‘’Śmierć wrogom ojczyzny” – Bartosz Pietruszka [PRZEDPREMIEROWO]


Wojna była wielką tragedią dla naszego państwa, ale także dla wszystkich ludzi, którzy ciągle musieli patrzyć na śmierć innych, czasem nawet swoich bliskich. Gdy byłam młodsza i oglądałam filmy lub seriale związane z tą tematyką, zawsze byłam zachwycona tym, że Polacy mieli swoje Państwo Podziemne, które między innymi wydawało wyroki na wrogów ojczyzny, chociażby tych współpracujących z gestapo czy później z SB. Jednak podczas wojny ludzie przekraczają własne granice, zaciera się różnica między dobrem a złem i walczą po prostu o przetrwanie.

Wojna się oficjalnie zakończyła, Niemcy przegrały, a do Polski wchodzą Rosjanie, którzy są komunistami. Armia Krajowa zostaje rozwiązana, a dwaj bracia będący partyzantami, mają do podjęcia bardzo trudną decyzję. Muszą zdecydować, czy zaakceptować nowe porządki i obecność naszych sąsiadów ze wschodu w Polsce, czy pozostać w lesie i prowadzić dalsze walki, z góry skazane na niepowodzenie. Wszystko się komplikuje, gdy bracią zostają rozdzieleni, muszą walczyć o przetrwanie, a nie jest to proste, ponieważ nikomu nie można było w pełni ufać.

,,Jest tylko jedna racja i choćby cały świat stanął naprzeciw, on dobrze zna zasady tej gry: jedna kula, jeden wróg, a ostatni nabój dla siebie samego.”

Sam pomysł ma potencjał, jest interesujący i naprawdę można było go lepiej rozwinąć. Pokazanie świata po wojnie i to okiem partyzantów, jest czymś, o czym jeszcze nie czytałam. Nie ukrywam, że jednak to ,,leśne życie” jest kwestią, o której wiem zdecydowani najmniej, bo większość produkcji skupia się na samej wojnie i heroicznej walce o odzyskanie wolności. Tutaj autor też pokazał dość chłodną reakcję ludzi na zakończenie wojny, bo niby był to powód do szczęścia, ale większość osób miała świadomość, że Polska trafiła w ręce kolejnego tyrana, jakim była Rosja i komunizm.

Książka dość ciekawie pokazuje życie partyzantów po wojnie. To był dla nich trudny okres i też widać to właśnie w tej powieści. Autor pokazuje z jakimi problemami się zmierzają, jakie emocje nimi targają i jak trudne decyzje muszą podejmować. Są tak naprawdę sami, otacza ich las, wrogowie i ciągłe wątpliwości. Uważam, że o uczuciach w tej powieści znajdziemy całkiem wiele akapitów. Pozwalały nam one poczuć się na miejscu tych ludzi, współczuć im i poznać historię z przeszłości. Owszem, zdaję sobie sprawę, że fabuła jest zmyślona, nie oparta na żadnych konkretnych faktach i bohaterowie nie są postaciami historycznymi. Jednak nie wątpię, że wiele osób podczas wojny doświadczyło podobnych problemów.

,,To właśnie Ojczyzna pozwala pielęgnować nasze rodzime tradycje, kulturę i spuściznę naszych ojców. Internacjonalizm, którym komuniści chcą zarazić nasze społeczeństwo, jest zwykłym mirażem, w który zresztą sami nie wierzą.”


Akcja toczy się bardzo szybko i właściwie to trudno mi nazywać ,,Śmierć wrogom ojczyzny” książką. Dla mnie to jest po prostu opowiadanie, bo całość ma około stu dwudziestu stron i na dodatek mamy jeszcze dużą czcionkę. Cóż… Większość wątków została potraktowana marginalnie, nie zostały rozwinięte i dokładnie opisane. Co kilka stron dzieje się co innego i zawsze czułam pewien niedosyt, bo miałam ochotę poczytać więcej o niektórych kwestiach, trochę lepiej poznać bohaterów i ich historię, ale niestety autor skupił się tylko i wyłącznie na teraźniejszości. Nie oznacza to jedna, że jestem całkiem niezadowolona i rozczarowana, bo sama koncepcja przypadła mi do gustu.

Całość odrobinę przypominała mi jeden z sezonów ,,Czasu honoru”, gdzie właśnie została pokazana działalność partyzantów po zakończeniu wojny. Tam to wyglądało trochę inaczej, ale jednak pewne wątki się pokrywały, był dość podobne.

,,Wiedział dobrze, jakie są zasady: zdrada karana jest śmiercią, ale jego serce nie mogło się z tym pogodzić. Nadal kochał swoją narzeczoną i bardziej widział w niej dziewczynkę, którą chciał się zaopiekować, niż zdrajczynię, którą należy zabić.”

Sama historia jest największą zaletą tej książki, bo zdaję sobie sprawę, że podczas wojny, w różnych okolicznościach, zostało rozdzielonych wiele rodzin. Autor pokazał trochę emocji, które wyglądały autentycznie.

Zakończenie jest jednocześnie smutne, ale też bardzo pouczające. W tej książce znajdziemy wiele wątków związanych z honorem i patriotyzmem, ale także dokonywaniem trudnych wyborów. Bohaterowie byli kilka razy postawieni pod ścianą i musieli decydować, co będzie dla nich najlepsze. Jednak na wojnie wszystko wygląda inaczej i to opowiadanie pokazuje, jak trudno było ludziom żyć, mieć zasady i przestrzegać swojego własnego kodeksu.

Książka ,,Śmierć wrogom ojczyzny” jest warta polecenia, bo podejmuje ciekawy temat, ale nie opracowuje go w wyczerpujący sposób. Szkoda, że autor jednak nie poświęcił trochę więcej czasu na rozwinięcie wątków, napisanie większej ilości opisów czy wyjaśnienia przeszłości bohaterów. Myślę, że to opowiadanie potrzebuje jeszcze dopracowania, aby stało się pełnowartościową książką.
Ocena: 5/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Novae Res

Patrycja Bomba 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz