"Sztuka kochania"- Owidiusz

Wszyscy wiemy,że najlepszy tematem na napisanie książki jest miłość. Rządziła ona i wciąż rządzi ludźmi i ich zachowaniem. Co więcej! Wciąż jest głównym tematem rozmów na świecie.
Stale rozmawiamy o relacjach z chłopakiem/ dziewczyną, o tym co czujemy i dlaczego czujemy. Nie jesteśmy w tym pierwsi.

Owidiusz spisał swój słynny damsko-męski poemat ponad 2000lat temu i zrobił to decydowanie dobrze. Poemacik choć niezbyt długi zawiera w sobie mnóstwo cennych rad! Jestem wręcz przekonana,że nie jedna z nich zainspiruje czytelnika do działania, podpowie mu jak uwieść kobietę, czego nie robić w jej towarzystwie i co najważniejsze: czego ta kobieta pragnie!


Przede wszystkim w teatrach trzeba często gościć – 
tam obfitość przerośnie wręcz twoje życzenia:
znajdziesz taką do uciech, taką do miłości, 
taką na raz i taką, co do poślubienia.


A kobiety pragną naprawdę sporo jak widać na powyższym przykładzie. Oczywiście z powodu sędziwego wieku pozycji propozycje taktycznego podrywu są już z lekka nieaktualne, ale nie ważne!
Przecież dzięki temu można dowiedzieć się całkiem dużo o sztuce zalotów w starożytności.


Warto wspomnieć,że to cudowne dzieło przez lata cieszyło się złą sławą, a co więcej było przez jakiś czas zakazane. Jednak muszę tutaj niektórych zmartwić w poemacie nie ma bardzo pikantnych szczegółów jak na nasze standardy dostępnej erotyki. Myślę jednak,że kiedyś niektóre fragmenty mogły znacznie zgorszyć taką grzeczną gospodynię domową.

W każdym razie Owidiusz w mistrzowski sposób połączył erotykę z dydaktyzmem, jego utwór czyta się bardzo szybko, czasem z wypiekami na policzkach, a czasem z przerwą na rozmyślania. Ale chyba o to chodzi w książkach, prawda? Żeby jednocześnie uczyły i bawiły.


Idź do walki ufny w siebie, a wówczas - mogę ci przysiąc, oprze ci się z pięknych kobiet zaledwie jedna na tysiąc.


Za możliwość zapoznania się z egzemplarzem dziękuję wydawnictwu Iskry
Dominika Burnagiel

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz