"Star Wars. Gdzie jest Wookie? Barwna podróż przez galaktykę” - ilustracje: Ulises Farinas, tekst: Katrina Pallant

[źródło]


   W 2015 r. wydawnictwo Egmont wydało książkę "Star Wars. Gdzie jest Wookie?". Była to wielkoformatowa pozycja dedykowana fanom Gwiezdnych Wojen, składająca się z piętnastu rozkładówek. Na każdą z rozkładówek składają się ilustracje przedstawiające jedną z lokalizacji znaną z Sagi. Czytelnik miał postawiony cel odnaleźć Chewbaccę oraz innych bohaterów wśród tłumu postaci. Następnie w 2017 r. pojawiła się publikacja "Star Wars. Gdzie jest Wookie? tom 2", która zawierała obrazki przedstawiające miejsca sfilmowane w produkcjach "Łotr 1" i "Przebudzenie Mocy"

W tym roku wydano kolorowankę pod tytułem „Star Wars. Gdzie jest Wookie? Barwna podróż przez galaktykę”, składającą się z wcześniej znanych rozkładówek oraz dodatkowych, inspirowanych nowymi filmami z uniwersum: „Łotr 1”, „Star Wars: Rebelianci” i „Przebudzenie Mocy”. Książeczka ta nie tylko jest kolorowanką, ale również jest tzw. „wyszukiwanką”. Zadaniem czytelnika jest odnalezienie tytułowego Wookiego i innych bohaterów. Czasem jest to utrudnione, gdyż Chewie lubi zakładać okulary, które utrudniają jego rozpoznanie. Dodatkowo Chewbacca nie jest jedynym Wookie, który pojawia się na kartach tej publikacji.


   Rozkładówek jest dwa razy więcej niż w poprzedniej publikacji. Z pierwszej książki są to ilustracje przedstawiające Targ Jawów, bitwę o Hoth, arenę w Geonosis, Coruscant, Mos Eisley na Tatooine, frachtowiec Gwiezdny Niszczyciel, Miasto w Chmurach, Bazę Echo, Kantynę w Mos Eisley na Tatooine, Wioska Ewoków na Endorze, Świątynia Jedi na Coruscant, stację Gwiazda Śmierci, pałac Jabby na Tatooine, imperialny hangar i wioskę Wookich na Kashyyk. Nowe obrazki, pochodzące z drugiego tomu książki to te:  z planety Kamino, miasta Otoh Gunga na Naboo, fabryki droidów na Geonosis, Lądowiska 94 na Tatooine, Wielkiej Jamy Carkoona na Tatooine, frachtowca Home One, miasto na planecie Lothal, wieś Niima na Jakku, Baza Ruchu Oporu na D'Quar, Baza Starkiller, zamku Maz Kanaty na Takonadzie, statku Eravana, kryjówki Sawa Gerrery na Jedha, miasto Jedha i planetę Scarif. Łącznie trzydzieści rozkładówek. Jak widać twórcy publikacji naprawdę kompleksowo podeszli do tematu i zilustrowali większość, najważniejszych lokalizacji, w której pojawiali się bohaterowie Gwiezdnych Wojen. Poza ilustracjami przedstawiające miejsca, do pokolorowania są również wizerunki bohaterów oraz kilku monstrów.

   Wspomniana kolorowanka zmniejszyła się do formatu A4 i dzięki temu stała się daleko poręczniejsza niż jej książkowa poprzedniczka. Ilustracje są bardzo, bardzo szczegółowe, a postaci na nich umieszczone są niewielkie. Podejrzewam, że początkowo czytelnik może czuć się lekko przytłoczony ilością detali. Z pewnością kolorowanka nie nadaje się dla małych dzieci, gdyż maluszki nie będą w stanie kolorować aż tak małych fragmentów. Zapewniam, że pokolorowanie choć jednej rozkładówki zajmuje dłuższy czas.

   Niemniej jednak nawet najmłodszy fan Gwiezdnych Wojen będzie mógł pobawić się w wyszukiwanie nie tylko Chewie'go, ale innych postaci takich jak: Jabby, R2-D2, Hana Solo, Boba Fett i innch. Dodam, że nie tylko dzieci będą miały rozrywkę, ale również dorośli. Zanim moja córka zabrała się za wyszukiwanie, kolorowankę dopadli dwaj panowie lat czterdzieści, trzydzieści plus i poświęcili sporo czasu ćwiczenie swojej spostrzegawczości.


   Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to wygląd Hana Solo, który kompletnie nie przypomina swojego filmowego odpowiednika. Reszta postaci, zwłaszcza potwory z Geonosis wyglądają całkiem nieźle.


   Jeśli jesteś fanem Gwiezdnych Wojen i masz ochotę sprawić sobie lub dziecku prezent to „Star Wars. Gdzie jest Wookie? Barwna podróż przez galaktykę” będzie dla Was idealną pozycją.

Ocena 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Egmont.


Anna Mackiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz