"Niedobry pasterz"- Przemysław Borkowski


"Niedobry pasterz" to kolejna część serii której bohaterem jest
psycholog Zygmunt Rozłucki. Poznaliśmy go w "Zakładniku"
i znów w jego życiu pojawia się zagdaka kryminalna. Czy część druga trzyma poziom i zapiera dech tak jak pierwsza? Czy jest równie ciekawa i wciągająca ?


"Zakładnik" był świetny, naprawdę dobra powieść którą czytało się wyśmienicie, więc poprzeczkę zawieszono dość wysoko.
Trzy miesiące po wydarzeniach z części pierwszej Rozłucki przenosi się do podolsztyńskiej wsi by tu spróbować ułożyć sobie życie. Kłopoty odnajdują go same w osobie komisarza Sądeckiego który prosi o pomoc. znalazł się w patowej sytuacji, co by nie zrobił i tak będzie źle, próbuje więc przynajmniej minimalizować straty. Nasz pan psycholog nie podejrzewałby że w jednej malej wsi ,
w tak krótkim odstępie czasu może dojść do tak tragicznych wydarzeń. A jednak...
W lesie zostają znalezione obnażone zwłoki młodej dziewczyny. Bardzo szybko do czynu przyznaje się miejscowy pijaczek, tylko zupełnie nie pamięta co zrobił. I o ile zazwyczaj bardzo trudno jest od razu wytypować podejrzanego tak w tej sytuacji komisarz Sądecki nie może narzekać na ich brak. Proboszcz miejscowej parafii zgłasza się na posterunek przyznając się do popełnienia tej zbrodni.


Ja oceniłabym tę książkę na sporo plusów i dwa duże minusy co w zestawieniu i tak daje ocenę dodatnią.

+ Powieść wielowątkowa, poruszająca po prostu kwestie społeczne i to bardzo odległe od siebie, każdy z mieszkańców wsi ma swoje problemy, ciągnące się nieraz od dzieciństwa i każdy radzi sobie z nimi jak potrafi. Albo nie radzi sobie...

- Za dużo tam gwałtów, mówienia o gwałtach, podejrzewania gwałtów, oskarżania o gwałt, wycofywania się z oskarżeń o gwałt... Ja rozumiem że niestety przemoc jest częścią naszej szarej
i chorej czasem rzeczywistości ale ja czytając niestety mam tak że obrazuję sobie opisywane wydarzenia, a kiedy czytam o gwałcie pięć razy na jednej stronie to słabo mi się robi. Po prostu trochę autor w tej kwestii przegiął, co za dużo to nie zdrowo. No i poza tym do czegoś się muszę przyczepić, bo nie ma książek idealnych, chociaż ta jest wyjątkowo dobra.

+ Książka jak dla mnie nie jest typowym kryminałem, właściwie powiedziałabym że jest jedyna
w swoim rodzaju (albo przynajmniej ja jeszcze nie czytałam podobnych). Autor nie koncentruje się na samej zbrodni chociaż jest to wątek przewodni. Ja miałam w pewnym momencie wrażenie że jest to studium staczania się. Tak właśnie, studium staczania się.

+ Czytanie o motywach i pobudkach popadania w alkoholizm, o toku myślenia i ideologii człowieka uzależnionego było niezwykle ciekawe ponieważ opisane bardzo realistycznie, jakby wręcz autor pisał z autopsji albo przynajmniej po bardzo szczegółowym przebadaniu problemu.

- Jednocześnie było w tym coś irytującego, niestety. Bo szlag mnie trafiał jak czytałam, że człowiek zdrowy i inteligentny, co prawda pokrzywdzony przez życie (ale któż z nas nie nosi na plecach ciężaru życia), niszczy sam siebie, świadomie i dobrowolnie. Naprawdę przeżywałam bardzo te głupie i złe decyzje Rozłuckiego i pasywną postawę gdy decydowano za niego.
+Równoważyć jednak powinien fakt że skoro czytanie wzbudza we mnie tak silne emocje to jest to jak najbardziej na plus. Zagryzałam zęby z wściekłości na to że nie mogę strzelić mu z liścia-
a komu, to już sami musicie przeczytać i zdecydować, kandydatów, zaręczam, będzie kilku.

Cóż książka warta przeczytania, bo daje do myślenia.
Panie Przemysławie czkam na kolejną!


                                Moja ocena : 8/ 10 Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

                                                                                                                   Magdalena Sz L
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz