"Kocha lubi zdradza" - Esther Perel

Esther Perel jest jedną z najlepszych specjalistek od szeroko pojętych związków międzyludzkich. Jej pierwsza książka "Inteligencja erotyczna" została przetłumaczona na dwadzieścia cztery języki i została światowym bestsellerem. Esther Perel ma za sobą już trzydzieści lat doświadczenia w praktyce terapeutycznej. Znacie może serial "The Affair"? Perel była jego konsultantką, naprawdę zna się na tym, co robi, wspólnie z parami, pracuje nad ich związkami i je ratuje. W tym momencie przypomina mi się pewne porównanie, odnośnie do długotrwałych związków starszych ludzi a naszych dzisiaj. Chyba wszyscy już to słyszeli, otóż kiedyś nad związkiem, czy małżeństwem nieustannie się pracowało, naprawiało go, nie wyrzucało do kosza, tak jak my robimy to dziś. W dzisiejszych czasach zdrada przychodzi, mam wrażenie dużo łatwiej, oczywiście nie mówię, że kiedyś nie zdradzano, ale mam wrażenie, że dziś pokusa czai się dosłownie za rogiem.W najnowszej książce - poradniku pisarki, znajdziecie odpowiedzi na istotne dość pytania. Dlaczego ludzie w ogóle zdradzają? Czy brak im miłości, czułości, seksu? A może to kwestia nudy, potrzeba rozrywki, adrenaliny? Czy zdrada zawsze oznacza rychły koniec związku? Są ludzie, którzy potrafią żyć ze świadomością obecności osób trzecich w związku, są ludzie, którzy wybaczają i starają się łatać, to co zostało z małżeństwa, ale są też osoby, dla których zdrada jest równoznaczna z rozwodem, czy zerwaniem. Ja należę do ostatniej grupy i nie wyobrażam sobie, by istniał jakikolwiek powód, do zmiany mojego zdania.

"Dzień jak co dzień, przyjmuję pierwszego pacjenta.
Jest nim Rupert, trzydziestosześcioletni mężczyzna, który
za żoną przyjechał z Anglii do Nowego Jorku.
Wie, że ona ma romans, ale zdecydował, że jej o tym nie powie. 
"Mam małżeństwo do uratowania i rodzinę do ocalenia" - mówi.
"Koncentruje się na >my<. Rozumiem, że się w kimś zakochała,
ale ciągle się zastanawiam, czy mogłaby się ponownie zakochać we mnie."

Książka pełna jest krótkich opowieści o spotkaniach Perel z pacjentami. Poznajemy przeróżne osoby, każda z nich nieco się różni, po kilku już fragmentach z terapii zauważamy, jak różni są ludzie, jak różnią się ich poglądy, motywy, jak tłumaczą zdradę swoją, czy też brak wierności partnera. Muszę przyznać, że fragmenty, cytaty tak jak ten zamieszczony przeze mnie wyżej, sprawiły, że książkę naprawdę chętnie się czytało. To zaskakujące, jak to jest wczuć się przez moment w tok rozumowania innego człowieka, ten poradnik nam to umożliwia. Nie wiem też, czy jesteście świadomi, że każdy medal ma dwie strony. 

"Była niczym święta, gdy została z moim ojcem do ostatnich jego chwil,
mimo że tak długo ją zdradzał.

Zastanawiam się, czy kiedykolwiek brała pod uwagę, że można tę historię opowiedzieć inaczej.
Co, jeśli jej ojciec szczerze i głęboko kochał inną kobietę, ale został i poświęcił się dla rodziny?"

Czy kiedykolwiek słysząc historię o zdradzie, braliście pod uwagę taką możliwość? Zdradzamy nie tylko dla chwili niezobowiązującego seksu, chęci rozrywki, czy nudy w domu. Oczywiście nie usprawiedliwiam nikogo, bo uważam, że tkwienie w związku z kimś,
kogo się nie kocha, tylko po to, by nie rozbijać rodziny, jest krzywdzące dla każdego jej członka. I dla rodziców i dla dzieci. Jednak warto czasem, poszerzyć swoje rozmyślania, nie tkwić bez końca w jednej tezie.


Cały obszerny poradnik podzielony jest na cztery części, a każda z nich dodatkowo na rozdziały. 
Dowiecie się, dlaczego według Esther Perel, niewierność składa się na trzy konstytutywne elementy: tajność, seksualną alchemię i zaangażowanie emocjonalne. Czy rozmowa na czacie, to zdrada? Uważam, że to doskonałe pytanie. Mamy nieograniczony dostęp do internetu, do facebooka, twittera, wszelkiego rodzaju portali randkowych, więc jeśli nawiążemy znajomość z osobą, z którą nie mamy kontaktu fizycznego, a jednak poświęcamy na rozmowy, flirty i tym podobne rzeczy, swój czas, to zdradzamy? Zabawne też, jak ludzie tłumaczą swoje wybryki, wyobraźcie sobie, że niektórzy naprawdę uważają, iż jeśli nie byli kompletnie nadzy, to nie liczyło się to jako seks i zdrada. Takich zabawnych, choć jednocześnie w pewien sposób smutnych anegdotek jest tu mnóstwo.

Jeśli fascynuje Was szeroko pojęta problematyka zdrady, sięgnijcie po ten poradnik. Mówiąc szczerze, jak na poradnik 350 stron to bardzo dużo, ale oczywiście rozumiem, że jest to wyczerpujący temat. Spodziewajcie się w każdym razie, konkretnej lektury. Ogromna ilość cytatów i opowieści autorki o jej pacjentach są naprawdę bardzo ciekawe. Nie bez powodu Esther Perel zyskała sławę na całym świecie.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania poradnika, bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak

Julia Komorska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. książka idealna dla mnie :D chętnie się w nią zaopatrzę i przeczytam :)

    mojaszafamodnaszafa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń