"Apollo i boskie próby. Labirynt ognia" - Rick Riordan

Rick Riordan to pisarz, do którego twórczości podchodzę z dystansem. Wiele jego powieści mnie urzekło, jednak przy innych strasznie się męczyłam. W przypadku serii „Apollo i boskie próby” bywało różnie. Pierwszy tom ogromnie mi się podobał i w dwa dni pochłonęłam wówczas najnowszą powieść wspomnianego autora. Jednak już drugi bardzo mnie zawiódł i pojawiło się w nim mnóstwo tego, czego nie lubię: absurdu i efektu Ala deus ex machina. Jednak historia mnie zafascynowała i postanowiłam sięgnąć po nowy tom przygód wygnanego boga. Czy tym razem Riordam sprostał moim oczekiwaniom? A może jest gorzej niż przedtem?

Apollo, niegdyś bóg poezji, teraz pozbawiony mocy został zesłany przez swego ojca – Zeusa – na ziemię pod postacią nastoletniego chłopca z oponką i trądzikiem o nazwisku Lester Papadopoulos. Jednak to nie wszystko. Na dodatek oddano go w niewole do wrednej dwunastoletniej heroski i powierzono misję uwolnienia pięciu starożytnych Wyroczni od trójki rzymskich cesarzy. Jednak to zadanie nie będzie łatwe, bo moce Apolla zniknęły i pojawiają się tylko w naprawdę beznadziejnych sytuacjach. Do tej pory jemu oraz jego towarzyszom udało się uwolnić dwie Wyrocznie. Teraz mając za przewodnika Grovera Underwooda muszą przejść przez ziejący ogniem Labirynt, by odnaleźć trzeciego cesarza. Czy podołają zadaniu? Jakie przygody na nich czekają i z jakimi niebezpieczeństwami przyjdzie im się mierzyć?

Twórczość Ricka Riordana nie zawsze mnie urzeka, ale jest jedna rzecz, którą trzeba pisarzowi przyznać. Nieważne ile jego książek przeczytamy, on zawsze wymyśli coś tak oryginalnego w kolejnej swojej pozycji, czym zaskoczy swojego fana. Dzięki temu przy jego powieściach uniesposób się nudzić, nawet jeśli mają wady obok których nie umiesz przejść obojętnie. Dlatego właśnie można pisarzowi dawać wiele szans i nigdy tak naprawdę nie będzie to kompletna strata czasu.

W mieście tak zakochanym w samochodach jak Los Angeles wydawało się dziwne, że ktoś mógłby po prostu zapomnieć o miejscu do parkowania. Z drugiej strony może jednak parkometry to sensowna alternatywa dla podziemi, gdzie jest pełno grafficiarzy, driad i pracowników urzędów państwowych.

Prócz oryginalności i pomysłowości znajdujemy w książce coś jeszcze. Przede wszystkim dużą porcję humoru. Sam sposób prowadzenia narracji jest bardzo zabawny i może nie będziemy śmieć się dzięki niemu w głos, ale przynajmniej się uśmiechniemy lub cicho zachichoczemy. Dodatkowo w książce pojawiają się zabawne sceny i dialogi, przez co całość nabiera lekkości i przyjemnie się ją czyta. Czasami tylko ma się wrażenie, że humor jest wymuszony, jednak to sporadyczne momenty.

- […] Nie rozpoznajesz tego?
- A powinienem?
- Jesteś bogiem poezji!
Poczułem, że twarz mi płonie.
- Byłem bogiem poezji, co nie znaczy, że jestem chodzącą encyklopedią każdego nieznanego wiersza, jaki kiedykolwiek napisano.

Sama nie wiem, która część jest lepsza – pierwsza czy trzecia. Wielu twierdzi, że ta najnowsza, jednak ja nie jestem do końca przekonana. Jednak na pewno trzyma wyższy poziom niż tom drugi, co bardzo mnie cieszy i sprawia, że coraz bardziej lubię ten cykl. Oczywiście w „Labiryncie ognia” nie brak tego charakterystycznego dla autora absurdu polegającego na tym, że gdy któryś z bohaterów jest w opałach, inny wyskakuje nie wiadomo skąd i go ratuje. Jednak tutaj zrobione to jest z wyczuciem i nie denerwuje jak w poprzedniej części. Jest nawet mniej zauważalne.

Polecam tę część fanom całej serii – nie powinniście się zawieźć. A jeśli ktoś jeszcze nie czytał cyklu, ale lubi fantasy i powieści oparte na starożytnych mitologiach, to zachęcam do zapoznania się z „Apollem i boskimi próbami”.

OCENA: 9/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Galeria Książki.

Sara Chrzanowska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz