‘’Piszczek. To, co naprawdę jest ważne” – Jarosław Kaczmarek


Ostatnio dość często sięgam po książki dla młodszych czytelników, które są związane z piłką nożną. Z racji tego, że już niedługo rozpoczynają się mistrzostwa świata, tych pozycji na rynku wydawniczym pojawia się naprawdę sporo. Już dawno zapałałam sympatią do książek o piłkarzach, ich drodze na szczyt i osiągnięciach. Mają one w sobie całkiem sporo mądrości, pojawia się dużo ciekawostek i zawsze jest to okazja do poznania osoby, która przecież zapisała się w historii sportu.

Łukasz Piszczek jako początkujący piłkarz marzył o tym, aby kiedykolwiek stanąć na murawie dużych oraz znanych na całym świecie stadionów. Już od najmłodszych lat zaczął piąć się w górę, zdobywać coraz to ważniejsze trofea oraz tytuły, aż w końcu jego cele zaczęły się spełniać. Zagrał w barwach narodowych, a później rozpoczął karierę w jednym z topowych klubów – Borussi Dortmund. Jednak jego droga na szczyt nie była prosta, a to do czego doszedł, wymagało ogromnej pracy, poświęceń i pokonania przeciwności losu.

Książka ta jest dedykowana młodszym czytelnikom i fanom piłki nożnej. Nie brakuje w niej zdjęć,  jest ich mnóstwo, każde zostało wyczerpująco opisane, więc wiemy co na nich się znajduje. Jeśli przedstawia jakieś osoby, to te najważniejsze i najistotniejsze z punktu opisywanych historii, są także podpisane, co jest duży ułatwieniem, bo kilka lub kilkanaście lat temu, każdy z nas wyglądał inaczej, a czasem nawet nie do poznania.

Na kolorowych stronach, które składają się z głównie ze zdjęć obrazujących opisywany okres w życiu Łukasza, znajdziemy także kilka innych ciekawostek. Niektóre są o miastach, w których mieszkał, inne o stadionach. Stanowią one naprawdę fajne uzupełnienie treści i także wzbogacają wiedzę czytelnika. Może on się chociażby dowiedzieć, w których polskich miastach jest wydobywany węgiel kamienny czy miedź, a to z pewnością przyda się na przyszłość.

W książce została zachowana chronologia, na co zawsze zwracam uwagę, bo w biografiach to kluczowa kwestia. Pierwszy rozdział opowiada o dzieciństwie oraz początkach kariery Łukasza, a każdy kolejny, opisuje następne etapy w jego życiu zawodowym oraz także po części można powiedzieć, że życiu prywatnym. Myślę, że te dwa światy mocno się ze sobą łączą, bo piłkarze zawierają przyjaźnie, a nawet ich żony mają ze sobą kontakt i bez wątpienia odgrywają dużą rolę w karierach swoich mężów. W końcu ktoś musi ich wspierać, znosić rozłąki, pocieszać po porażkach lub motywować do walki.


Rozdziały są krótkie, każdy opowiada o innych wydarzeniach, więc czytelnik w konkretnym momencie skupia się tylko na jednej sprawie. Całość jest napisana odpowiednim językiem, lekkim, bez skomplikowanych terminów i po prostu idealnie dopasowanym do odbiorców książki. Wszystkie opisy są jasne, przejrzyste i nie ma w nich żadnych trudnych słów czy masy dat, więc czytanie na pewno wszystkim będzie szło jak po maśle. Rozdziały są krótkie, a czcionka ma odpowiednią wielkość, dzięki czemu podczas czytania nie męczą się oczy. 

Na uznanie zasługuje szata graficzna. Oprócz dużej ilości zdjęć, znajdziemy również naprawdę wiele innych drobiazgów, które podnoszą walory tej książeczki. Po niektórych rozdziałach możemy oglądać czarno – białe rysunki, które naprawdę są świetne. Każdy rozdział też rozpoczyna się inną grafiką. Pojawia się także kilka kolorów i całość wygląda bardzo ciekawie oraz przyciąga bez wątpienia wzrok.

,,Przykład Piszczka czy Lewandowskiego uczy, że jeśli poświęcacie się jakiejś pasji i jeśli wierzycie w swój talent, nie powinniście zrażać się krytyką, która was spotka. Przecież zawsze może znaleźć się ktoś, kto będzie was lekceważyć, a nawet wyśmiewać. Najlepszą odpowiedzią na taki atak jest wytrwały trening i praca nad sobą. czasem trzeba cierpliwie poczekać na chwilę, w której będziecie mogli pokazać, na co was stać, i zamknąć usta tym, którzy nie dawali wam szansy.”

Książka ta na pewno przekazuje też dużo wartości i doskonale widać to w powyższym cytacie. Młody człowiek może czerpać inspirację ze słów autora, ale także zyskać odwagę i zacząć dążyć do spełnienia swoich marzeń. Ciężka praca zawsze zostaje wynagrodzona i warto ryzykować, bo wtedy będziemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby być szczęśliwym.

Wszystkie rozdziały mają naprawdę zabawne tytuły, które oczywiście nawiązują do treści w nich zawartych. Jest też jedna rzecz na którą zwróciłam uwagę i niemiłosiernie kuła mnie po oczach do samego końca. Otóż po lewej stronie numery stron są napisane dużo większą czcionką niż po prawej stronie. Nie wiem, jaki ktoś miał w tym cel i zapewne większość osób tego nie zauważy, a nawet jeśli, to nie będzie to nikomu przeszkadzać. Ja jednak jestem wyczulona na takie kwestie i nie mogłam po prostu znieść tej różnicy pomiędzy sąsiednimi stronami. Jeśli już mówię o wadach to od razu wspomnę o tym, że brakowało mi wyjaśnienia tego, jak czyta się zagraniczne nazwy oraz nazwiska. Warto było w nawiasach napisać wymowę, bo jest to dużym ułatwieniem dla dzieci i także wyklucza robienie błędów.

Myślę, że biografia Łukasza Piszczka zainteresuje wielu młodych fanów piki nożnej i będzie dla nich wspaniałą okazją do poznania swojego idola oracz człowieka, który osiągnął naprawdę wielki sukces. Całość jest napisana naprawdę ciekawie, prosto i odpowiednio do wieku grupy docelowej. Dodatkowo na uznanie zasługuje szata graficzna i bardzo duża ilość zdjęć, które pozwalają lepiej poznać bohatera tej książki. Polecam!


Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Wiem kpmu polecę tę książkę, mojemu piłkarzowi.Pozdrawiam I zapraszam do mnie.

    OdpowiedzUsuń