‘’Toksyczni ludzie” – Bernardo Stamateas


Świat jest pełen ludzi, którzy za wszelką cenę pragną zdominować innych. Codziennie możemy spotkać kogoś nieuczciwego i obytego w sztuce manipulacji. Do czego jesteśmy zdolni, aby osiągnąć cele? A jak się bronić przed toksycznymi ludźmi? Jak poznać, że ktoś próbuje na nas wpłynąć i usilnie skłonić nas do określonego zachowania?

Czy można uniknąć kontaktu z osobami toksycznymi? Raczej nie, bo musielibyśmy zaszyć się w domu i nie wychlać z niego nawet nosa. Życie wśród ludzi ma swoją cenę. Każdy kiedyś miał do czynienia z chamstwem, niemiłym szefem lub osobami pełnymi zawiści oraz pretensji. Jak więc uchronić się przed tymi ludźmi, jak ich rozpoznać, dlaczego zachowują się w tak destrukcyjny sposób? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w książce ,,Toksyczni ludzie”.

,,Psychopaci są wszędzie. Psychopata to nie tylko oszust, seryjny morderca, lecz może nim być osoba w miejscu pracy, w szkole, w kościele, w każdym środowisku, w jakim się obracamy. Psychopaci są ekspertami w kłamstwie i oszustwie, a ich celem jest zdradzić cię i zrujnować ci życie.”

Sam tytuł i okładka już mnie urzekły. Ten żółty kolor z prostymi czarnymi elementami sprawił, że chciałam poznać tę pozycję, ale też mieć ją na swojej półce, bo w końcu otaczam się ludźmi i warto jest mieć wiedzę o ich różnych metodach, które mają na celu zmanipulowanie czy wymuszanie określonego zachowania.

Książka jest podzielona na tematyczne rozdziały. W każdym poznajemy inny typ człowieka i to jest fajne ponieważ takie uporządkowanie podnosi komfort czytania. Wszystkie rozwiązania typowo techniczne w tej książce zasługują na duży plus. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu teksu, wypunktowanych czy wyróżnionych fragmentach, czułam, że czytam swego rodzaju podręcznik, który nauczy mnie jak postępować z ludźmi. Oczywiście nikt z nas nie przepada za książkami przypominającymi nam lata szkolne, ale tym razem było to dla mnie zaletą.


Sam autor we wstępie mówi, że jego książkę można czytać od deski do deski lub tylko interesujące nas akurat rozdziały. Dzięki temu w każdej chwili możemy sięgnąć po ,,Toksycznych ludzi”, szybko odnaleźć fragment, który być może opisuje zachowanie osoby znajdującej się w naszym bliskim otoczeniu. Sama zagłębiłam się w treść całości, ale nie wątpię, że będę do niej często wracać.

,,Manipulanci na ogół badawczo obserwują ludzi, szukając ich słabych punktów, ich podatności na zranienie. Jako cele na ogół wybierają osoby niesamodzielne, łatwowierne, ludzi z kompleksem zbawcy lub przepełnione poczuciem winy. Szukają tych, którzy przekładają uprzejmość nad własną godność, których wiele kosztuje powiedzenie ,,nie” i które boją się konfrontacji.”

Każdy rozdział opisuje inne zachowania i robi to naprawdę świetny sposób. Autor rozkłada wszystko na czynniki pierwsze, analizuje przeróżne aspekty, tworzy profile psychologiczne, pokazuje nam charakterystyczne cechy toksycznej osoby i dzięki temu mamy pełen obraz. Posługuje się również przystępnym językiem, nie operuje skomplikowanymi terminami, a dzięki temu mamy wrażenie, że czytamy coś, co jest swobodne i nie przypomina psychologicznego bełkotu.

Po co inwestować w książkę o różnych osobowościach ludzkich skoro wystarczy wpisać w wyszukiwarkę konkretne hasło, a wyskoczy nam tysiące wyników? ,,Toksyczni ludzie” to poradnik nie tylko opisujący zachowanie ludzi lubujących się w manipulacji czy wzbudzaniu w nas wyrzutów sumienia, ale też uczy nas jak się sobie radzić, gdy mamy do czynienia z nieuczciwym człowiekiem, jak go poznać i może po części poradzić sobie z jego nieczystym postępowaniem. W internecie może i znajdziemy takie informacje, ale będą porozsiewane po przeróżnych stronach, ich zgromadzenie zajmie wiele czasu, a część może być napisana takim językiem, że i tak niczego nie zrozumiemy.

Odnoszę wrażenie, że ,,Toksyczni ludzie” to idealna książka dla ludzi, którzy nie do końca sobie radzą z relacjami międzyludzkimi i są mało asertywni. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest ofiarą nieczystych praktyk ze strony przyjaciół, znajomych, męża czy szefa. W im większym skupisku ludzi przebywamy, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś próbuje wyprowadzać nas w maliny. Z drugiej strony uważam, że lektura tej książki nie tyko uczy nas jak radzić sobie z innymi ludźmi, ale także, jak sami nie powinniśmy postępować. Z czystym sercem mogę przyznać się, że przy niektórych fragmentach pomyślałam – to o mnie, ja czasem tak robię. Często nawet nieświadomie, ale jednak. Teraz już wiem, co jest dopuszczalne, a co jest ciosem poniżej pasa.

Między wersami pojawiają się również ramki z naprawdę inspirującymi cytatami znanych ludzi. Każdy jest trafiony w punkt i idealnie pasuje do tego, co autor wcześniej pisał. Dzięki temu, lepiej będzie zapamiętać naukę, która płynie z tej pozycji.

,,Toksyczni ludzie” to książka warta uwagi, bo w końcu każdy z nas jest narażony na przeróżne sytuacje, które zostają wywołane przez innych ludzi. Dzięki autorowi, będziemy w stanie uchronić się przed niepożądanym zachowaniem, które nas rani i znacząco wpływa na komfort życia. Jednak jest to także pozycja, która obnaża nasze własne słabości i uświadamia nam, że być może też nie jesteśmy do końca niewinni. Polecam!Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu BellonaPatrycja Bomba

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. Skoro warta uwagi to przeczytam .
  Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno przeczytam. Być może lektura dużo mnie nauczy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za takim gatunkiem literatury, ale akurat temat jest dla mnie jak najbardziej interesujący, więc chętnie się za tym tytułem rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń