"Ostatnia arystokratka" Evžen Boček[źródło]
Z czym kojarzą Nam się Czechy? Na pewno z przepiękną stolicą tego kraju, a mianowicie z Pragą. Podczas wizyty w tym wyjątkowym miejscu koniecznie trzeba przejść się ulicami starego miasta oraz spędzić romantyczny wieczór spacerując urokliwym Mostem Karola. Odwiedzając Czechy po prostu nie można obejść się również bez degustacji sławetnego czeskiego piwa, które swoją mocą niejednemu już zawróciło w głowie. No i oczywiście czeski humor, który od lat przyciąga miłośników komedii, a którego po prostu nie sposób porównać z niczym innym. Dziś przychodzę do Was z recenzją powieści pełnej gagów, groteski, przerysowania, a przede wszystkim czeskiego humoru czyli Ostatnia arystokratka Evžena Bočeka, którą mam przyjemność recenzować we współpracy z wydawnictwem Stara Szkoła.

Maria Kostka z Kostki wiodła spokojne życie, zwykłej amerykańskiej nastolatki, do dnia gdy jej rodzinie zostały zwrócone posiadłości rodowe zagrabione przez komunistów po II wojnie światowej w Czechach. Wówczas Maria, oraz jej rodzice porzucają sielskie amerykańskie życie i przenoszą się do Kostki, gdzie od teraz ma być ich nowy dom. Niestety, po drobnym incydencie na amerykańskim lotnisku, Kostki przybywają na nowe ziemie bez grosza przy duszy. Szybko przekonują się, że z tytułem hrabiowskim wiążą się nieprzewidziane wydatki, których nie jest w stanie pokryć dochód jaki przynoszą turyści odwiedzający Kostkę. Rodzina musi szybko wymyślić nowy plan, dzięki któremu Kostka znowu będzie tętnić życiem. Jednak na ich drodze jeszcze nie raz pojawią się nieprzewidziane przeszkody postaci hipochondrycznego ogrodnika, mającej problem z alkoholem kucharki oraz niezwykle zgryźliwego, anty-turystycznego kamerdynera Józefa. 
"Wszyscy Kostkowie byli katolikami. My też jesteśmy katolikami, ale umiarkowanymi. W Nowym Jorku chodziliśmy do kościoła raz w roku - na mszę, którą ojciec zamawiał za swoich krewnych, ponieważ im to obiecał." 

Ostatnia arystokratka to genialna powieść, która rozbawi niejednego marudera. To operująca groteską historia pewnej amerykańskiej rodziny, która z dnia na dzień musi objąć należne sobie miejsce w szeregach czeskiej arystokracji. To książka, której najmocniejszą stroną są świetnie zarysowani bohaterowie, a których dialogi i zachowania nie raz doprowadzą czytelnika do łez. Mamy tu Marię Kostkę z Kostki, której imię zwiastuje niechybną śmierć w niezwykłych okolicznościach, jej ojca który niczym Sknerus McKwacz oszczędza na wszystkich możliwych wydatkach oraz matkę, dla której wzorem jest Królowa Ludzkich Serc – Księżna Diana. Mamy tu również plejadę bohaterów drugoplanowych, którzy co i rusz uprzykrzają życie rodziny, a jednocześnie sprawiają, że powieść ta jest tak niesamowita.
[źródło]
Chciałabym jednak zaznaczyć, że powieść  Evžena Bočeka, to coś zupełnie nowego, czego nie sposób porównać do żadnej innej, znanej mi komedii. I tak, chociaż uwielbiam humor Alka Rogozińskiego, po przeczytaniu Ostatniej Arystokratki palmę pierwszeństwa z przyjemnością przekazuje temu czeskiemu autorowi. Za powieść oryginalną, niezwykle zabawną, którą dosłownie pochłania się w jeden wieczór. Ponadto, autor ma bardzo lekki styl, dzięki któremu lektura tej powieści to prawdziwa przyjemność. 
"Dwa miesiące po ukończeniu budowy Kostkę zdobyli rycerze zakonu krzyżackiego. Potem Kostkę zdobywał praktycznie każdy, kto akurat koło niej przechodził."

Ostatnia arystokratka to powieść, którą z czystym sercem mogę polecić wszystkim czytelnikom, poszukującym wytchnienia i chwili relaksu. To historia idealna dla osób mierzących się obecnie z życiowymi trudnościami, dzięki której chociaż na chwilę zapomną o czekających ich wyzwaniach. To książka idealna również dla studentów, mierzących się z sesyjnymi zaliczeniami. Lecz uważajcie! Lektura tej powieści wywołuje niepohamowaną chęć sięgnięcia po dalsze losy Kostków z Koski, dlatego nie przedłużając, serdecznie polecam Wam powieść Ostatnia arystokratka Evžena Bočeka, a ja tymczasem zabieram się za kolejną część, a mianowicie Arystokratka w ukropie
Ocena 10/10
Za powieść serdecznie dziękuję wydawnictwu Stara Szkoła
Anna Pawłowska 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz