‘’Gdzie są różowe okulary detektywa Pozytywki?” – Piotr Rychel


Naprawdę zaciekawiła mnie ta książka, ponieważ lubię czasem rozwiązywać przeróżne zagadki, zadania czy po prostu wykonywać jakieś prostsze i łatwiejsze polecenia. Oczywiście ,,Gdzie są różowe okulary detektywa Pozytywki?” to nie pozycja dla osób mających dwadzieścia lat, ale jednak we współpracy z kimś młodszym, można naprawdę świetnie się bawić. W takich książkach zadania przeważnie są na różnym poziomie i jednak czasem młodsza osoba potrzebuje pomocy oraz dokładniejszego objaśnienia jakiejś kwestii.

Z tyłu na okładce można przeczytać, że jest to książka tylko dla czytelników z poczuciem humoru. Nie do końca rozumiem, co może to znaczyć, bo jednak młodzi ludzie nie snują się po kątach, mrucząc o tym jak życie jest ciężkie, a ludzie źli. Dzieci raczej cieszą się chwilą, ciągle się śmieją i doceniają książki, które mogą ich rozbawić oraz zająć czas, dzięki czemu się nie nudzą. A jeśli miałabym określić wiek grupy docelowej dla tej pozycji, celowałabym w dzieci, które już zaczęły przygodę ze szkołą i potrafią czytać oraz wykonywać różne zadania.

Na okładce również pojawia się informacja, że książka ta jest zbiorem zadań z bohaterami książek Grzegorza Kasdepke. Cóż, nie znam twórczości tego autora, ale w żadnym stopniu nie utrudniało mi to zrozumienia treści poleceń. Po prostu czasem na stronach pojawiają się przeróżni bohaterowie i zgaduję, że to oni właśnie są tymi z książek Grzegorza Kasdepke.

Co jakiś czas pojawiają się strony, na których pokazane jest krok po kroju, jak rysować daną postać. Jest również miejsce, gdzie czytelnik może powtórzyć cały proces samodzielnie. Spodobały mi się to, ponieważ  dzięki temu naprawdę można nauczyć się jak wykonywać poszczególne części twarzy i wprawić się w szkicowaniu. Oczywiście są to bardzo proste rysunki, ale przecież od czegoś trzeba zacząć.

Niektóre zadania wymagają kreatywności, logicznego myślenia i nie są jasne od początku do końca. Dzięki temu autor zmusza młodego czytelnika do ruszenia głową i pogłówkowania. Myślę, że warto zachęcać młodych, aby ćwiczyli pamięć i szukali różnych rozwiązań, bo jednak będzie to dla nich przydatne w życiu, a nie raz się słyszy, że właśnie w młodym wieku najlepiej rozpocząć naukę, chociażby języków, bo jest znacznie prościej.


Książka jest dość obszerna i każda strona to inne zadanie. Niektóre są proste, a inne trudniejsze i myślę, że autor dobrze zrobił stosując taki różnorodny poziom. Nawet jeśli któreś z poleceń jest niezrozumiałe lub zbyt skomplikowane dla dziecka, to może je po prostu pominąć i wrócić do niego na końcu lub za jakiś czas, gdy umiejętności młodego człowieka będą już bardziej rozwinięte. Podoba mi się to, że te trudne zadania mieszają się z łatwymi, bo dzięki temu czytelnik się nie zniechęci ani nie znudzi zbyt szybko.

Dobór zadań jest różnorodny. Każde wymaga innych umiejętności i pobudza różne zdolności. Dzięki tej książeczce można wyćwiczyć sobie naprawdę wiele rzeczy, które w przyszłości zaowocują. Dodatkowo na każdej stronie można znaleźć krótkie historyjki wprowadzające nas w zadania. Jest to też dodatkowy aspekt, który zachęca czytelnika do działania i angażowania się w pracę. Całość tworzy naprawdę fajną książeczkę, która jest warta uwagi i zwróci uwagę dziecka na długie godziny.

Format jest niestandardowy, bo książeczka jest kwadratowa, ale całkiem spora, więc wszystkie jej ilustracje, zadania i miejsca przeznaczone na rozwiązania, są odpowiedniej wielkości i nikt nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem. Strony są z papieru technicznego, więc z pewnością nie będą robić się w nich dziury po jednym przejechaniu długopisem, tusz również nie będzie prześwitywał na drugą stronę, a to również istotna kwestia. Całość jest porządnie sklejona, więc nie ma obaw, że zanim dojdziemy do końca, to zaczną nam latać strony.

Grafika jest ogólnie w kolorystyce czarno – białej, ale dzięki temu nie odwraca uwagi. Poza tym, ilustracje są wykonane naprawdę świetnie, szczegółowo i brak barwy w ogóle mi nie przeszkadzał. Wystarczy, że dzieła dziecka dostarczą koloru tej książeczce.

Całość w moich oczach wypadła naprawdę pozytywnie i myślę, że większość dzieci będzie zadowolona z takiej książeczki. Zadania są różnorodne, pobudzają wyobraźnię, a do ich wykonania potrzeba różnych umiejętności, więc posiadają warstwę edukacyjną. Wszystkie polecenia są jasne, a całość dopełniają ilustracje, które dodatkowo zachęcają do wspólnej zabawy.

Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: