"Lutek i ciotka Józefina" - Danuta Parlak

Mieliście już okazję zapoznać się z twórczością Danuty Parlak? Jest ona autorką książek dla dzieci, napisała już między innymi "Kapelusz Pani Wrony", "Krokodyl" i "Obcy w lesie". 
Ja wcześniej nie miałam przyjemności przeczytania czegokolwiek, spod pióra pisarki. "Lutek i ciotka Józefina" swoją okładką sprawił, że zdecydowałam się sięgnąć po tę bajeczkę.
Już na samym początku muszę przyznać, że książeczka jest bardzo starannie i pięknie wykonana. Oprawa jest twarda, ilustracje przyjazne dla dzieci, zwracające uwagę, a strony śliskie. Moja niespełna trzyletnia córeczka z chęcią oglądała obrazki. Kolory są bardzo łagodne, muszę powiedzieć, że to wyróżnia bajeczkę, spośród innych książek dla dzieci, gdzie zazwyczaj kolory są jednak żywe.
Książeczka liczy sobie konkretną liczbę stron, dokładnie 76. Jak na pozycję dla dzieci, to całkiem sporo. Całość podzielona jest na trzy opowiadania.
Lutek pod jabłonią, gdzie poznacie samego głównego bohatera, a także wiecznie niezadowoloną i skwaszoną Unkę. Unka jest bardzo specyficzna, wszystko widzi w ciemnych barwach, swój okropny sposób bycia, narzuca też pozostałym bohaterom tej historii. Twierdzi na przykład, że Kajetan i Ambroży nie zdobędą szczytu wielkiej góry i, że od wiśni na pewno rozbolą dzieci zęby. Nieustannie próbuje popsuć sąsiadom humor i zniechęcać do wszystkiego. Na ciężki żywot z Unką pomóc może tylko ciotka Józefina.


Jabłoń i ciotka Józefina, w tym opowiadaniu cały sad przeżywa prawdziwą katastrofę. Owoce na jabłonce są pogryzione a liście podziurawione... Winowajcą okazuje się Wirek Szkaradniczek, wyjątkowy żarłok. Lutek próbuje załatwić niewygodną sprawę z jabłonią, jednak Wirek nie zamierza się wyprowadzać z drzewa, jest mu tu bardzo dobrze. Lutek zupełnie nic nie wskórał. Szczęścia próbują też pozostałe zwierzaczki, ale ich starania, także są na nic. Sytuację uratować musi ciotka Józefina.
 


 Unka w pułapce, tym razem Lutek i Unka wybierają się na tajemniczą wyprawę. Podczas tejże wyprawy podróżnikom przydarza się straszne nieszczęście. Wpadają w głęboki dół. Jak się teraz stamtąd wydostaną? Kiedy zjawia się mucha Franczeska-bzyczeska, pojawia się promyczek nadziei, mucha zna ich okolice, może sprowadzi pomoc? Unka nie bardzo wierzy w to, że jakaś tam mucha, może im pomóc. Później zjawia się ślimak, oferujący swoje towarzystwo. Unka będąc w sytuacji bez wyjścia, pokazuje się z zupełnie innej strony. Nie narzeka już tak bardzo,a  nawet jest przyjazna i miła. Przyjaciele nie mogą wyjść z szoku! 
Jednak gdy tylko Unka siada w swojej norce, w przytulnym fotelu, już obmyśla, jaką tu dać nauczkę Lutkowi za to, że musiałą takie głupoty wygadywać, by wrócić bezpiecznie do domu. Wpada na pomysł. Wezwie na pomoc ciotkę Józefinę.


Danuta Parlak zabiera dzieciaki do Sadu, gdzie mieszkają małe ogrodowe stworzonka. Pokazuje naszym maluchom, o ile piękniejsze jest życie, gdy jesteśmy dla siebie nawzajem mili, gdy pomagamy sobie wzajemnie, wspieramy się, wierzymy w swoje siły. Uczy, iż nie warto jest, narzekać i patrzeć na świat tak, jakby był cały w ciemnych i smutnych barwach.
Przyjaźń  ma niezwykłą moc, a to, jak postrzegamy świat, zależy tylko i wyłącznie od nas. 
Książeczka napisana jest dużymi literami, nadaje się doskonale do samodzielnego czytania, liczne ilustracje tylko zachęcą dzieci, do zagłębienia się w lekturę.
Myślę, że ta bajeczka sprawdzi się też świetnie na wieczorne czytanie przed spaniem. Po jednej historii na każdy wieczór. Zabierzcie swoje dzieci do pełnego małych stworzonek sadu, przeczytajcie mądre, niebanalne opowiadania i wytłumaczcie wynikający z nich morał. Ocena: 8/10

Za możliwość zapoznania się z książeczką dziękuję Wydawnictwu Literatura


Julia Komorska
   


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz