Poczytaj mi mamo- Księga Piąta

I  co z tego że to już księga Piąta, ja chcę je wszystkie! Chce czytać, oglądać, głaskać i przytulać. Chcę spotkać Bahdaja, Musierowicz i Tuwima. I mam nadzieję że każde dziecko które tej Księgi dotknie pokocha ją tak mocno jak ja i już nie będzie chciało oddać.

Kiedy wydawałoby się że po Księdze Czwartej już dość, już wystarczy tego dobrego jednak ciągnęło mnie do tych nowych przygód, nowych opowieści, nowych bohaterów. Księga Piąta niesie takie ogólne przesłanie o wrażliwości. Na sztukę, na piękno, na drugiego człowieka, na inne stworzenia, na słabszych, młodszych, po prostu innych.

Temat niezwykle ważny ale też trudny do ugryzienia. Jeśli nie pozwolimy dziecku odkryć w sobie wrażliwości, jeśli nie naprowadzimy go na tę drogę i jeśli nie będziemy tej cechy pielęgnować, nie będziemy mieć wrażliwych dorosłych. Historie z Piątej Księgi "Poczytaj mi mamo" to świetna pomoc dla rodziców i wychowawców by podjąć ten temat z dziećmi a może nawet z nastolatkami, którzy zrozumieją przekaz szybciej i chętniej niż szlaban .

Piąta Księga to antologia dziesięciu wydanych już wcześniej pojedynczo książeczek, być może macie je w swoich zbiorach z dzieciństwa. Może rodzice gdzieś skrzętnie przechowują na strychu z nadzieją że przydadzą się wnukom.


Ta książka, a także cała seria, to świetna rozrywka, ale też mądra nauka. Bo maluszek obejrzy obrazki, starszak posłucha chętnie bajki, a szkolne dziecko już będzie chciało samo czytać.
Seria "Poczytaj mi mamo" kształtuje naprawdę mądre, wartościowe, wrażliwe dzieci. To powinna być lektura obowiązkowa w szkołach. To nie są wcale jakieś infantylne opowiastki, każda z historii niesie poważne przesłanie.

Czytamy z dzieckiem, wspólnie spędzamy czas a jednocześnie możemy rozpocząć rozmowę, tłumaczyć i pokazywać które zachowania są złe a kiedy jest miło gdy się z innym podzielimy, gdy go obronimy czy powiemy dobre słowo.


Historie z tej książki mogą pomóc rozwiązać problemy z rówieśnikami, nauczyć dzielić się, a wiem z obiektywnych obserwacji że często to dzielenie przychodzi  dzieciom z ogromnym trudem.


Ta część serii szczególnie zwraca uwagę na wrażliwość, na szacunek do mniejszych, słabszych, innych. W dzisiejszym zabieganym świecie gdzie nie tylko dorośli ale też dzieci mają milion zajęć i bardzo mało czasu a rozwój emocjonalny dzieci jest zazwyczaj pozostawiany na jakieś bliżej nieokreślone "później" na rzecz wiedzy, suchej wiedzy i umiejętności, taka książka to prawdziwy skarb. Dzieci z kart tej książki różnią się od dzisiejszych tym że nie mają zbyt wielu zabawek, markowych ubrań czy nowinek technologicznych, ale te dzieci mają przyjaciół, mają serce, mają chęć wspólnej zabawy, dzielenia się, pomocy.


Bardzo bym chciała i życzyłabym tego sobie i nam wszystkim żeby dzieci z tamtych lat, dzieci z kart tej książki były wzorem do naśladowania dla naszych, współczesnych dzieci.

Książka którą chętnie przeczytają dzieci i dorośli, doceniając jej zawartość i ponadczasową wartość jej przesłania.

Ocena: 9/10

                     Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia .Magdalena Sz L
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz