"Poza rytmem" - Brittainy C.Cherry [PRZEDPREMIEROWO]

Znacie powieści Brittainy C.Cherry? Jeśli nie, to koniecznie musicie to nadrobić. Kocham tę kobietę, kocham jej książki. Nikt tak jak Cherry nie potrafi, zapisać emocji na kartkach papieru. Jej książki nie są pisadłami, o byle czym. Każda z siedmiu, wydanych w Polsce książek, jej autorstwa porusza do głębi, dotyka trudnych tematów i problemów, o których nie mówi się głośno. Zapisane przez Cherry słowa, są tak realistyczne, że czytając, autentycznie odczuwamy ból, radość, euforię i żal bohaterów. To jest prawdziwa pisarka, z krwi i kości, w jej książkach nie znajdziecie, ani krzty grafomaństwa. 
Porównuje do niej K.A Linde, ona również potrafi pisać w TAKI sposób. Te powieści przeżywa się całą sobą, nie sposób jest, wyrzucić opisane historie z głowy, zostają w niej na długo, a w moim przypadku na zawsze. Dodatkowo okładki tych książek są tak przepiękne, że zdobią nasze półki.

"Przywarła do mojego ciała, błagając o dotyk, o miłość,
o udawanie, że nie zauważyłem szalejącej w niej burzy,
ale nie potrafiłem udawać.
Dostrzegłem jej prawdziwą postać
co złamało mi serce."

Rozpisałam się nad samą autorką książki, ale teraz wprowadzę Was już, do jej pięknego wnętrza...
Uwielbiamy przystojnych, męskich, umięśnionych i władczych bohaterów książek. A jeśli powiem Wam, że w "Poza rytmem" bohater jest chudy jak patyk, nieśmiały, niepewny siebie, nosi grube okrągłe okulary, jąka się, absolutnie nie należy do przystojniaków, jest szkolnym popychadłem, a w dodatku kujonem, nie pokochacie go?


"- Nie przestawaj - powiedział z uśmiechem.
- Czego?
- Śmiać się. To mój ulubiony dźwięk." 


Elliot jest stale nękany w liceum. Wielokrotnie był bity i szarpany. Rówieśnicy traktują go jak worek treningowy, szydzą z niego, wrzucają do śmietnika i robią jeszcze inne, o wiele gorsze rzeczy.
Elliot znosi to wszystko, pragnąc tylko bezpieczeństwa siostry. Wierzy, że jeśli wyżyją się na nim, zostawią w spokoju Katie.
Któregoś dnia najwspanialsza dziewczyna, jaką kiedykolwiek widział, zwraca na niego uwagę. Wstawia się za nim. Nie wyśmiewa go, zakochuje się w jego nieprawdopodobnie pięknej i głębokiej muzyce.

Jasmine Green oddycha, choć nie żyje. Egzystuje. Nieustannie stawiana jest do pionu. W jej sercu i duszy gra soul, usta śpiewają jednak pop... Tylko chudzielec z saksofonem rozumie ją bez słów, wspiera i nie ocenia. Słyszy jej muzykę. 
W każdym z nich kryje się mnóstwo bólu i strachu... Są dla siebie nawzajem lekarstwem i zapomnieniem. Jasmine myśląc, że zapewni Elliotowi spokój i bezpieczeństwo w szkole, oddaje coś, czego powinna pilnie strzec, niewłaściwym osobom. Naiwna, nie rozumie, że zrobiła coś złego...
"Chudzielec" i "Dziewczyna z torebką od Chanel" stają się przyjaciółmi, z każdym dniem coraz więcej dla siebie znaczą. Gdy dzielą ich tysiące kilometrów, wysyłają do siebie maile.
Jednak pewnego dnia niespodziewanie kontakt się urywa, a wpływ czasu i sytuacje z jakimi, dane im było, samotnie się mierzyć, odmieniają ich całkowicie. Jasmine pragnie tylko ponownie go spotkać, usłyszeć jego muzykę. Nie ma jednak pojęcia, że dawny Elliot nie jest już taki sam. Ani na zewnątrz, ani w środku. 

 


Niekiedy nie byłam w stanie czytać, o krzywdach wyrządzanych Elliotowi przez "kolegów", nie potrafię nadal pojąć, jak można tak traktować drugiego człowieka. Jak można być tak podłą i wstrętną osobą, by bez skrupułów i wyrzutów sumienia ranić... 
Ból i rany zadane w przeszłości, pamięta się już zawsze, na pewno doskonale o tym wiecie. 
Przeczytacie tutaj, co dzieje się z człowiekiem, kiedy toksyczni ludzie mówią nam, jak mamy żyć. Jak bardzo wydarzenia z przeszłości wpływają na nasze życie, jak nas kształtują. 
Bardzo kusi mnie, by powiedzieć Wam, o jak ważnych kwestiach pisała Brittainy C.Cherry, nie chcę jednak psuć Wam lektury i nie pisnę ani słówka. 


"Ilekroć myślałam o domu, 
nie widziałam budynku,
 do głowy przychodzili mi jedynie ludzie, 
ci, którzy ukształtowali mnie taką, 
jaką teraz byłam, ci,
 którzy kochali mnie mimo blizn
i mówili, że one są piękne, ci, którzy pozwalali mi popełniać błędy
i wciąż w pełni kochali."  


Wiedziałam, że to będzie piękna i bardzo emocjonalna książka. Od tej pisarki przeczytam wszystko, bo wiem, że zawsze warto. Polecam Wam nie tylko tę książkę, ale wszystkie powieści autorki, każda jest inna, każda przepiękna i nadzwyczaj realistyczna. Liceum to ciężki czas dla dorastających ludzi, walka o akceptację i sympatię rówieśników. Myślę, że warto podsunąć tę lekturę nastolatkom.Ocena: 10/10Za możliwość przeczytania tak pięknej książki, bardzo dziękuję Wydawnictwu Filia


Julia Komorska
 
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

5 komentarze:

 1. Uwielbiam książki autorki! Już nie mogę się doczekać, aż poznam tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie miałam do czynienia z tą autorką ale muszę sprawdzić skoro taka dobra recenzja to musi być bardzo dobre dzieło jeśli mi się spodoba to na pewno sięgnę po inne tytuły tej autorki także na następny weekend mam książę, super dzięki ;) Tematyka bardzo mi odpowiada dlatego na pewno tą pozycję książkową koniecznie zobaczę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę warto! To moja ulubiona pisarka ❤
  Napisz proszę, co sądzisz, jak już przeczytasz ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki tej autorki i jej cudowne okładki, nie mogę się doczekać, aż sama będę ją miała na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za polecenie! Z tego, co piszesz, wynika, że poruszane są w tej książce ważne tematy – szkoda, że nie jest szerzej znana.

  OdpowiedzUsuń