''Piotruś Pan i Wendy" - James Matthew Barrie


Wydawnictwo Wilga wydaje bardzo piękne wydania klasyków literatury z kanonu lektur szkolnych. Jakiś czas temu miałam okazję zapoznać się z ,,Anią z Zielonego Wzgórza”, której nowe wydanie po prostu mnie oczarowało. W przypadku ,,Piotrusia Pana i Wendy” miałam podobne odczucie. Myślę, że dopiero teraz zaczęłam doceniać te pozycje. Wcześniej nie potrafiłam ich czytać, nie mogłam się przekonać do tego typu historii, ale teraz wiem, że dużo straciłam.

Piotruś Pan chce pozostać na zawsze małym chłopcem. Mówi o tym Wendy, kiedy z Cynowym Dzwoneczkiem lądują w jej sypialni. Piotruś postanawia zaprosić dziewczynkę oraz jej braci do Nibylandii, gdzie mieszka na co dzień. Obiecuje, że nauczy ich latać, pokaże im wiele niesamowitych rzeczy, takich jak chociażby syreny. Dużą atrakcją mają być również piraci, którzy znajdują się pod wodzą złego kapitana Haka.

,,Tego wieczora główne siły na Wyspie rozmieszczone były w sposób następujący: zapodziani chłopcy szukali Piotrusia, piraci szukali zapodzianych chłopców, Czerwonoskórzy szukali piratów, a dzikie bestie szukały Czerwonoskórych. Chodzili tak wciąż wkoło Wyspy, ale nie spotykali się, bo wszyscy poruszali się z taką samą prędkością.”

Książka jest skierowana oczywiście do młodszej publiczności i myślę, że dzieci, które lubią czytać, z pewnością docenią także ,,Piotrusia Pana i Wendy”. Jest to też klasyka literatury, więc uważam, że warto znać tę historię, bo jest zabawna, pełna przygód, a także ma wydźwięk dydaktyczny. Fantastyka przyciąga młodych czytelników, więc autor dzięki swojej wyobraźni stworzył powieść, która toczy się w całkiem innym świecie, gdzie rządzą się inne prawa, ale pewne fakty pozostają uniwersalne i są prawdziwe niezależnie od tego, gdzie się przebywa.


Ilustracje są czarno – białe i bardzo proste, bo wyglądają jakby były po prostu naszkicowane. Zawierają jednak dużo szczegółów, są dość zabawne, karykaturalne i na pewno stanowią świetne uzupełnienie, a także urozmaicenie treści. ,,Piotruś Pan i Wendy” to książka zdecydowanie przeznaczona dla ,,starszaków”, więc też tych grafik nie ma zbyt dużo, nie dominują one nad treścią i nie odwracają od niej uwagi.

Całość czyta się niesamowicie szybko, ponieważ bardzo łatwo wsiąknąć w fabułę. Ułatwieniem jest również odpowiedniej wielkości czcionka oraz odstępy między wersami. W treści znajdziemy także bardzo dużo dialogów, które są zabawne i przyśpieszają proces czytania. Jednak nie brakuje opisów, które wyjaśniają nam pewne kwestie, przekazują emocje i uzupełniają naszą wiedzę o zaistniałych sytuacjach.

,,Piotruś był tak małym chłopcem, że zastanawiająca wydaje się ta nienawiść dorosłego mężczyzny do niego. To prawda, rzucił rękę Haka krokodylowi, ale nawet to – oraz rosnący niepokój o własne życie, niepokój, do którego ów czyn doprowadził, z uwagi na uporczywość krokodyla – z trudem tłumaczy tak bezlitosną i zawziętą mściwość. Prawda jest taka, że było w Piotrusiu coś, co doprowadzało Haka do wściekłości. Nie była to jego odwaga, nie była to jego ujmująca powierzchowność, nie była to… Nie ma co owijać w bawełnę, bo doskonale wiemy, co to było, i musimy powiedzieć, była to zarozumiałość Piotrusia.”

W środku znajdziemy wiele wątków, w których występują pozytywni bohaterzy, ale nie brakuje też tych negatywnych. Autor pokazuje dobro oraz zło w bardzo ciekawy oraz przystępny sposób i wytycza ścieżkę, którą powinien dążyć młody obywatel. Jest to książka, która uczy oraz bawi. Przygody głównych bohaterów są bardzo fajne i dzięki temu akcja jest szybka, pełna emocji, dzięki czemu nie ma czasu na nudę.

Myślę, że ,,Piotruś Pan i Wendy” to lektura godna polecenia, a jej nowe wydanie zachwyca. Ilustracje są minimalistyczne, ale też mają w sobie trochę humoru i z pewnością wszystkim przypadną do gustu. Sama fabuła jest fascynująca, akcja pędzi do przodu, a całość czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę!

Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Wilga
Patrycja Bomba

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. Wydanie, które pokazałaś na zdjęciach, faktycznie jest przepiękne. Sama chętnie przeczytam, bo jak bajki i filmy o Piotrusiu oglądałam, tak z książką nie miałam do czynienia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj to ja też muszę w takim razie sięgnąć po nią koniecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie pokazałaś chociaż jednej ilustracji ze środka, bo okładka piękna <3

  OdpowiedzUsuń