"Magia ukryta w kamieniu" - Katarzyna Grabowska„Magia ukryta w kamieniu” to książka na którą czekałam prawie rok i o niej zapomniałam. Zamówiłam ją jakoś na jesieni, a gdy przyszła miesiąc temu bardzo się zdziwiłam. Była to jednak bardzo przyjemna niespodzianka. Czy i jej treść pozytywnie mnie zaskoczyła? Dowiecie się z recenzji!

Julia pewnego dnia doświadcza w swoim życiu magii. Zostaje bowiem za jej pomocą przeniesiona ze współczesnej polskiej wsi do bardzo tajemniczej krainy, w której panują realia znane nam ze średniowiecza: Nie brakuje tu odważnych rycerzy, dostojnych dam, łowów na skrzydlaki czy wielkich uczt. W powieści pojawia się także pewna tajemnica oraz miłość, która wkrada się pomiędzy bohaterów niespodziewanie i skutecznie komplikuje niekiedy życie.  Na postacie czekają trudne wybory, walka z własnym sumieniem i odwieczny dylemat czy wybrać to, co słuszne, czy też podążyć drogą wskazaną przez serce.  Czy Julii uda się odnaleźć w tak odmiennej rzeczywistości? Czy znajdzie sposób, by wrócić do domu? Czy odkryje sekret Mateo, którego imię wszyscy wypowiadają z lękiem?

"Miłość nadaje sens naszemu życiu, sprawia, że każdy dzień jest darem od losu"

Julia jest postacią bardzo ciekawą. Autorka wrzuca ją na głęboką wodę – dziewczyna musi poradzić sobie zupełnie sama w obcym sobie świecie, a na dodatek całkowicie innym niż ten, który zna. Obserwujemy więc, jak nasza bohaterka sobie z tym wszystkim radzi. Podziwiamy jej duże jak na taką sytuację opanowanie oraz umiejętność oczarowania nieznajomych. Oczywiście dużym ułatwieniem w tej kwestii są nowoczesne gadżety takie jak telefon komórkowy czy jo-jo, które bardzo podobają się mieszkańcom Bari – tak nazywa się wspomniana wcześniej kraina. Mimo ciężkiej sytuacji Julia zachowuje zimną krew i stara się wszystko zrozumieć. Do tego jest postacią dość inteligentną. Niestety ma też swoje wady, które momentami mogą niektórych irytować. Jednak dzięki nim bohaterka wpada często w bardzo kłopotliwe sytuacje i przeżywa niesamowite przygody, ciągnąc ze sobą także czytelnika. Nie ma więc tego złego, co by na dobre nie wyszło!

"Mówiłem, że to nie jest taki zwykły kamień. Mówiłem, a panienka nie słuchała. To miejsce szczególne, jedyne takie... Ono sprawia, że nic już nie jest takie, jak się nam wydaje".

Historia opowiedziana jest bardzo ciekawie. Widać, że autorka miała dobry pomysł i starała się go jak najlepiej zrealizować. Czasami jednak pojawiały się rzeczy, które trochę uwierały, gdy się o nich czytało. Pisarka wplotła tutaj bowiem sytuacje mało realistyczne. Oczywiście wiem, fantastyka i realizm nie zawsze idą w parze, ale chodzi tutaj raczej o coś przyziemnego. Na przykład skąd Julia umiała doradzić lekarzowi, jak przeprowadzić cesarskie cięcie, skoro sama nigdy nie widziała tego zabiegu na oczy i nie uczestniczyła w nim? Na szczęście takich sytuacji było mało i aż tak bardzo nie przeszkadzały. Jednak wymagający czytelnik na pewno je zauważy i zwróci na nie uwagę.

Świat przedstawiony w powieści jest bardzo ciekawy i dobrze opisany. Uwielbiam średniowieczny klimat w fantastyce, a tutaj naprawdę było go czuć. Pod tym względem książka ma ode mnie wielkiego plusa. Do tego wszystkie opisy w większości należą do dość plastycznych i obrazowych. Bez problemu można więc za pomocą książki przenieść się do wykreowanej przez Katarzynę Grabowską krainy i przeżyć w niej wiele ciekawych sytuacji.

„Magia ukryta w kamieniu” ma kilka niedoskonałości, ale z reguły nie odbierały one radości z czytania. Natomiast świat w powieści i pomysł na fabułę należą do bardzo dobrych i książka wydaje się być zapowiedzią ciekawego cyklu. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom serii i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepszy!

OCENA: 7/10 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Videograf!

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: