"Projekt Rośliny" - Weronika Muszkieta Ola Sieńko
Kiedy zobaczyłam okładkę tej książki, wiedziałam, że muszę ją mieć. Przyznam się szczerze, że oczarowana samą już okładką, nie czułam potrzeby czytania, o czym dokładnie jest ten poradnik. Uwielbiam kwiaty, co prawda z moich rąk zginęły ich już dziesiątki, ale wcale mnie to nie zraża. Obecnie w moim mieszkaniu, mieszka dziewięć przeróżnych storczyków. Uwielbiam na nie patrzeć, doglądać, szukać nowych pączków i obserwować jak rosną kwiatki. Są to moje ulubione doniczkowe kwiaty, które pięknie się odwdzięczają, za moją bezgraniczną miłość. No więc myślałam sobie, że trochę o tych moich skarbach poczytam, a tu co? Rośliny doniczkowe owszem, ale w żadnym razie nie takie, o jakich ja sobie myślałam. Czy jestem zawiedziona? Absolutnie nie.

"Zasadą, którą kierujemy się podczas pielęgnacji rośliny, 
jest myślenie o niej niemalże jak o człowieku - a na pewno żywym organizmie, 
który się rodzi, funkcjonuje, oddychając, odżywiając się i chorując,
 a także umiera."

"Projekt rośliny" zawiera szczegółowe informacje, porady, oraz piękne zdjęcia roślin. Przeczytacie między innymi o dobrze wszystkim znanych paprotkach, które zdobiły i zdobią do dziś niejedną lekarską poczekalnię, czy salę lekcyjną, oraz o zazwyczaj nieśmiertelnych kaktusach.
Poradnik jest świetnie zorganizowany, estetycznie podzielony na mniejsze rozdziały. Wszystko ma swoje miejsce. Bardzo łatwo jest znaleźć to, czego się szuka, bez wertowania całej książki. To ogromny atut obszernego dość poradnika.


Wiecie, że właściwe funkcjonowanie naszych roślin zależy od prawidłowego podłoża?
Autorki pomagają nauczyć się odpowiednio dobierać ziemię, następnie poprowadzą Was przez świat donic. Dowiecie się, które są najodpowiedniejsze do danego gatunku roślin, a mamy przecież ogromny ich wybór, szklane, ceramiczne, plastikowe, metalowe... Dotychczas wybierając doniczkę dla moich roślinek, kierowałam się wyłącznie walorami estetycznymi, wybierałam te, które najbardziej mi się podobały. 
Krok po kroku nauczycie się też, jak należy nasze rośliny przesadzać. Zawsze unikałam przesadzania, teraz już nie jest mi to straszne. W końcu dla chcącego nic trudnego.


Czy mieliście świadomość tego, że nie każda woda nadaje się do podlewania kwiatów? Ja nie miałam o tym pojęcia. A jak często je podlewać? No i czy wlewać wodę do donicy, czy spryskiwać tylko liście? A gdzie powinny stać nasze roślinki i jakie mieć światło? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając ten poradnik. Ja kierowałam się do tej pory intuicją albo informacjami wyszukanymi na szybko w internecie, dobrze jednak mieć pod ręką taki poradnik.


W pewnym momencie w trakcie czytania doznałam szoku! Dotychczas, gdy wyjeżdżałam na dłużej z domu, wręczałam mojej mamie klucze i prosiłam o podlewanie moich ukochanych storczyków. Możecie wyobrazić sobie moją minę, gdy przeczytałam o tym, że samodzielnie możemy zapewnić naszym roślinkom opiekę na czas wyjazdu! Autorki instruują jak to zrobić. Pokazują też jak własnoręcznie wykonać wiszący kwietnik i jak zafarbować potrzebne do niego sznurki. Na pytanie, jak kupować rośliny, odpowiedzą genialne "Triki Weroniki". Z tego poradnika dowiecie się także, dlaczego nasze kwiatki chorują i co chcą nam przekazać liście, a zapewniam Was, że mają sporo do powiedzenia w kwestii zdrowia roślin. 

Bardzo podoba mi się, że każda wymieniona w poradniku roślina, ma przypisane stanowisko, temperaturę, wodę i podłożę. No i oczywiście piękne zdjęcie. Dzięki temu wiemy jak o nią dbać, nie musimy nawet znać jej nazwy, wystarczy, że porównamy naszą roślinkę, z tą, z fotografii.
Mając tak świetny poradnik w domu, nie muszę już przeszukiwać internetu i sugerować się informacjami z niesprawdzonego źródła.Dzięki tej książce dosłownie oszalałam na punkcie dwóch roślin i będę na nie polować tak długo, aż upoluję. Pierwsza z nich to Starzec Herreina, moim zdaniem absolutnie wspaniały. W pięknych wysokich donicach prezentuje się cudownie. Druga to Starzec Aquarine ma piękny i nietypowy kolor. Przypomina podwodne rośliny z bajki o syrence, więc potocznie nazywany jest Arielką. Kiedy zakupicie już tę książkę, dajcie mi w komentarzach znać, czy Wam także podobają się wymienione przeze mnie rośliny.

"Projekt Rośliny" to naprawdę świetny poradnik. Pełen dobrych rad, pięknych zdjęć i inspiracji. Znajdziecie też wywiady i nauczycie się, jak dbać o swoją domową zieleń.
To jest książka dla tych radzących sobie z wszelakiej maści roślinami i dla tych, którzy myślą, że nie ma już dla nich nadziei. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Gorąco polecam.Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z poradnikiem pięknie dziękuję Wydawnictwu Buchmann

 


Julia Komorska 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia, a jako miłośniczka roślin na pewno docenię tak efektownie podane porady😊 pozdrawiam ciepło.

    OdpowiedzUsuń