"Zrozumieć psa: Jak być jego lepszym przyjacielem?" - John Bradshw

           
     Wilki wytworzyły już wieki temu swój własny język ciała, dzięki któremu potrafią się ze sobą nawzajem komunikować. Psy również posiadają własny sposób komunikacji. Okazuje się, że zwierzęta nie potrafią mówić tylko w wigilię, ale każdego dnia wysyłają nam różnego rodzaju znaki, a my, jako właściciele, powinniśmy umieć je odczytywać. Możemy nauczyć się interpretować ich mowę poprzez uważną obserwacje ich postawy, ruchów, a także nasłuchując dźwięków, które wydają. Dzięki tej umiejętności będziemy w stanie zapanować nad zachowaniem psa. John Bradshow, człowiek, który pędził około trzydzieści lat badając zachowanie psów w swojej książce w sposób skrupulatny opisuje nam to, czego się dowiedział.

         
   Autor swoją książką rozpoczyna ciekawym wstępem opowiadając o psie swojego dziadka - Gingerze, który był bardzo rezolutnym zwierzęciem. Przytaczając tę historię, John Bradshow próbuje odpowiedzieć na pytanie "jak to się stało, że na przestrzeni lat zmieniło się zupełnie podejście do zwierząt?". Wspomina, iż przed laty Ginger wybierał się na samotne wyprawy po okolicy i nikogo to nie dziwiło. Nawet policjant kierujący ruchem zatrzymywał samochody, by umożliwić Gingerowi bezpieczne przejście przez jezdnię. W dzisiejszych czasach raczej nie spotkamy się z taką sytuacją, chociażby dlatego, że policjantów na skrzyżowaniach zastąpiły światła, ale to szczegół. 

   
    Poznajmy losy psów już od samego ich początku, gdyż pierwszy rozdział nosi tytuł: "Skąd się wzięły psy". Autor w bardzo precyzyjny sposób opowiada o niezaprzeczalnym fakcie, iż psy dzielą wiele podstawowych cech z innymi przedstawicielami rodziny psowatych, do której należą również wilki, a raczej każdy wie, że pod względem genetyczny, psy i wilki mają bardzo wiele wspólnego. Dlatego też pierwsze rozdziały będą dotyczyć właśnie wilków, o ich łatwości przystosowywania się do różnych życiowych układów, sposobie radzenia sobie w różnych sytuacjach, jak to się stało, że wyewoluowały z nich psy, a także ich zachowaniu, np. o tym jak manifestują afiliację (jest to rytuał służący umacnianiu więzów emocjonalnych).


  Gdy kwestie wilków zostaną omówione, dowiemy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących szkolenia psów, czy nasi ulubieńcy naprawdę nas kochają, jak działa psi mózg, o świecie zapachów, jak i również przyszłości tegoż gatunku. Tego naprawdę jest mnóstwo. Nigdy nie spotkałam się z tak szczegółową książką, która nie pozostawia cienia wątpliwości co do omawianych tematów. Tematy zostały w zupełności wyczerpane przez autora, nic dziwnego, w końcu spędził wiele lat na obserwowaniu zachowań zwierząt. 
         
 W książce napotkamy sporą ilość obrazków, z różnego rodzaju rytuałami zwierząt, które zostały opisane i wyjaśnione, to bardzo pomaga zrozumieć tresurę zwierząt. Sama okładka jest bardzo prosta, przedstawiająca uroczego szczeniaczka, co z pewnością przyciąga wielu miłośników zwierząt. Książka jest dosyć obszerna, liczy sobie wiele stron, ale warto je przeczytać, gdyż są niezwykle ciekawe i pełne wielu mądrych rzeczy, które powinien wiedzieć każdy właściciel. 

   Podsumowując: celem autora jest sprawienie, aby ludzie zrozumieli i docenili szczególne miejsce, jakie psy zajmują w ludzkiej społeczności. Pomoże to nam umocnić relacje z naszymi ukochanymi towarzyszami w następnych dekadach. Każdego, kto interesuje się psami i sam ma swojego pupila, gorąco zachęcam do przeczytania niniejszej publikacji, ponieważ my, jako właściciele i miłośnicy psów, musimy konstruktywnie myśleć, jak hodować psy, by były zdrowe, posłuszne i wesołe, a one odwdzięczą nam się wielką miłością i wiernością na wieki :)
     
Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu - Czarna Owca


Paulina Mocka
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Zastanawiałem się nad tą książką, jednak teraz nie mam wątpliwości aby ją przeczytać i lepiej poznać swojego pupila.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka dla mnie, od zawsze jestem psiarą! :)

    OdpowiedzUsuń