Poczytaj mi mamo- Księga Czwarta


"Chyba wszyscy mieliśmy w dzieciństwie najlepszego przyjaciela." 

Ja miałam wielu, całkiem sporo i jak się dziś okazało wszyscy byli z Naszej Księgarni. Moim najlepszym przyjacielem były książki, czytałam nawet kiedy nie umiałam czytać. Dziś sięgając po tę przepięknie wydaną księgę zorientowałam się że gdzieś już przecież widziałam te okładki.

Księga czwarta to zbiór dziesięciu opowieści, wierszy wydanych wcześniej przez Naszą Księgarnię (w latach 1975-88), Wydawnictwo ku mojej uciesze postanowiło w tym zbiorze pozostawić szatę graficzną z oryginalnych pierwszych wydań. 

Kwadratowy format to charakterystyczna cech dla tych książeczek, wygodna dla dzieci jak i dorosłych, duże litery dzięki którym "Poczytaj mi mamo" może być czytana również przez babcię , dziadka, czy nianię.

Wartością dodaną tych opowieści są oczywiście mądrości życiowe które niosą ze sobą, które pokazują nam ich bohaterowie. Ale bardzo ważne jest też to że czytając dziecku , spędzamy z nim czas, zacieśniamy więzi, budujemy wspomnienia których żadna siła nie zdoła odebrać.


 

Dziesięć historii jakże dobrze nam znanych, które dzięki czytającym rodzicom i tej książce zapadną w pamięć również małym czytelnikom.


Prócz nauki słuchania ze zrozumieniem, czytania ze zrozumieniem, odkrywania znaczenia różnych wyrazów te bajki są przyczynkiem do wychowywania. Uczą pięknych, szlachetnych postaw, prawidłowych zachowań. Na bazie przeczytanej książeczki można z dzieckiem rozmawiać, uczyć je i wychowywać, tłumaczyć i dawać przykład. To wspaniała pomoc wychowawcza. Mądra książka która niesie mądre wartości, nie tylko głupie i puste obrazki jak niektóre współczesne bajki telewizyjne a nawet niestety książkowe.

 

a propos obrazków... Ilustracje to bardzo istotna część zwłaszcza książek dla dzieci. Czwarta Księga to zbiór takich małych dzieł sztuki. Nie wiem czy mali czytelnicy, przyzwyczajeni do disnejowskich obrazków w których świat nigdy nie wygląda jak w rzeczywistości, docenią kunszt ilustratorski ALE wiem na pewno że po latach kiedy już będą troszkę inaczej patrzeć na świat, dorosłymi oczami, te ilustracje będą w końcu dla nich przepiękne.

 

Ogromnie ciesze się że te książeczki z dzieciństwa zostały zebrane i wydane w formie jednej większej księgi. To przepiękna podróż sentymentalna dla mojego pokolenia. "Poczytaj mi mamo" to księga którą chętnie przeczyta mama z łezką w oku, przeczyta ją dziecku na kolanach, a później przeczyta dziecko by odpocząć od szkolnych podręczników, nastoletnie przejrzy choć obrazki. A za kilka lat nasze dziecko znów uda się w tę podróż do dzieciństwa i łezka pojawi się w jego oku.


Nie sądziłam, że kiedyś przyznam jakiejś książce tak wysoka ocenę, ale po prostu nie mogę dać innej :)

Ocena : 9 / 10

                    Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia .                                                                                                                           Magdalena Sz L
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz