"Czwarta małpa" - J.D.Barker

Na „Czwartą małpę” uwagę zwróciła mi jedna z czytelniczek, dlatego gdy nadarzyła się ku temu okazja, sięgnęłam po tę książkę. Miałam akurat ochotę na ten gatunek i miałam nadzieję spędzić z tą historią kilka pasjonujących godzin. Czy tak też się stało?

W Chicago grasuje tajemniczy seryjny morderca, siejąc popłoch wśród jego mieszkańców. Policja usilnie, lecz z marnym skutkiem, próbuje odkryć jego tożsamość. Chwilowo jednak zostaje okrzyknięty Zabójcą Czwartej Małpy (#4MK). Nagle dochodzi do przełomu w śledztwie. Następuje to na skutek wypadku, w którym pod kołami samochodu ginie pieszy. Przypuszczalnie ofiarą jest poszukiwany morderca. Świadczy o tym znalezione przy zwłokach pudełko z fragmentem ciała jednej z uprowadzonych osób. Jednak to jedyne znalezisko. W kieszeni jego marynarki detektyw Sam Porter odnajduje pamiętnik mężczyzny. Dzięki niemu ma szansę wejść w umysł psychopaty, a w rezultacie – odnaleźć ostatnią zaginioną osobę. Nim będzie za późno…

Książka zaczyna się dość nietypowo. Zazwyczaj dochodzi do morderstwa, a potem w czasie trwania akcji szuka się zbrodniarza. Tutaj jednak zabójca odnaleziony zostaje już na początku i to w dość specyficznych warunkach. Teraz należy jedynie znaleźć jego niedoszłą ofiarę, a to może być dość trudne. Biorąc to pod uwagę, muszę stwierdzić, że pomysł na fabułę jest bardzo dobry i dość oryginalny. Jeszcze nie spotkałam się z czymś takim i niesamowicie mnie to zaintrygowało. Do tego jeszcze koncept z pamiętnikiem – bardzo dobre posunięcie autora, które zapewne nie jednego zaintryguje.

Opowieść Barkera ma wymiar głęboko psychologiczny. Dzięki wspomnianemu pamiętnikowi nie tylko detektyw, ale także i czytelnik ma szansę wejść do umysłu psychopatycznego mordercy i przynajmniej zrozumieć jego motywu czy tok rozumowania. Do tego powieść wręcz kipi realizmem i nietrudno uwierzyć, że właśnie tak działa mózg człowieka zdolnego do wielokrotnych morderstw. To połączenie może niejednokrotnie wręcz przerażać, bo uświadamia nam, że tuż obok może mieszkać ktoś taki jak tytułowa Czwarta Małpa, a my nie mamy o tym pojęcia. To naprawdę niesamowite uczucie. Co prawda napędza nam strachu, ale mimo wszystko to fascynujące doświadczenie.

„Czwarta małpa” niejednokrotnie Was zaskoczy, gwarantuję to Wam. Akcja książki cechuje się dynamizmem i jest pełna jej zwrotów, co wbija czytelnika w fotel i każe mu pożerać kolejne rozdziały, aż w końcu ten dobrnie do końca i zacznie żałować, że nie delektował się tą lekturą dłużej. Przy tej historii po prostu nie da się nudzić! A zakończenie? Może nie wbija w fotel, ale zdecydowanie intryguje i daje podwaliny pod kolejne książki autora. Bo wiecie, co wspaniałego jest w tej powieści? Ano to, że jest to dopiero pierwszy tom świetnie zapowiadającej się serii. Nie mam pojęcia, kiedy pojawią się kolejne i to mnie martwi. Mam nadzieję, że nie będzie trzeba na nie czekać latami.

Gorąco polecam Wam lekturę tej książki, jeśli lubicie kryminały czy też thrillery. To naprawdę bardzo dobry przedstawiciel tych gatunku, zapewniający swoim czytelnikom masę emocji i zapierających dech w piersi zwrotów akcji. Do tego bohaterowie są cudownie wykreowani i niebanalni. Czego chcieć więcej?

J.D. Barker – światowej sławy autor bestsellerów, zdobywca licznych nagród literackich. Jego książki porównuje się do dzieł Stefana Kinga, Deana Koontza i Thomasa Harrisa. Mieszka w Pennsylvanii.

OCENA: 9/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Zapowiada się całkiem ciekawie ;) Lubię takie kryminalne powikłania, kiedy wszystko zdaje się być niby proste choć kompletnie pomieszane podczas gdy na końcu znów okazuje się, że jednocześnie rozwiązanie było przed oczami, ale zostało ukryte za zasłoną ciarek i tajemnicy.
  To rzeczywiście dość ciekawy początek, skoro zakładają, że morderca jest martwy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się kawał dobrego kryminału, a skoro to pierwszy tom, to z chęcią sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń