"Słowa w ciemnym błękicie" - Cath Crowley


     Mimo iż książki Cath Crowley stają się bestsellerami, to jednak pierwszy raz natknęłam się na coś jej autorstwa. Zachęciła mnie sama nazwa, dość intrygująca i ciekawa. Wiedziałam, że to będzie coś oryginalnego, ale czy naprawdę było? Autorka posiada interesujący styl pisania, dzięki czemu wiele zdań z tej książki notorycznie podkreślałam, gdyż były niebanalne i trafiały w samo sendo sprawy, ale przejdźmy do rzeczy - o czym jest tak książka? Jest ona o godzeniu się z przeszłością, błędach, które się popełniło, stracie, miłości i przyjaźni, więc można by stwierdzić, że to typowe love story, prawda? Nic podobnego. Książka ta ma własną, nieszablonową i nowatorską historię, dzięki której będziemy mogli razem z bohaterami przeżyć niezapomniane chwile.

   Poznajmy Rachel, dziewczynę, która postanowiła włamać się do antykwariatu, zostawić list miłosny w książce dla Niego, wierząc, że niebawem go odnajdzie. Tak się nie stało. Z samego rana opuściła miasto, z którym miała największe wspomnienia z nadzieją, że nigdy już do niego nie wróci. Niestety życie bywa przewrotne i po kilku latach, zaraz po wydarzeniu, które zabiło ją od środka - Rachel powraca, ale już jako zupełnie inna osoba. Będzie musiała zmierzyć się z przeszłością, spotkać ludzi, których nie chciała nigdy już zobaczyć i poznać prawdę. Prawdę o jej bracie, dla którego zrobiłaby wszystko, prawdę o przyjacielu, na którym się zawiodła i prawdę o sobie samej. Rozpocznie się długi proces godzenia i wybaczania pełen zmagań, łez, wspomnień, bólu i decyzji, których już nie da się odwrócić.

    Wzbudzającym ciekawość dodatkowym elementem tej książki jest fakt, że ludzie rozmawiają w niej przez kartki książek. Nie cały czas, lecz jest to dość niecodzienne. Dodaje to uroku książce i staje się dzięki temu jeszcze bardziej innowacyjna. Książki dla bohaterów są bardzo ważne, wypełniają ich codzienność i powodują, że żyje się im lepiej i łatwiej.

"Wyciąga książkę z torby i znowu kładzie się obok mnie. Zaczyna czytać, trzymając książkę nad naszymi głowami. Wyobrażam sobie, że słowa spływają na nas niczym deszcz, a my je pijemy"

 
Autorka poprzez swoją książkę rozsiewa nadzieję, na nadejście lepszego jutra, jakiegoś przełomowego wydarzenia, które nas zmieni i otworzy oczy. W tej historii poznamy kilka rodzai strat i każda z nich będzie równie bolesna, pozostawiająca blizny na sercu. Bohaterzy powoli zaczną otwierać się na ludzi, pokazywać swoje uczucia, uzewnętrzniać emocje, choć na początku będzie bardzo trudno - "Kolejne dni mijają bardzo szybko albo bardzo powoli, albo wcale". Dojdą do wniosku, że człowiek nie jest tylko ciałem, a czasami koniec oznacza pewien początek.

     "Słowa w ciemnym błękicie" zostały napisane w sposób prosty, klarowny i ujmujący w każdym słowie. Możemy w niej odnaleźć siebie i swoje lęki. Okładka jest niezwykle urodziwa i pełna zagadek. Zdradza nam rąbek tajemnicy, co możemy spotkać w książce. Widnieje na niej mnóstwo książek w różnych odcieniach niebieskiego. Niektóre z nich są otwarte, zapowiadając to, o czym już wspomniałam - ludzie w niej rozmawiają ze sobą poprzez książki. Ale nie można mówić tylko o pozytywach! Akcja dosyć wolno się toczy, dopiero z czasem się rozkręca i wciąga czytelnika. Polecam książkę z czystym sumieniem, będzie idealną towarzyszką w tym pięknym i pełnym słonecznych promieni okresie!

"Przeszłość jest ze mną, przyszłość jest nieokreślona i zmienna. Poddaje się naszej wyobraźni. Rozciąga się przed nami. Warstwa wypełniona słonecznym blaskiem, warstwa w ciemnym błękicie i całkowita ciemność."

Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu -  Jaguar
Paulina Mocka
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

4 komentarze:

 1. Rozmawianie za pomocą książek? Brzmi interesująco, naprawdę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest fantastyczna! :) Z tego wydawnictwa czekam jeszcze na "Spętanych przeznaczeniem" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm muszę sprawdzić cóż to za książka :3

   Usuń