne nazwy wywodzące się z martwych języków? Przypisujemy im znaczenia zaczerpnięte z mitów.

Czytając ten przewodnik, dowiemy się czym dokładnie są gwiazdozbiory/konstelacje, co to są asteryzmy, co to jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna, kim był Klaudiusz Ptolemeusz albo czym jest Sfera Niebieska. Mnóstwo tu przydatnej do posiadania wiedzy. Czytając tę książkę zdumiona byłam jak wiele rzeczy ulotniło się z mojej głowy, dobrze było przypomnieć sobie podstawowe terminy. 
Pomijając już to, że my dorośli możemy uzupełnić naszą wiedzę, czy też dowiedzieć się czegoś nowego, Wasze dzieci będą tak zafascynowane tym przewodnikiem, że nawet nie pomyślą o tym, że łączą przyjemne z pożytecznym."Wiem, że jestem śmiertelny [...],
lecz kiedy śledzę obiegi gwiazd,
tudzież powroty ich,
już nie dotykam ziemi". 

Klaudiusz Ptolemeusz
Wiedzieliście o tym, że istnieją takie konstelacje jak np. Andromeda, Ołtarz Ara, Kasjopeja? Jest ich całe mnóstwo, a wszystkie są niewiarygodne. Niesamowity jest gwiazdozbiór o nazwie Okręt Argo, nazwano go tak na cześć okrętu, którym pływali Jazon i Argonauci w starym greckim micie. Ponieważ konstelacja ta zajmowała tak wielki obszar, że utrudniała określenie położenia ciał niebieskich, nowożytni astronomowie podzielili ją na trzy gwiazdozbiory: Kilu (przodu okrętu), Rufy (tyłu) oraz Żagla. 
Niesamowite prawda? A tych ciekawostek jest mnóstwo! Każda konstelacja jest magicznie przedstawiona oraz dokładnie opisana.Choć gwiazdozbiory Ptolemeusza są zachwycające, to gwiazdozbiory nowożytnych, również są niezwykłe. Nie miałam pojęcia, że patrząc w niebo, dostrzec możemy Węgielnicę, Pompę, czy Cyrkiel. 
Zapoznając się z tym przewodnikiem, zgłębicie tajemnice Drogi Mlecznej, poczytacie o planetach i  Księżycu, myślę, że dziecko w wieku szkolnym zafascynują fazy księżyca, zwłaszcza dlatego, że wszystko jest niemal magicznie przedstawione. 
Naszą wędrówkę po kosmosie zakończymy świetnym pytaniem - "Czy jest tam ktoś?". 
Doskonałe podsumowanie naszej kosmicznej przygody. Na końcu książki znajdziemy indeks, który pomoże w razie potrzeby znaleźć to, czego szukamy bez konieczności wertowania całego przewodnika. Uważam, że pozycja "Co widzimy w gwiazdach?" jest doskonała dla młodego odkrywcy świata w szkolnym wieku, ale muszę zaznaczyć też, że to doskonała lektura, również dla nas dorosłych. 
Ja dzięki Kelsey Oseid patrząc w niebo, widzę coś więcej, aniżeli gwiazdy. Gorąco polecam.Ocena: 10/10


Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia
 Julia Komorska


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy temat, a książka, z tego co widzę na Twoich zdjęciach, jest faktycznie wydana przepięknie :) Koniecznie muszę ją kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka ślicznie wydana. Temat książki mi bliski, a nawet nie słyszałam o tej książce :/ Trzeba wybrać się do księgarni
  Pozdrawiam i zapraszam stelladj.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń